Živočichové v zahradě aneb Žijí s námi
Chcete-li zahradu sdílet s ostatními tvorečky z přírody, přichystejte jim bydlení. Nezapomeňte, že k životu nestačí jen výstavní domeček, ale i dost potravy po celý rok.
Pastva pro motýly
Kromě bohaté nabídky kvetoucích rostlin, která na jaře začíná kočičkami na jívě a pokračuje pampeliškami, jetelem až po květy bodláků, si motýli smlsnou i na šťávě z přezrálého či exotického ovoce. To jim můžeme nakrájet na misku.
Domeček pro čmeláky
Větší hliněný květináč vyplněný ze dvou třetin materiálem, který drží teplo (suchý mech, krejčovská vata), zakopeme do země tak, aby dno bylo zarovnáno s povrchem země. Vletový otvor chráníme před deštěm placatým kamenem. Čmeláci se tu zabydlí, když budou mít v blízkém okolí dost kvetoucích rostlin.
Budky pro ptáky
Až budete vyrábět domeček pro sýkorky, nezapomeňte na vyklápěcí dvířka. Na konci sezóny budku vyčistěte!
Hotel pro užitečný hmyz
Příbytky pro lumky, lumčíky a včely samotářky vyvěšujeme na místech chráněných před deštěm. Otvory ve dřevu nečistíme, některé druhy se vyvíjejí přes celý rok.
Zazimování ježka
Ježek může přezimovat v hromadě listí, nebo mu připravíme domek ze dřeva. Podlaha by se měla mírně svažovat ke vstupu, aby sem při dešti nezatékalo, a budka by měla mít odvětrání. Dno vysteleme slámou a celou boudičku přikryjeme důkladnou vrstvou hlíny, listí, slámy nebo kompostu.
TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK
KRESBY: PETR ŽIVNÝ