Zapomněli jsme, jak se to dělá? Takto ochladíte místnosti bez klimatizace
Zatímco ještě před pár desítkami let byla ve většině budov celoročně stálá pokojová teplota, aniž by v místnostech byla instalována moderní vzduchotechnika, moderní stavby mají s teplotou v místnostech problém. Stačí přitom pár drobností a teplota může být bez použití klimatizace příjemná i v podkroví rodinného domu.
Proč se dnes stavby přehřívají?
Pamatujete na to, jak jste se během letních veder ve staré chalupě u babičky mohli kdykoliv schovat do příjemného chládku? V moderních stavbách toto neplatí a během letních měsíců je teplota extrémní jak venku, tak uvnitř.
Problém je v tom, že domy se dnes nestaví s ohledem na klimatické podmínky. Stavějí se unifikované nemovitosti ignorující všechny desítky let objevované principy.
Zejména v případě kancelářských budov je situace alarmující. Železobetonové budovy se skleněnou fasádou se během letních měsíců přehřívají jako skleníky. Řešením pak bývá výkonná vzduchotechnika s klimatizací. Tento princip ale nemá příliš mnoho společného s ekologií a udržitelností.
U rodinných domů se dnes běžně nachází obytné podkroví tam, kde dříve byla neobývaná půda. Ta byla často naplněna například senem. Podkroví tak fungovalo jako dokonalý izolant, který chránil obytné místnosti před ostrým sluncem. Domy navíc byly naopak mnohem hůře izolovány od podloží. Ačkoli obyvatele domu trápila zvýšená vlhkost, benefitem bylo přirozené ochlazování vzduchu v budově.
Jak situaci řešit bez použití klimatizace?
Je potřeba použít původní principy, které se však realizují s pomocí moderní technologie. V případě přestavby podkroví na obytné je nutné investovat do kvalitní izolace. Ta může na několika desítkách centimetrů fungovat stejně dobře, jako kdysi fungovala celá půda v podkroví.
Na velká střešní okna zase patří roleta, která pomůže odstínit sluneční paprsky a nepustí do místnosti žár. Pokud máte možnost, investujte nejlépe do venkovních rolet, které udrží sluneční paprsky venku a místnosti tak ochrání nejlépe.
Na francouzská okna v přízemí jsou ideální volbou venkovní žaluzie. Případně z vnitřní strany neváhejte použít zatemňovací závěsy nebo klasické žaluzie či rolety.
Naučte se správně větrat! Pokud je venku horko, nechte všechna okna i dveře zavřené. Přes noc naopak větrejte na maximum a naakumulujte v místnosti noční vzduch, který má příjemnou teplotu. Můžete-li si to dovolit, investujte do tepelného čerpadla, které je mnohem efektivnější než klimatizace a udrží v nemovitosti stálou teplotu po celý rok.
Komerční prezentace