Zateplení obvodových zdí

Vyšším nákladům za paliva a energie se v současné době nevyhnou ani chaty a chalupy, které trvale neobýváme a využíváme je pouze o víkendech či dovolených k rekreačním účelům.

ateplování domu na vnější straně

Vtéto souvislosti je důležité vhodnou tepelnou izolací snížit tepelné ztráty nedostatečně tepelně izolovaných objektů. Je však třeba počítat s vyššími investicemi mnoha tisíc Kč, které budou mít u objektů využívaných k víkendovému a rekreačnímu bydlení dlouhou návratnost. Na druhé straně však rekonstrukcí, za účelem snížení energetické náročnosti objektu, nemovitost zhodnotíme, zlepšíme její vzhled a funkčnost a v případě, že se rozhodneme objekt trvale užívat, oceníme nízké platby za paliva a energie i stálou teplotu vnitřního prostředí v objektu jak v létě, tak v zimě.

Jakým způsobem to můžeme provést, by nám měl poradit stavební projektant, energetický poradce, či jiný odborník zabývající se konstrukcemi staveb a stavební fyzikou.

Jaké jsou možnosti?

V praxi jsou používány dva způsoby dodatečného zateplování chat a chalup, a to venkovní a vnitřní zateplování. Každý z těchto způsobů má své výhody i nevýhody. Pokud je to však technicky proveditelné, měli bychom vždy upřednostnit zateplování z venkovní ochlazované strany. Výhodou je, že zateplení z venkovní strany lze realizovat i když chatu či chalupu právě obýváme, a že při dobře navržené tepelné izolaci zdivo ani při největších mrazech nepromrzá. Nevýhodou může být nutnost stavět u více podlažních staveb lešení, brát ohled na povětrnostní vlivy, provádět nové oplechování parapetů, okapů, přeložení hromosvodů a podobně.

Zateplování z vnější strany

Dodatečné zateplování z vnější strany lze provádět kontaktním způsobem (pouze u suchého zdiva), kde lze použít fasádní pěnový polystyren, nebo minerální vlnu. U zdiva navlhlého, kde nelze udělat vodorovné izolace proti vzlínající vodě, se nejčastěji používá jako tepelná izolace minerální vlna, případně perforovaný polystyren (tzv. open systém difúzně otevřený, jenž lze údajně použít na zdivo s vlhkostí až 10 %).

Kotva lícového zdiva s distanční vložkou pro udržení větrané mezery mezi izolací a přizdívkou

Obecně lze říci, že pěnový polystyren, který je méně prostupný pro vodní páry, by se měl používat pro objekty, které nemají problémy se vzlínající vlhkostí a minerální vlna, která umožní lepší únik vodní páry, se více hodí k zateplení starších a vlhkých objektů. Nedoporučuje se však jako vrchní omítky používat omítky disperzní, jež jsou nepropustné pro vodní páru. Vhodné jsou omítky vápenné, popřípadě dražší silikátové nebo silikonové.

Zateplování z vnitřní strany

Za výhodu při zateplování z vnitřní interiérové strany můžeme pokládat možnost zateplovat bez lešení a také za nepříznivého počasí. Práci můžeme zvládnout pod odborným dohledem i svépomocně a s nižšími náklady. Nevýhodou je naopak zmenšení vnitřní užitné plochy místností, nutnost přemístění elektrických zásuvek, vypínačů, vodovodních armatur, závěsných skříní, poliček a podobně.

V místě okenního rámu je izolace zeslabena na pouhých 7 cm. Téměř celý rám je skryt pod izolací

V době zateplovacích prací nemůžeme místnosti nerušeně užívat. Navíc při neodborné montáži (bez parozábrany, patřičného provětrání, či nevhodně zvolené tloušťce a typu tepelně-izolačního materiálu) se ve zdech, v izolaci i pod izolací mohou srážet vodní páry. Tím mohou vznikat plísně i poruchy stavebních konstrukcí.

Po dodatečném zateplení

Na co bychom neměli po dodatečném zateplení objektu zapomenout? Po dodatečném zateplení objektu dojde ke snížení jeho tepelných ztrát a budeme muset v případě teplovodního způsobu vytápění přizpůsobit otopnou soustavu novým, nižším potřebám tepla a znovu ji zregulovat a v případě osazení lokálních zdrojů tepla budeme muset snížit jejich topný výkon.

Budeme-li spolu se zateplením pláště vyměňovat i okna, ta nová budou vykazovat oproti původním vysokou těsnost a budeme muset častěji větrat, pokud nebudeme mít nainstalováno automatické větrací zařízení. Nezapomeňme, že pro lokální i centrální zdroje tepla na tuhá, kapalná či plynná paliva budeme muset zajistit dostatečný přívod čerstvého spalovacího vzduchu.

TEXT: LUBOMÍR KLOBUŠNÍK
FOTO: ENERGY CENTRE A EKOWATT
Autor článku je energetický poradce Energy Centre České Budějovice, www.eccb.cz

Zateplení obvodových zdí