Zasaďte strom správně: Rady pro dlouhodobě krásnou zahradu
Ať už chcete naplnit rčení o postavení domu a zasazení stromu, pořídit si přírodní slunečník, nebo obohatit zahradu zajímavou dřevinou, mějte na paměti dodržení několika pravidel.
Při výběru můžete postupovat cestou volby buď oblíbeného stromu, nebo naopak pěstebních podmínek předem určeného stanoviště. Vezměte přitom v úvahu účelnost a estetickou stránku nového přírůstku.
Přírodní deštník
Strom se širokou korunou vám v dospělosti nabídne v létě kýžený stín, a půjde-li o druh nesoucí ovoce, tak i bohatou úrodu. Chcete-li, aby se nad zahradním posezením rozevřel co nejdříve, pořiďte si rychle rostoucí dřevinu, například vrbu bílou nebo kroucenou, americký ořešák černý, břízu bělokorou, platan javorolistý, morušovník, ambroň západní, lípu zelenou, hloh ostruhatý či jilm lysý. Má-li strom plnit funkci pouze okrasnou a prostor nemáte na zahrádce nazbyt, vsaďte na javor mléč, katalpu trubačovitou ‘Nana’ anebo višeň křovitou. Přírodním zahradám bude slušet rozcuchaná koruna, jež je typická pro lísku pokroucenou.
Zelený sloup
Tam, kde je místa ještě méně anebo je třeba zachovat strohý styl zahradní architektury, najde uplatnění strom se štíhlou korunou. Z jehličnanů jsou vhodné borovice lesní ‘Fastigiata’, tis červený jalovec, cypřišek Lawsonův, cypřiš stálezelený ‘Totem’, cedr libanonský ‘Fastigiata’, hlavotis peckovicový ‘Fastigiata’, z listnáčů pak javor sloupovitý, buk lesní ‘Dawyck Purple’, šácholan velkokvětý, višeň pilovitá či ambroň západní ‘Slender Silhouette’.
Záruka úspěchu
Místo výsadby musí odpovídat pěstebním nárokům dané dřeviny. Strom vysazujte v takové vzdálenosti od domu, aby v dospělosti nestínil okna, větve nemohly narušit fasádu či střechu. Kmen by neměl časem tlačit ani na plot či zahradní stavby. Také kořenům musí být dopřán volný prostor pro rozrůstání, aby nepronikly do základů stavby, inženýrských sítí, nenadzdvihly venkovní schody a chodník nebo jen nepřekážely v chůzi.
Ve výsadbové jámě musí mít kořeny dostatek místa, měla by být proto nejméně dvakrát širší a jedenapůlkrát hlubší než kořenový bal. Strom tak získá po zakořenění dobrou stabilitu, nevyvrátí ho vichřice či nálož mokrého sněhu. Zpočátku mu může dodat oporu kůl nebo ohrádka z více kůlů zatlučených mimo bal.
Vykopanou zeminu promíchejte se zralým kompostem a strom v jámě jí postupně zasypávejte a udusávejte. Nakonec důkladně zalijte. Pravidelnou zálivku s ohledem na počasí dopřejte dřevině ještě následující dva roky. Půdu kolem stromu mulčujte, aby nevysychala.
Pěkný už v počátku
Pro solitérní výsadbu vybírejte vždy zdravý dobře rostlý kus, jen tak máte jistotu, že poroste do krásy.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock