U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Zdraví z luhů ahájů
Kategorie: Příroda | Autor: ZČ
Nejstarší písemné zprávy o léčení bylinkami pocházejí již z roku 2800 před naším letopočtem. Jedná se o egyptské lékařské papyry. Přibližně ve stejnou dobu vytvořil rozsáhlé dílo o fytoterapii čínský císař Šen Non. Po další staletí se léčba výhradně pomocí bylinek velice rychle rozšiřovala a málokdo si uvědomuje, že až do dvacátých let našeho století se většina léků připravovala právě jen z přírodních zdrojů. Nic jiného totiž tehdejší farmacie neznala. Poté se rychle dostávala ke slovu chemie, ale dnešní medicína se zase v mnohém k bylinám vrací. Samozřejmě formou moderního zpracování přírodních produktů. Lékaři vědí, že byliny lidské tělo zpracovávají snáze než léky vyrobené chemicky, takže nedochází k zatěžování dalších orgánů. Avšak i s přírodními produkty je třeba zacházet opatrně, protože také jimi se můžeme předávkovat. Vždycky bychom se proto měli držet návodu, ať již jde o čaje, sirupy nebo jen cucavé bylinné bonbony. Je třeba si rovněž uvědomit, že v případě určitých nemocí, například srdečních nebo ledvinových selhání, při těžkých infekcích nebo nádorových onemocněních budou mít bylinky jen podpůrný účinek, ale spolehnout se musíme na léky vyrobené chemickou cestou. Nejsou tedy všemocné a před cíleným dlouhodobým užíváním bychom se vždy měli raději poradit slékařem. Připomeňme si účinky alespoň některých nejběžnějších rostlin, které si můžeme sami vypěstovat nebo nasbírat:
Mateřídouška – pomůže v začátcích nachlazení, při kašli, zažívacích potížích azklidňuje i podrážděné nervy.
Černý bez – čaj z listů nebo bílého květu snižuje horečku a má protizánětlivé účinky. Čerstvé černé bobulky léčí zácpu, sušené působí proti průjmu.
Divizna – odvar z květů pomáhá při léčbě zánětu nosohltanu.
Heřmánek – působí protizánětlivě.
Lipový květ – léčí záněty průdušek azmírňuje bolesti hlavy.
Řebříček – ženám pomáhá od bolestí při menstruaci a při problémech v přechodu.
Řepík – odvar z něho je výborným kloktadlem. Podporuje rovněž vylučování žluče.
Třezalka tečkovaná – pomáhá při migréně adobře působí na nervovou soustavu.
Rozmarýn – čaj z něho pomůže při bolestech hlavy.
Šalvěj – reguluje vylučování žluče, činnost střev a žaludku.
Majoránka – usnadňuje odkašlávání a navíc pomáhá při nadýmání.
Petržel – prevence pro dobrou kondici. Hodnotí se na ní zejména vysoké množství vitaminu C, železa, karotenu a hořčíku.
Řeřicha – tuto rychle rostoucí jarní bylinu používáme výhradně v čerstvém stavu. Aktivizuje činnost žlučníku, vylučování žaludečních šťáv a celkově příznivě ovlivňuje látkovou výměnu.