Zazimování rostlin
Podzim letos nastoupil velmi rychle, přinesl i přízemní mrazíky, dá se předpokládat, že zima může převzít vládu dříve. Je tudíž čas postarat se o ochranu rostlin a dřevin před mrazem a sněhem.
Způsoby ochrany volíme podle náchylnosti daných rostlin na vlhkost, chlad i sněhovou nadílku. U dřevin musíme vzít v potaz ještě nebezpečí okusu zvěří, nemá-li zahrada pevné vyšší oplocení s podezdívkou nebo podhrabovými deskami.
Ochrana zeleně v zahradě
Okrasné traviny svážeme do snopů, aby do jejich středu nemohla pronikat vlhkost, která by vedla k zahnívání. K sobě svážeme také větve dřevin, jako jsou zeravy či jalovce. Zabráníme tím jejich rozklesnutí, či dokonce zlomení při silném větru nebo zatížení mokrým sněhem. K zabezpečení proti polámání a současně okusu dřevin poslouží laťková konstrukce.
U nízkých choulostivých keříků je nejvhodnější ochranou nakopčení lehké zeminy či vyzrálého kompostu do výšky asi 20 centimetrů. Použít lze rovněž shrabané listí, které zatížíme chvojím anebo přes ně natáhneme síťku a zafixujeme ji po obvodu kameny. Chvojím můžeme zakrýt celé záhony nebo skalku.
Čím přikrýt růže
Ochranu před mrazem potřebují také růže, ideálně až po příchodu mrazů, ale ještě před trvalým zamrznutím půdy a teplotami pod –10 °C. Přihrneme k nim asi 30centimetrovou vrstvu zeminy, u choulostivějších odrůd přidáme ještě chvojí. Stromkové růže, které mají dosud pružné výhony, ohneme k zemi, zafixujeme je vidlicí v půdě a přihrneme zeminou. Starším dřevnatým rostlinám obalíme kmínek a větve netkanou textilií. Pnoucí růže můžeme rovněž chránit textilií či jutou anebo k nim přiložíme větve jehličnanů. Ty by je měly chránit také před ostrým sluncem.
Rostliny v nádobách
Nejlépe přestojí zimu v bezmrazém skleníku, zimní zahradě anebo chladné chodbě s přirozeným světlem, kde jim podle druhu dopřejeme občas zálivku.
Nemáme-li takové místo nebo se jedná o těžké kusy, ponecháme je nejlépe na závětrném místě, kam neprší. Nádoby, v nichž jsou zasazeny, musí být ovšem mrazuvzdorné a s odtokovým otvorem. Obalíme je jutou, více vrstvami netkané textilie, přes ně můžeme ještě použít bublinkovou fólii anebo je vložit do polystyrenového obalu. Co se týče samotných rostlin, ochranou opatříme pouze choulostivé druhy. Například jehličnany zimu přestojí, pouze nesmí být v mrazech v mokré zemině. Z jezírka přemístíme do bezmrazého sklepa méně odolné vodní rostliny v nádobách.
Zimní sestřih
Zkraťte včas větve stromů a keřů i živý plot, lépe tak přestojí případnou těžkou sněhovou nadílku.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock