Zamykací systémy pro chatu a chalupu
Konec sezóny s sebou přináší zvýšení počtu vloupání do rekreačních nemovitostí. Je tudíž nejvyšší čas osadit vchodové dveře a branku odpovídajícím zámkem a bezpečnostní vložkou.
Na jednu stranu je pravdou, že příliš mnoho zámků je pro zloděje poznávacím znamením, že v domácnosti bude co ukrást. Nedostatečné, špatně zvolené či instalované zámkové systémy jsou zase natolik snadno prostupné, že mu stojí za trochu námahy.
Který je ten pravý
Především by spolu měly dveře nebo plotové branky a zámkové systémy ve výši ochrany korespondovat. Jestliže jsme si pořídili kvalitní bezpečnostní dveře, nebo nám vstup do domu stráží repasované těžké dveře z masivu, pak už se vyplatí zvolit zámek v nejvyšší třídě 4 a doplnit ho ještě přídavným zámkem. U dveří celoskleněných nebo se skleněnou výplní, což se týká i francouzských oken a balkónových dveří, můžeme zůstat na úrovni zvýšené ochrany, protože nevítaný návštěvník se nebude zdržovat zámkem, když mu stačí rozbít sklo.
Také pro venkovní dveře do sklepů propojených s domem a garážová vrata si raději připlatíme za vložky představující vysokou nebo velmi vysokou ochranu. Opomenout nesmíme bezpečnostní kování a ochranu před vysazením dveří.
Aby lapka neměl vše jako „na stříbrném podnose“, můžeme mu cestu za lupem ještě ztížit uzamykatelnými dveřmi v chodbě a podkroví. Postačí tu i původní dozický zámek se stavítky, s nímž už novodobí vykrádači nemají mnoho zkušeností, navíc ho nelze překonat nedestruktivní metodou, tzv. bumpingem.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Zabezpečení:
Elektronické systémy zabezpečení
Bezpečná okna a dveře
Nenechte si vykrást kůlnu
________________________________________________________________________
Základem je zámek
Dveře se nejprve opatří zadlabacím vložkovým zámkem, který se následně osadí bezpečnostní vložkou. Na ní se rozhodně nevyplatí šetřit a říkat si, že ta stará stále dobře slouží. Její bezpečnostní prvky lze totiž snadno překonat. Důležitou roli hraje z tohoto důvodu při pojištění nemovitosti, hlavně při pojistném plnění. Při koupi proto věnujeme primárně pozornost úrovni její bezpečnostní certifikace.
V základu je vložka vybavena systémem svislých stavítek, pro vyšší ochranu může mít bezpružinová stavítka, kalené a boční blokovací kolíky, větší počet prvků detekce ověřujících oprávnění uzamykat a odemykat, magnetické kódování atd. Vložka s vyšším zabezpečením je odolná proti odvrtání, vytržení, vyhmatání, bumpingu.
Pro pohodlné užívání
Ochrana majetku je věc jedna, pohodlná obsluha dveří druhá. Chceme-li mít ke všem dveřím pouze jediný klíč, musí být jejich zámky sjednoceny na stejný systém klíče. Sjednotit lze nejen cylindrické vložky, ale přídavné a visací zámky.
Uzamčení dveří z vnitřní strany bez klíče je možné pomocí knoflíkové vložky.
Prostupová spojka cylindrických vložek zase umožňuje odemknutí zámku i proti zasunutému a pootočenému klíči z druhé strany vložky.
Pokud chceme jít s dobou, můžeme si namísto klasického zámku opatřit mechatronický, motorický nebo elektronický, k jehož obsluze nám bude namísto klíče sloužit číselný kód, mobilní aplikace nebo čtečka otisků prstů.
Přídavné bezpečí
Ztížit zlodějům přístup pomáhá přídavný rozvorový zámek, který se instaluje do horní části dveří. Zámek je opatřen dvěma a více trny, které zapadnou do otvorů v protiplechu.
Dalším typem přídavné ochrany je dvou- nebo čtyřbodová celoplošná bezpečnostní závora, která se dobře uplatní i u dvoukřídlých vstupních dveří.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem
Kresba: Petr Živný