Žaluzie, nebo rolety?
Žaluzie či rolety jsou dobrým řešení pro zatemnění či zastínění místností v případě, že chcete uvnitř nechat vyniknout okna a vyhnout se látkovým závěsům. Obojí má svá pro i proti.
Ať už zvolíte žaluzie plastové, či hliníkové, vtisknou interiéru alespoň do jisté míry strohou, možná dokonce i trochu „kancelářskou“ atmosféru. Hřejivé chalupářské pohodě se přece jen o něco více přiblížíte volbou žaluzií dřevěných, ale v každém případě lze případného „změkčení“ jejich technického vzhledu docílit buď volbou výraznější barvy, nebo využitím vnitřních okenních parapetů pro umístění pokojových květin či dekorativních předmětů.
Výběr materiálů
Žaluzie však mají spoustu předností. Obvykle nejsou drahé, snadno je i svépomocí namontujete do různých typů oken včetně střešních a lehce se ovládají a nastavují podle toho, zda potřebujete místnost zatemnit, nebo pouze částečně regulovat pronikající sluneční paprsky, či zabránit tomu, aby bylo zvenčí vidět dovnitř, ale zároveň zachovat do interiéru přístup denního světla. Variabilita při regulaci světla je patrně největší předností žaluzií ve srovnání s klasickými interiérovými roletami.
Kromě už zmíněného hliníku, plastu či dřeva existují i žaluzie bambusové. Zajímavé designové možnosti mohou právě pro chalupy nabídnout i žaluzie skládané, kterým se říká plisé (plissé). Právě tento typ žaluzií vyrobený obvykle z tuhé skládané látky totiž poskytuje celou škálu možných barevných odstínů či kombinací, potisků, ale i hustoty: můžete mít okenní zastínění z látky velmi jemné, nebo dokonce z částečně průhledné síťoviny, ale i látku tmavou a zcela neprodyšnou, případně kombinaci obojího.
Žaluzie v horizontálním i vertikálním provedení dodává a montuje celá řada firem. Pokud budete chtít atypické rozměry či tvary, určitě najdete ve svém regionu dodavatele, který vašemu požadavku dokáže vyhovět.
Jak už to bývá, je nejlevnějším řešením nákup hotového výrobku a montáž svépomocí. V detailech se princip uchycení může lišit a rozdíl je i v upevnění do dřevěných či plastových oken. U většiny prodejců žaluzií či oken však najdete popsané postupy instalace různých typů stínicí techniky včetně videonávodů, což vám práci rozhodně usnadní. Zpravidla si vystačíte s akumulátorovým vrtacím šroubovákem a obecně lze poradit především to, abyste montovali tyto výrobky v „zatažené“ poloze a dávali při rozbalování a montování pozor na případné poškození táhel či přetržení ovládacích řetízků nebo šňůr. Pokud se to však přece jen stane, výrobci mívají tyto díly na prodej i zvlášť.
Pokud mají žaluzie nějakou výraznou nevýhodu, pak je to jejich poměrně pracné a nepohodlné čištění. Je to problém zejména v prašných městech, ale i v případě, že máte chalupu u silnice nebo v otevřené krajině, kde se zvedá prach z polí. Právě v těchto případech zvažte, zda raději nezvolit závěsy, které jednoduše čas od času vyperete.
Možnosti rolet
Tradiční roleta je zvláště pro venkovský dům či chalupu z řady důvodů lepším řešením. Určitě stojí za to podrobně prozkoumat nabídku materiálů, z nichž se rolety v současné době vyrábějí, protože zdaleka nejde jen o tuhé plátno na dřevěném válci. Rolety jsou dostupné v množství materiálových i barevných variant a také v různých typech systémů spouštění a zatahování. Mohou okna velmi nenápadně doplnit, ale lze z nich udělat i výraznou a na první pohled viditelnou součást interiéru.
Roletu si můžete vybrat z látek zcela nepropustných (tzv. blackout) a v barvách, s nimiž docílíte v případě potřeby dokonalého zatemnění místnosti. Zvolit však můžete i provedení, které pouze přistíní, aniž by látka zabraňovala pronikání denního světla. K nastavení světelných podmínek lze využít buď jednoduché ovládání délky zatažení, nebo zvolit rolety kombinující dva druhy látek: jednu pro plné zatemnění a druhou pouze pro přistínění. Můžete si pořídit i tzv. screen rolety ze směsi skelného vlákna, PVC a polyesteru. Jsou odolné proti povětrnostním vlivům, propustí jen minimum světla a zároveň vám ponechají výhled z okna. Přesto zůstává největší nevýhodou rolet oproti žaluziím pouze omezená možnost nastavení a regulace pronikání denního světla do místností.
Dobré rady
- Montáž běžných typů žaluzií i rolet lze zvládnout svépomocí, ale můžete si objednat i výrobu a instalaci stínicí techniky na míru.
- Některé látky rolet lze sundat z konstrukce a prát v pračce, jiné ne. Vybírejte je i s ohledem na tuto možnost.
- U žaluzií z neošetřeného dřeva se vyplatí jejich nástřik lakem či lazurou na dřevo.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock