Zpracováváme plody z přírody
Nejen ze zahradního ovoce, ale i z toho natrhaného v přírodě můžeme připravit chutné dobroty.
Ten, kdo nemá na zahradě vlastní ovoce, může si ho nasbírat na loukách a v lese. Kromě oblíbených borůvek, brusinek, malin, ostružin a lesních jahod se dají využít v kuchyni i třešně ptáčnice, květenství i plody černého bezu, rakytníku a další.
Lesní ovoce obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Při kuchyňském zpracování bychom měli dát přednost postupům bez vaření nebo kratší tepelné úpravě, protože vysokou teplotou se vitamíny ničí. S výjimkou bezinek, protože syrové jsou mírně toxické a způsobují nevolnost.
A co z té přírodní nadílky připravit? Kromě džemů, marmelád, želé, rosolů a kompotů můžeme dělat domácí limonády, sirupy, vína, likéry. Hodí se do koláčů, koktejlů, zmrzlin, plody se dají sušit na čaj, nakládat do alkoholu nebo medu. A samozřejmě chutnají čerstvé.
Krémové ovocné košíčky
500 g listového těsta, 300 ml polotučného mléka, 1 balíček Zlatého klasu Dr. Oetker (krémová náplň v prášku), 80 g cukru, 125 g másla, čerstvé lesní ovoce (borůvky, ostružiny, maliny, jahody)
Listové těsto rozdělíme na poloviny. Z každé vyválíme plát, který nakrájíme na 12 čtverců. Do formiček na muffiny vymazaných olejem vložíme vždy dva čtverce křížem přes sebe a propícháme na několika místech vidličkou (na těsto můžeme nasypat fazole, těsto tolik nevyběhne a vytvoří se hlubší košíček, po upečení fazole vyjmeme). Pečeme v troubě předehřáté na 180 až 200 °C 20 minut. Necháme vychladnout.
Připravíme krém: do kastrolku nalijeme 200 ml mléka a přivedeme k varu. Ve zbylém mléce rozmícháme Zlatý klas s cukrem. Nalijeme do vroucího mléka a povaříme asi 1 minutu. Za občasného zamíchání necháme krém zcela vychladnout. Krém a máslo vyšleháme elektrickým šlehačem dohladka.
Košíčky vyjmeme z formy. Pomocí cukrářského sáčku naplníme krémem. Ozdobíme ovocem a necháme v chladničce ztuhnout.
Bezinkové želé se zázvorem
400 ml bezinkové šťávy (z asi 900 g bezinek), 400 ml pomerančové šťávy (asi z 5 pomerančů) nebo 100% džusu, 75 g kandovaného zázvoru, 1 balení Želírovacího cukru Super 3:1 Dr. Oetker
V hrnci promícháme šťávu bezinkovou s pomerančovou. Přidáme nadrobno nakrájený kandovaný zázvor a želírovací cukr a za stálého míchání přivedeme k varu. Mícháme a vaříme minimálně 5 minut. Na talířek kápneme 1 až 2 lžičky svařeného želé. Pokud je po vychladnutí málo tuhé, vmícháme ještě 2 lžičky kyseliny citronové. Případnou pěnu sebereme a želé ihned plníme do sklenic a uzavřeme víčky.
Ostružinový likér
2 kg ostružin, 400 g cukru krystal, 1,5 citronu, 0,5 l 80% konzumního lihu, 1 lžička skořice, 2 hřebíčky
Ostružiny rozmačkáme, přidáme citronovou šťávu, cukr, líh a koření a promícháme. Uzavřeme do velké sklenice a necháme stát 6 až 8 týdnů. Pak přecedíme a nalijeme do lahví.
Borůvkový džem s jablky
500 g borůvek, 500 g oloupaných jablek bez jádřince, 500 g želírovacího cukru 2 : 1
Borůvky a na malé kousky nakrájená jablka přivedeme k varu, přisypeme cukr a za stálého míchání vaříme 3 minuty. Hned plníme do skleniček a uzavřeme.
Malinový koktejl
na 1 porci: 50 g malin, 1 kopeček vanilkové zmrzliny,
0,1 l smetany
Maliny, zmrzlinu a smetanu dáme do mixéru a krátce rozmixujeme. Nalijeme do sklenice a můžeme ozdobit lístkem máty či meduňky.
Brusinkový džem s koňakem
1 250 g brusinek, 180 ml vody, 1250 g cukru, 1 Gelfix Klasik 1:1 Dr. Oetker, 6 polévkových lžic koňaku
Brusinky s vodou a cukrem přivedeme k varu a za stálého míchání vaříme asi 10 minut. Přimícháme Gelfix a chvilku ještě povaříme. Přilijeme koňak, zamícháme a plníme do skleniček.
Ohnivé maliny a ostružiny
250 g malin nebo ostružin, 100 g pískového cukru, 45% destilát
Ovoce zbavíme stopek, naskládáme do sklenice, zasypeme cukrem a zalijeme destilátem, aby ovoce bylo ponořené. Sklenici uzavřeme a uložíme v chladu a temnu. Po několika týdnech můžeme konzumovat – přidáváme do koktejlů, bowlí, zdobíme poháry a moučníky.
Lesní jahody ve vlastní šťávě
650 g lesních jahod, 150 g krystalového cukru
Jahody rychle opláchneme, necháme okapat, pak je sypeme do sklenic a přitom prosypáváme cukrem. Sklenice uzavřeme víčkem a v zavařovacím hrnci nebo v troubě při teplotě 80 °C sterilujeme po dobu 30 minut.
Sirup z rakytníku
1 kg šťávy z rakytníku, 1,5 kg cukru, lžička kyseliny citronové
Plody rakytníku dáme do odšťavňovače, případně je rozdrtíme a propasírujeme. Vylisovanou šťávu mícháme s cukrem, až se rozpustí. Zahřejeme maximálně na 75 °C, vmícháme kyselinu citronovou a nalijeme do lahví. Uchováváme v chladu, nejlépe v lednici. Preventivně podáváme 1 lžičku denně, při nachlazení 3× denně.
Text: Iva Tvrzová
Foto: Dr. Oetker a Shutterstock