Zastřešení a zastínění pergoly
Tuzemské klima vyžaduje spíše zastřešené pergoly. Podle typu pergoly a jejího umístění na pozemku pak obvykle volíme mezi střechou, která propouští světlo a střechou neprůhlednou.
Zastřešená pergola je tak trochu protimluv. Tradiční konstrukci této oblíbené zahradní stavby totiž tvořilo spíše nezastřešené dřevěné loubí stíněné popínavými rostlinami a dřevinami. U českých chat a chalup však pergola často slouží jako místo pro venkovní posezení, nahrazuje zahradní altán a měla by chránit před deštěm i zahradní nábytek nebo gril.
Zvláště u nižších pergol je často vhodnější střecha, kterou může prostupovat světlo. K tomuto účelu je k dostání několik typů střešních krytin. I pro střechy s minimálním sklonem jsou určeny například sklolaminátové vlnité role (Gutta, Lanit Plast, Pama), které se zpravidla prodávají v šířkách od jednoho do tří metrů a délkách až třicet metrů. Vybrat si můžete mezi čirými nebo různě zabarvenými rolemi. Jejich montáž je velmi snadná. Upevňují se na rošt ze střešních latí, jejichž rozteč je nutné dodržet podle doporučení výrobce. Vlnovka se uchytí na tyto latě pomocí vrutů s distančními podložkami. Odolává krupobití, snadno se čistí a řada výrobců zaručuje i schopnost tohoto materiálu neztrácet světelnou propustnost vlivem stárnutí.
Jinou oblíbenou variantou průsvitné krytiny pergol jsou polykarbonátové trapézové desky. Jde rovněž o velmi lehkou a zároveň odolnou krytinu v čirém či různě tónovaném provedení, často opatřenou i UV filtrem. Trapézové desky (Gutta, Lanit Plast, Makrolon) jsou ideální pro střechy se sklonem kolem deseti stupňů, kotví se rovněž na latě pomocí vrutů a příslušných podložek a lze je, stejně jako další typy plastových střešních desek či rolí, snadno upravit na potřebný rozměr. Mohou mít hladký nebo strukturovaný povrch, přičemž povrchová úprava v podobě „krupičkové“ struktury lépe filtruje intenzivní sluneční svit.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Relaxace v zahradě:
Obývák v zeleni
Útulné posezení
Přenosná ohniště
Jak si co nejlépe užít posezení v altánu či pod pergolou
Spoje na pergolách
Stavíme pergolu
________________________________________________________________________
Polykarbonátové desky
Nejdražší, ale zároveň mimořádně odolnou, trvanlivou a na údržbu snadnou variantou průsvitné krytiny jsou komůrkové či plné polykarbonátové desky. Vyrábějí se v různých tloušťkách, čiré i tónované. K dostání je například deska Koscon Click 16, která při montáži nevyžaduje příslušenství v podobě přítlačných lišt.
Standardně se polykarbonátové desky montují na latě pomocí spojovacích profilů. Pro dostatečnou stabilitu a vodotěsnost střechy je k dispozici i další příslušenství včetně přítlačných terčíků, těsnicích pásek či speciálního silikonu na polykarbonát.
Chcete-li pergolu s jakoukoli průsvitnou střechou dodatečně zastínit alespoň v horkých letních dnech, existuje celá řada řešení. K dostání jsou speciální stínicí systémy pro pergoly, markýzy, skládané clony a stahovací rolety jako výplně bočních stěn, ale i materiály pro svépomocná řešení. Pracovat můžete například se stínicími tkaninami a různými slunečními clonami, použít však lze i rákosové či bambusové rohože v rolích, které se zavěsí pod střechu.
Neprůsvitné střechy
Volba neprůsvitné krytiny je vhodná spíše pro vyšší pergoly s dostatečným sklonem, do nichž může sluneční světlo pronikat i z boků. Pro takové zastřešení lze zvolit víceméně jakoukoli krytinu vhodnou pro daný sklon střechy. Krytinu pergoly tak můžete sladit třeba s taškami na střeše domu. Levným a pro svépomocnou pokládku snadným řešením jsou asfaltové střešní pásy (např. Onduline Pergola Roof), asfaltový šindel nebo bitumenové vlnité desky, které se přibíjejí na laťový rošt.
Tip
Desky pro snadnou montáž
Click 16 jsou polykarbonátové desky se zámkem na obou stranách pro snadnou montáž bez přítlačných list. Desky od švýcarského výrobce Koscon (prodává je např. eshop.zenit.cz) jsou široké 250 mm, což usnadňuje manipulaci i montáž. Uvnitř komůrek je struktura ledových krystalů, která neoslňuje a díky níž nejsou na deskách tolik vidět nečistoty.
Text: Richard Guryča
Foto: Marie Votavová, archiv firem a Shutterstock