U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Živé lavičky a altánky
Kategorie: Inspirace | Autor: VT
Živý plot určitě znáte, možná zdobí i vaši zahradu. Co byste ale řekli živému altánku, zástěně nebo dokonce lavičce? Ty, které vidíte na fotografiích, jsou z vrbových prutů a vytvořil je pan Pavel Cupák u Olomouce.
Začalo to tím, že ho oslovili zahradní architekti z Uherského Brodu, zda by nevymyslel a nezrealizoval objekt z vrbového proutí do parku pod zámkem ve Frýdku-Místku. Pak se na něj začali obracet další zájemci, a tak během loňského roku vznikla řada zahradních proutěných objektů. Pokud se chcete sami pustit do stavby živých proutěných staveb, zkuste to podle návodu pana Cupáka.
JAK STAVĚT Z VRBOVÝCH PROUTKŮ
Na stavbu vrbových objektů používám nábytkářskou vrbu zvanou šlemovka. Snad by se dala použít i jiná vrba, ale tahle má velkou výhodu v tom, že během jednoho roku vyžene šlahouny až 5 m dlouhé a o průměru kolem 3 cm, což se skvěle hodí pro realizaci velkých věcí. Vrba je v dlouhých prutech lépe nosná a zazelená se ve velké ploše. I tak je ale nutné u větších staveb, např. u altánů, používat nosnou kovovou konstrukci, která jde vnitřkem jednotlivých žeber stavby a na vrcholu je spojená, aby byla samonosná. Pruty se k sobě stahují vázacím drátem, ten se potom omotá kokosovým lanem, které venku vydrží až 5 let. Tedy dost dlouho na to, aby pruty zakořenily a vzájemně prorostly. Nejlepší čas na řezání prutů je po prvním mrazu. Pruty se pak nechají ležet venku. Na sázení je nejvhodnější doba na konci zimy nebo na jaře, tedy březen a duben, ale v podstatě lze vrbu sázet po celý rok. Mnohem důležitější je následná péče o proutí, které musíte hojně zalévat. Vrbu neutopíte, zvláště ze začátku je voda důležitá. Pro lepší uchycení prutů dávám k větším objektům zahradní substrát. Hloubka sadby je různá, mělo by to být od 20 do maximálně 70 cm (ale například proutí na lavičku jsem do země jen zapíchal, kolik mi to půda dovolila). Na altány dělám většinou jámy do země stejně jako na stromky. Pro splétání proutí neplatí žádná závazná pravidla. Řídím se citem podle prostředí a podle toho, co mi proutí dovolí, abych je nepolámal. Proutí samo o sobě je pěkné, takže ho nechávám vyznít v co nejpřirozenější podobě. Největší předností těchto objektů je, že po dokončení začínají žít vlastním životem a jsou živou součástí zahrady. Tomu odpovídá i údržba. Kromě zmíněného zalévání můžeme vyrostlé proutí podle libosti buď nechat růst na divoko, stříhat nebo dál vzájemně proplétat, takže u altánu se dá časem vytvořit z proutí třeba střecha.
Pavel Cupák
***
Altánek brzy po zasazení a po nějakém čase, již částečně obrostlý zelení
Romantická lavička má opěradlo a područky z proutí zasazeného v zemi, takže celá brzy obroste zelenými lístky. Sedák je svázaný ze silnějších nařezaných prutů – ty zůstanou holé. Abychom je ochránili před nepřízní počasí, můžeme je natřít
Detail sedáku lavičky
Až se zástěna zazelená, může zakrýt pohled na nevábné zákoutí u sousedů, oddělit zahradní posezení od ulice apod.
FOTO PAVEL CUPÁK