U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Zvýšený záhon je prima
Kategorie: Zahrada | Autor: Marie Rubešová, KRESBY HANA RAŠÍNOVÁ, FOTO martin mašín, ZI a ARCHIV
Důvodů, proč se vyplatí postavit si z kulatiny nebo fošen zvýšený zeleninový záhon, je mnoho. Jistě by ho ocenili ti, kdož se rozhodli zrušit zeleninové záhony, aby si mohli zařídit obytnou zahradu. Někde v rohu u plotu se pro něj jistě místo najde. Velmi prospěšný je pro zahrádkáře, jejichž pozemek není příliš úrodný. Hodí se pro rozčlenění větších ploch, ale zejména do malých zahrad, protože v něm lze získat na relativně malém prostoru místo pro mnoho rostlin. Prosperují v něm lépe než na běžném záhoně, protože suroviny, které jsou ve zvýšeném prostoru navrstveny, podporují svým tlením růst a plodnost zeleniny. A všichni, kdož o ni budou pečovat, ocení i fakt, že se nebudou ohýbat až k zemi.
Se stavbou neváhejme
Pokud chcete sklízet pohodlně salát, kedlubny, mrkev, petržel, bylinky, jahody nebo další plodiny již v příštím roce, měli byste se dát hned do díla. Jaký materiál a kolik jej budete potřebovat? To záleží na prostoru, který na zvýšený záhon máte, popřípadě na počtu záhonů, pokud se rozhodnete tímto způsobem řešit celou zahrádku.
* Záhon by měl být široký zhruba 120 cm, abychom dobře dosáhli i do jeho středu, a dlouhý alespoň 200 cm (může být delší, fošny i kulatinu lze nastavovat).
* Vyplatí se vědět přesně rozměry záhonu, abychom si mohli nechat kůly (průměr zhruba 8 cm) nebo trámky (tloušťka min. 4 cm) uříznout hned při nákupu.
* Z místa, kde budete stavět, důkladně odstraňte plevele.
* Sloupky, které budou jistit bočnice, na něž bude zemina a další součásti vyvíjet značný tlak, musí být delší, protože je zapustíme zhruba 30 cm do země; kdo chce vytvořit stavbu skutečně pevnou, může pod terén zapustit i pár “základových” kůlů.
* V rozích lze kůly spojovat “zámky” (v kůlech uděláme shora i zdola zářezy, jejichž hloubka by měla odpovídat čtvrtině průměru kmenu; první a poslední kmen bude mít zářezy jen z jedné strany. V rozích zatlučeme sloupky, které vazbu zajistí.
* Netroufneme-li si na zámkovou vazbu, zatlučeme rohové sloupky jako první a kmeny, kladené volně na sebe, o ně opřeme. Jejich konce důkladně nakonzervujeme.
* Budeme-li stavět z kratšího dřeva, spojíme jednotlivé kůly “na ozub” a místo zajistíme sloupkem.
* Dřevo naimpregnujeme luxolem nebo teplou fermeží, ale vydrží dlouho i bez této ochrany; nátěr vyjetým olejem je v zahradě nevhodný.
* Výšku záhonu stanovte podle vlastní úvahy, záleží na jeho umístění i výšce členů rodiny; minimum je 30 cm, při 50 cm už nebudou při práci bolet záda ani babičku.
Záhon zdola nahoru
Na dno navrstvíme asi do výšky 10 cm písek, který bude regulovat vlhkost substrátu nad ním. K trámkům po obvodu záhonu se vyplatí sypat jemný štěrk nebo drobný křemílek z písku; vznikne tak drenážní vrstva, která zabrání zahnívání dřeva. Na zahradách je teď na podzim dostatek listí – našlapeme je do základů naší malé “zahrádky”. Na ně přijdou rozřezané či rozdrcené větvičky a odřezky dřeva a pak třeba další díl listovky. Pokud máme k dispozici drny, samozřejmě bez plevelů, uložíme je kořeny vzhůru jako další vrstvu. A pak už přijde polozetlelý kompost a na závěr asi 30 až 40 cm zeminy smíchané s kompostem. Další možností je využít připravený záhon zatím jako kompost, do kterého budeme vrstvit všechny odpady, jak je to obvyklé. Pak ovšem budeme muset sklizeň vlastní zeleniny alespoň o rok odložit. Jestliže zvolíte normální skladbu, stačí na jaře, po slehnutí vrstev, doplnit zeminou promíchanou s kompostem a můžeme sázet.Prvními “obyvateli” vysokého záhonu mohou být ředkvičky, mrkev a salát k česání, kopr nebo naťová cibule. Místo bychom měli vyčlenit i celeru, kedlubnám, popřípadě červené řepě. Na některém z okrajů je vhodné vysadit hrášek, který budou jistě s radostí zobat děti. A po sklizni první rané zeleniny by mohl záhon “hostit” okurky, papriky, rajčata, dýni. Poslední generaci zeleniny budou reprezentovat například košťáloviny, kapusta listová a růžičková a pór, které mohou zůstat na záhonu až do zimy. A po jarním přerytí se koloběh roztočí znovu.
Obr. 1 – Jedna z možností, jak postavit zvýšený záhon; příčně položené kůly jsou zapuštěné podél sloupků až do základní vrstvy
Obr. 2 – Jednodušší stavba z prken jištěných v rozích sloupky. Vzrostlá vegetace – vedle zeleniny i popínavé rostliny – může udělat z vysokého záhonu ozdobu zahrádky