Zastřešení bazénů, sezóna koupání nekončí
Báječná doba venkovního koupání už dávno skončila. Pryč jsou paprsky letního slunečního záření i teplých nocí, které vodu v bazénech přirozeně ohřívají. Hlavní sezóna u nás je vzhledem k proměnlivému počasí a střídání čtyř ročních období poměrně krátká. Obvykle od června do srpna, tedy pouhé tři měsíce v roce. Přičemž bazén vlastní každá třetí domácnost. Pro lepší představu to je kolem 400 000 bazénů. Otázka proto zní, jak sezónu koupání prodloužit?
Jenže tuto otázku je třeba ještě rozšířit. Proč sezónu prodlužovat a co od toho očekávat? Hlavním důvodem jsou vedle prozaických požitků z osvěžujícího plavání a zábavy pro děti, také pořizovací náklady. Ty jdou ruku v ruce s náklady provozními. Proto se vyplatí sezónu užívání bazénu rozhodně prodloužit. Odborníci uvádějí až na sedm měsíců, pokud si bazén vhodně zastřešíte. Někdo by mohl namítnout, že pořizovací náklady na zastřešení jsou poměrně vysoké?
Proč si zastření pořizovat
Hlavní důvod, proč si zastřešení k bazénu pořídit je prodloužení užívání bazénu o čtyři měsíce, jinými slovy od dubna do října. Díky zastřešení je voda až o 8 °C vyšší, než by byla venku. Zároveň odpadá problém se znečištěním bazénu od prachu, pylu, padajícího listí a různého hmyzu. Díky tomu se voda daleko méně kazí a snižuje se tak spotřeba bazénové chemie. Prakticky se voda udrží po celou sezónu ale i po celý rok křišťálově čistá, průzračná, a ještě se ušetří.
Přidá-li se k zastřešení také vytápění bazénu a prostoru kolem něj příkladně solárními panely, nebo tepelným čerpadlem, docílí se tak možnosti koupání dokonce po celý rok.
Zastřešení musí sedět
Na našem území se vyskytuje široké spektrum bazénů od prstencových, plechových, různých typů plastových nadzemních i podzemních. Dále pak podzemní i interiérové bazény obkládané speciálními protiskluzovými obklady nebo mozaikami.
Současně se bazény vyrábí a realizují v různých tvarech, od kruhových, oválných, obdélníkových, až po atypické laguny a bazény na míru. Dle velikosti a typu bazénu se na trhu vyskytují i cenově odpovídající zastřešení. Zdaleka už nejsou tak nevzhledná, jako tomu bylo v minulosti, kdy sice splnila svůj technologický účel, ale bez estetického hlediska. Dnes je tomu jinak. Zastřešení jsou koncipována s citem a ohledem na prostředí, kam jsou určena.
Fólie versus zastřešení
Aby voda byla v bazénu chráněna proti hmyzu, pylu a dalším biologickým nečistotám a proběhl částečný ohřev následkem slunečního záření, zakrývají se bazény solárními, bublinkovými, nebo klasickými barevnými fóliemi. Jenže tímto způsobem se koupací sezóna skutečně neprodlouží.
Řešením je proto zastřešení bazénu, které zvyšuje a udržuje jak teplotu vody, tak klima uvnitř zastřešení a zároveň i čistotu. Pokud se zastřešení navíc doplní solárním ohřevem vody, či ohřevem prostřednictvím tepelného čerpadla, pak koupací sezóna neskončí prakticky vůbec.
Jak zastřešení funguje?
Zastřešení bazénů, když opomeneme stanové varianty, jsou založeny na teleskopickém principu samostatných segmentů. Jejich počet závisí na délce daného zastřešení, ale i tvaru bazénu. Jednotlivé segmenty se do sebe navzájem zasouvají, přičemž jeden díl je vždy největší a každý další je menší. Řešení může být jednosměrné, ale i obousměrné. To závisí na formě vstupu do bazénu.
Jednotlivé díly se svážou dalšími segmenty a může se tak docílit stabilní části a části mobilní. Pohyb je zajištěn buď kolejnicovým systémem, kdy se kolečka jednotlivých segmentů pohybují v kolejnicích. Nebo bezkolejnicovým systémem, kdy se kolečka pohybují příkladně po dlažbě. Nezbytnou součástí je aretace jednotlivých segmentů, která zabrání nechtěnému posouvání příkladně při větru. U kopulovitých řešení zastřešení fungují segmenty jako dveře. K podélným zastřešením se pak instalují vstupní dveře, a to i u některých nejnižších typů, přičemž vstup do bazénu je koncipován tak, aby byl pohodlný také, pokud je zakrytý.
Jaké jsou typy zastřešení
U méně nákladných nadzemních a částečně podzemních bazénů je vhodné volit mobilní stanové typy zastřešení v různých barevných provedeních, nejčastěji modrém a zeleném s průhlednými prvky. Instalaci zvládne i úplný laik.
Pro podzemní bazény se vyrábí buď nízká zastřešení, vhodná pro decentní, do celkového rázu zahrady co nejméně zasahující řešení a s nižší pořizovací cenou. Zlatou střední cestu představují středně nízká zastřešení, kde je optimální poměr cena výkon. Vysoká zastřešení přináší zejména komfort, vždyť nejenom že se pod nimi lze pohodlně procházet, ale umožňují využít prostor i pro posezení. Nadstavbou výše uvedených řešení jsou varianty kombinované, příkladně nízké a střední zastřešení atp.
Samostatnou disciplínou jsou variabilní a atypická řešení. Kopule navazující na vysoký typ zastřešení je jen jednou z možných variant, jak z bazénu udělat atraktivní místo pro aktivní odpočinek.
Variabilita je proto další velké plus, proč volit zastřešení bazénu. Oproti minulosti nastal velký posun také v designu. Průhledné materiály, úzkoprofilové lišty, široké spektrum tvarů v jednotlivých typech nízkých, středních a vysokých zastřešení splňují přísné požadavky designérů pro vkusné zasazení bazénového zastřešení do zahradní a obecně venkovní architektury s ohledem na typ domu.
Chcete ušetřit? Objednávejte mimo sezonu
A proč se zmiňujeme v tomto článku o zastřešení, když je venku již zima? Protože právě máte šanci ušetřit až 40% z pořizovací ceny bazénu. Nevěříte? Mrkněte na web společnosti Alupo a nechte si vypracovat cenovou nabídku zdarma.