Zdění z kamene

opracování kamenů

Na opravy a také stavby vám pro práci s kameny postačí kladivo a sekáče. Foto: Shutterstock

Ve srovnání s cihlami či tvárnicemi roste kamenná stavba pomalu. Kámen je ale nezaměnitelný přírodní materiál a má spoustu praktických výhod.

Na chalupě se mnohdy podaří recyklovat materiál, který zbyl z rozebraných zdí. Ty mnohdy poskytnou kámen již opracovaný, což bývá především od pradávna používaný pískovec či opuka. V některých oblastech však získáte ze starých staveb zejména „placáky“, které se původně sbíraly v nejbližším okolí. S těmi se dobře pracuje, i když vyžadují poměrně zdlouhavou a trpělivou práci, při níž musíte na rozdíl od cihel vycházet z nepravidelných tvarů a různých velikostí jednotlivých kamenů a skládat tak stěny jako mozaiku či puzzle.

Využití kamene ve zdění

Kámen má kromě typického vzhledu i spoustu specifických vlastností, které vám při stavbě mnohdy spíše komplikují práci. Budovat novostavbu z kamene už dnes příliš nedává smysl, ale doplňkové stavby, suché či maltou spojené opěrné zídky, rozličné součásti venkovních posezení či kuchyní, ale i vyzděné pilíře a sloupky, to vše jsou možnosti, jak kámen využít.

zdění z kamenů

Na opravy a také stavby vám pro práci s kameny postačí kladivo a sekáče. Foto: Shutterstock

Je nutné připomenout, že kámen se jen obtížně omítá klasickými postupy. Využít pro lepší soudržnost omítky současné stavební chemie je vhodné snad jen tam, kde se rekonstruuje například stěna ze smíšeného zdiva. Jinak je lepší nechat kámen vyniknout jako viditelnou část stavby a dát si práci se spárováním.

oprava zdi ze smíšeného zdiva

Kámen se špatně omítá, ale při opravě zdi ze smíšeného zdiva se tomu většinou nevyhnete. Foto: Shutterstock

Úprava tvaru kamene

Technologie opracování kamene zůstává stejná po staletí, ale elektrické nářadí práci značně urychlí. Pro hrubší opracování několika pískovcových bloků si vystačíte se širokým sekáčem, případně s vrtacím nebo sekacím elektrickým kladivem. S řezáním úhlovou bruskou buďte opatrní, protože málokdo má v dílně „kamenickou“ flexu s chlazením a běžné nářadí tohoto typu dostává zabrat tak, že hrozí poškození brusky i kamene. Rozhodně se vyhněte pokusům o chlazení vodou, pokud k tomu není nářadí přímo určeno. Flexa s diamantovým kotoučem musí být na souběžné chlazení řezu vodou zabezpečena oddělovacím transformátorem.

Na opracování malého množství kamene na opravu zídky si vystačíte i s ručním sekáčem

Na hrubo se kameny upravují širokým sekáčem, který odštípne požadovanou vrstvu. Práce vám půjde dobře a bezpečně od ruky na hromádce písku. Při zdění se obvykle postupuje tak, že se vybírají vhodné kameny, postupně se vyskládají na sucho a vrstvu malty „simulují“ laťky. Teprve poté, až máte materiál opracovaný a připravený, lze začít zdít na maltu.

pila s chlazením

Diamantový kotouč nařeže přesné tvary i z velkých kamenů, ale potřebovat budete speciální pilu s chlazením. Foto: Shutterstock

Pojivo je důležité

Spojovací malta ke zdění z kamene by neměla obsahovat vápno ani příliš jemný písek. Práci vám usnadní malty určené přímo ke zdění z kamene, které obsahují speciální pojivo a jsou odolné proti tvorbě vápenných výkvětů a mrazuvzdorné. Pojivo v těchto maltách nahrazuje cement, který kvůli obsahu vápence představuje určité riziko tvorby obtížně odstranitelných výkvětů.

spárování kamene

Při spárování se nebojte vtlačit maltu do spáry a uhladit prstem. Foto: Shutterstock

Druhy přírodního kamene

  • Pískovec se hodí na fasády, terasy, zahradní kuchyně, krby a pěstební nádoby.
  • Andezit je osvědčeným materiálem na obklady a dlažby.
  • Žula je použitelná na krby, terasy, desky, schody, dlažby a obklady.
  • Břidlice slouží jako venkovní dlažba, střešní krytina, cesty a chodníčky, obložení bazénů či schodů.
  • Mramor se používá na fasády, dlažby, krby, terasy, obklady, ale i ve formě kamínků.
  • Vápenec je vhodný na fasády, terasy, schody a krby.
  • Rula je na obklady či dlažby.
  • Opuka se hodí na obložení, zídky, suché zídky do zahrad.
  • Porfyr lze použít jako dlažbu a obklady.
  • Kvarcit využijete ke stavbě zdí a zídek, plotů i k dláždění.

Víte, že…

Nejčastěji se používá zdivo z lomového kamene a řádkové (kopákové) zdivo. Pro zdění z lomového kamene slouží lámaný kámen bez dalšího opracování o velikosti strany kolem dvaceti centimetrů. Řádkové (kopákové) zdivo tvoří menší opracované kameny (haklíky) kladené na vazbu vodorovně i svisle.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Zdění z kamene