Zimní sluníčka
Z pohanských dob se do dnešních dob uchovaly některé zvyky, které se vážou ke slavnostem zimního slunovratu. K archaickým dekoracím, které se při této příležitosti vyráběly, jsou polaz a různé drobné pečivo ve tvaru slunce.
Polaz připomíná slunce s paprsky. Skládá se ze středové koule upečené z těsta nebo udělané z mechu obtočeného drátem. Do středu se zapichují špejle, které nazdobíme sušenými meruňkami, švestkami, hrozinkami, křížalami, kandovaným ovocem, krájeným želé, ořechy, napučeným hrachem a pečenými ozdobami. Jedlé kousky se dají prostřídat s nastříhanými čtverečky z lesklého papíru nebo barevného kanafasu. Aby se střed zakryl, mezi špejle ješte napícháme snítky buxusu. Hotový polaz zavěsíme na silnou nit nebo stuhu ke stropu.
Motiv slunce se objevoval i v jiných podobách. Například se dělalo pečivo z vánočkového těsta ve tvaru bochánku či kroužku, do něhož se obdobným způsobem zapichovaly špejle a párátka s přízdobou ze sušeného ovoce, hrozinek, šípku a nabobtnalého hrachu. Tato sluníčka se pak věšela na vánoční stromeček nebo kamkoliv do prostoru tak, aby se mohla ve vzduchu točit.
Chutným pečivem snadným na výrobu jsou sluníčka z kynutého těsta, jejich okraje nastříháme do tvaru paprsku. Ta se pekla hlavne na svátek svaté Lucie.
text: Martina Lžičařová
foto: Petr Živný a Pavel Veselý