Zimní povlečení
Chceme-li si v chladnější části roku dopřát odpočinek v obzvlášť příjemných peřinách, můžeme vyměnit klasické bavlněné plátno za další hřejivé materiály. Interiér ale zútulní také správný výběr barev a motivů na látce.
Asi nejoblíbenějším materiálem ložního prádla pro zimní období je bavlněný flanel. Má totiž všechny přednosti, které nabízí přírodní tkaniny, a navíc typické jemné chloupky na povrchu látky jsou na dotek příjemné a pocitově hřejí. Pokud chceme opravdu měkké a teplé povlečení a netrváme na bavlně, můžeme sáhnout také po mikrofleecu, který na omak připomíná měkkou plyšovou hračku. Jeho výhodou je, že se nemusí žehlit. Ne všem ale spánek v takových peřinách vyhovuje, a proto povlečení s typicky zimními vzory najdeme i v provedení z bavlněného krepu, saténu či plátna.
Červená interiér zabydlí
Svou roli při volbě bytových textilií na zimu samozřejmě hrají i barvy. Jde-li nám o vytvoření hřejivé atmosféry, pravděpodobně sáhneme po kombinaci teplých odstínů. Skvěle vypadají třeba vzory s tóny béžové, hnědé nebo červené. Jestliže máme raději neutrální barevnost, nebo se nám do interiéru víc hodí modré tóny, pro pocit větší útulnosti můžeme přidat plédy či kožešiny s výraznější strukturou nebo s delším vlasem.
Kostky, pletenina i sněhové vločky
O navození atmosféry horské chalupy se kromě barev postará také potisk látky některým z typických vzorů. Velmi oblíbený je třeba kostkovaný motiv. Je nadčasový a vybereme-li správnou barevnou kombinaci, hodí se skoro ke všemu. Navíc nejde vyloženě o vánoční dezén, takže se do interiéru může použít i v jiných ročních obdobích. Další potisky pak vycházejí třeba z norských vzorů nebo je na látku natištěna struktura jednobarevné copánkové pleteniny.
Dobrá rada
Při výběru povlečení, dekoračních polštářků a plédů zkuste nakombinovat více vzorů ve stejné či podobné barevnosti, výsledný dojem bude uvolněnější a zajímavější.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Archiv firem