U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Zásnubní manéž TESAŘÍKŮ
Kategorie: Volný čas | Autor: Jan Rys
Člověk, který si oblíbil lesní toulky, ví, že na každé z nich může objevit vždy něco zajímavého. I když není dostatečně zasvěcený do tajů živočišné říše a netuší, kde hledat, mnohdy mu stačí pozorně se dívat kolem sebe.
Třeba při odpočinku na kmenech poražených stromů v koutě lesní paseky. Je zde nejen příjemné posezení, ale i příležitost nahlédnout do soukromí drobných tvorů – tesaříků.
Za teplých slunečných dnů se na pokácených stromech odbývá pozoruhodné dostaveníčko těchto brouků, bezmála zásnubní manéž. Každý rok totiž většina dospělé populace s příchodem zimního období hyne. Samičky proto nezapomínají na pokračování rodu: od dubna do června kladou vajíčka obalená lepkavým sekretem pod kůru oslabených listnatých stromů nebo na čerstvě poražené kmeny.
Dřevo je pro vylíhlé larvy chutnou potravou. Nejprve si vykoušou chodbičky v lýkové části a posléze se pouštějí hlouběji do nitra kmene. Zde si vytvářejí rozvětvený systém chodeb, zaplněný dřevěnou drtí. Pro zakuklení některé larvy tesaříků ještě vyžírají hlubší lomenou kukelní komůrku do středu stromu. Jiným stačí si pod kůrou upravit z dřevěných pilin oválné lože, kde se přemění v dospělce. Některým tesaříkům trvá vývoj i více let. Čerstvě vylíhlý brouk si pak sám prokusuje cestu na povrch.
Škody způsobené larvami tesaříků v přírodě jsou ve srovnání s tím, co dokážou udělat housenky motýlů, mšice či jiní brouci, téměř zanedbatelné. Tesaříci ale dovedou napáchat pořádné škody na dřevěných stavbách, například na krovech starých chalup.
I v dospělosti jsou tesaříci býložraví. Okusují kůru, olizují vytékající mízu nebo se živí listím, květy a pylem.
Čeleď je to u nás bohatá, zahrnuje asi 220 druhů. Mnohé jsou díky svému výraznému zbarvení a dlouhým tenkým tykadlům známé. Někteří ale mají zbarvení nenápadné a díky tomu a také proto, že jsou aktivní při soumraku či pozdě večer, unikají naší pozornosti. Větší polovina jich je však činorodá za teplých slunečných dnů, kdy z květů vybírají nektar a pyl. Jiní zase hledají své oblíbené lesní stromy. Právě ty můžeme obdivovat na hromadách poražených kmenů. Bývají mezi nimi krasavci, jimž na krovkách nechybí ani barevné ornamenty a skvrny. Málokdo také ví, že mezi předohrudí a středohrudí mají stridulační lišty, jejichž třením o sebe vydávají vrzavý zvuk. Lze jej někdy zaslechnout.
Na kmenech pokácených listnáčů si nejčastěji dávají dostaveníčka tesaříci duboví. Jejich černý hábit je poset příčnými žlutými pruhy. Tesaříci nejsou žádnými drobečky, dosahují délky až 2 cm. Pohyb samečků po kmenech připomíná slídění loveckých psů, jak usilovně pátrají po samičkách, se kterými se hned páří. Stejně hojný je i tesařík rudý, má zářivě žlutočervené krovky. Jeho samičky nepřehlédneme ani v hlubokých puklinách borky, do nichž právě kladou svá vajíčka. Jakmile léto začne nabírat hlubší dech, končí brzy všechny milostné tesaříčí hrátky.
Popisy k obrázkům
Tesařík dubový
Autor fotografií: FOTO AUTOR