Zavlažování zahrady má svá pravidla
Extrémní sucha posledních let představují nutnost postarat se o vláhu celé zahradě, ne pouze vybraným rostlinám, jak jsme byli dosud zvyklí. Aby měla zálivka smysl, nestačí vzít konev či hadici a vyrazit směr záhony.
Tradiční zahrada je rozdělena na dvě části – zelinářskou a okrasnou. První potřebuje pravidelnou hojnou zálivku, v druhé musíme vyjít vstříc nárokům jednotlivých druhů rostlin a stromů. Zabírá-li největší část trávník, je lepší ho zavlažovat méně často, ale vydatně, protože při slabém zalití se voda z povrchové vrstvy půdy odpaří a trávník zůstává skoro bez vláhy.
Čas a způsob zalévání
Zavlažujeme opakovaně v krátkých intervalech, aby měla voda čas vsáknout se do vyprahlé půdy a nejlépe v brzkých ranních hodinách nebo večer po západu slunce. Pokud totiž přes den zůstanou na listech kapky vody, mohou působit jako lupa, přes niž dopadající sluneční paprsky listy popálí. Voda by také neměla zůstat na listech a květech přes noc, protože jsou pak náchylnější k napadení plísní.
Za horka rovněž dochází k rychlému odpařování vody z povrchu půdy, ale i k ohřívání vody v půdě, což neprospívá kořenovému systému.
Kvalita vody
Jednoznačně vede dešťovka, která je tzv. měkká. Přesto si musíme dát pozor, protože existují rostliny, kterým dobře neudělá. Tím, že dešťovku bereme ze sudů či jiných nádrží, bývá tzv. odražená, tudíž nezpůsobuje rostlinám šok jako ledová voda přímo ze studny nebo vodovodu. Tvrdou a chlorovanou vodu bychom měli nejprve načerpat do konví nebo velkoobjemové nádrže a nechat ji 24 hodin odstát.
Při použití postřikovačů je teplotní šok ze studené vody zmírněn, protože voda na rostliny dopadá v podobě mlhy nebo kapek, nikoliv jednorázově ve velkém množství.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Voda v zahradě:
Využíváte dešťovku?
Dekorativní vodní nádržky
Živá voda na zahradě
Kvalita vody
Plánujeme jezírko: kde a jaké
________________________________________________________________________
Každé podle žízně
Účinné pomocníky najdeme v zavlažovacích systémech. Vybíráme je podle velikosti, typu zahrady i způsobu ovládání.
Přenosný nadzemní zavlažovací systém je cenově příznivý, neboť obsahuje jen hadice s příslušenstvím a rozstřikovač, který obsluhuje buď kruhovou, nebo obdélníkovou plochu kolem sebe. Nelze ovšem doporučit jejich použití při silnějším větru, který by vodu odnášel mimo požadovaný prostor.
Pro větší zahradu jsou lepší volbou pevné podzemní, případně nadzemní rozvody, které se osazují postřikovači či zadešťovači. Pro jejich provoz však potřebujeme vydatný zdroj vody. K nejekologičtějším patří vyčištěná voda z čističky odpadních vod, kdy ještě ušetříme na poplatcích za kanalizaci nebo vyvážení septiku.
Pro zeleninové i okrasné záhony je možným řešením tzv. kapénková závlaha. Jedná se buď o systém hadic či trubek s drobnými otvory, nebo vyrobených z porézního materiálu, z nichž průběžně odkapává voda. Podle typu mohou být položeny nad zemí, na zemi i pod povrchem záhonů. Na stejném principu pracuje bodová závlaha pro rostliny v květináčích a truhlících.
Jde to i chytře
Při ručním zalévání nikdy nedocílíme optimálního dávkování zálivky, což rostlinám škodí, a zároveň zbytečně plýtváme vodou. Problém odpadá pořízením zavlažovacího systému s řídicí jednotkou, na níž lze vybírat z několika flexibilních programů. Při výrazné změně počasí můžeme nastavit trvalý průtok vody nebo naopak délku zavlažování centrálně zkrátit nebo zavlažování dočasně zastavit.
Jednoduché počítače umí podle informací ze senzorů vlhkosti spustit zalévání v pravý čas, mohou obsluhovat i několik závlahových okruhů s rozdílnými požadavky na vláhu.
Také sem už pronikly smart technologie, takže komunikace probíhá mezi počítačem, zdrojem vody a zavlažovacím systémem bezkabelově. Přes mobilní aplikace pak může zahrádkář do systému vstupovat prakticky odkudkoliv.
Jednoduchý test vláhy
Zůstávají-li za vámi na trávníku stopy, stébla se nenarovnávají, protože tráva nemá dostatek vláhy, tak musíte zvýšit množství zálivky.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem