Zalévání ze sudu

Zahrada nebude žíznit, a přesto náš účet za pitnou vodu výrazně klesne. Stačí používat k zavlažování místo vody z kohoutku tu, kterou nasbírají okapy do sudu či objemnější nádrže.

Na střechu většího rodinného domku v našem podnebním pásmu naprší ročně kolem 100 m3 měkké, obvykle jen mírně znečištěné vody. Je zadarmo a složením i teplotou se ideálně hodí k zavlažování trávníků, záhonů, stromů i rostlin, které pěstujeme ve skleníku. Až 90 % dešťové vody mohou odvádět okapové svody. Svod bývá zakončen šikmým kolenem nebo vsuvkou, jejíž klapku otevřeme či zavřeme rukou. Zavřením zabráníme přeplnění přistaveného sudu nebo nádrže.

Pořiďte si sudové čerpadlo, ulehčí vám zalévání

Nabírat konvemi vodu z plechového sudu pod okapovým svodem však není vždy pohodlné. Výrobci zavlažovací techniky to majitelům rodinných domů ulehčují nabídkou okapových sběračů s filtrem nečistot, praktickými sběrnými sudy nebo plastovými nádržemi a malými přenosnými elektrickými čerpadly.

Bude-li dešťová voda využívána výhradně k zálivce zahrady, stačí ji zbavit hrubých nečistot jednoduchými síťovými lapači listí v okapu před vyústěním svodu. U nás nejrozšířenější okapové systémy taková síta nabízejí v podobě polyetylenových mřížkovaných „rolád“ v pásech dlouhých 2 metry, které se nastříhají na potřebné délky. V rozích žlabu po nasazení obloukem vzhůru drží vlastní pružností nebo pomocí svorek.
Přímo do okapního svodu se montují okapové sběrače s lapačem listí, umožňující dešťovou vodu napouštět do sudu či sběrné nádoby přímo, nebo plastovou či kovovou trubkou. V hypermarketech nabízené filtrační sběrače oddělují vodu od listí a hrubých nečistot do výtokového hrdla přilnavostí. Malá část vody pak nečistoty svede obvykle do kanálu. Vestavné filtrační sběrače se nabízejí ve třech nejrozšířenějších průměrech svodních trubek.

 

Výběr čerpadla

Zavlažování ze sudů a nádrží zjednoduší také malá přenosná ponorná čerpadla s elektrickým nebo akumulátorovým pohonem, v cenové relaci 1 až 2 tisíce korun. Pro menší zahrady do 250 m2 postačí nejlevnější jednostupňová čerpadla, která na stisknutí tlačítka nebo otočení kohoutu natočí vodu do přistavené konve. Jejich výtlak (1 bar) stačí na kratší zavlažovací hadici nebo také mikrozávlahu rostlin třeba na terasách nebo ve skleníku.

Pokud chceme zavlažovat větší trávník pomocí hadice, postřikovačů nebo zavlažovačů, je nutné do sudu pořídit výkonnější dvoustupňové čerpadlo, jehož výtlak kolem 2 barů vystačí na běžné typy kruhových, tyčových nebo obdélníkových zavlažovačů.

 

Pootočit kohoutkem

Sudová čerpadla mají elektromotor s příkonem 300 až 500 W, který se rozběhne pootočením kohoutu a plovákový snímač je vypne, aby se nepoškodila, když hladina klesne ke dnu. Čerpadlo lze zavěsit za okraj nádoby. Můžeme k němu připojit zavlažovací hadici, k ní pak postřikovač, zahradní sprchu nebo travní či záhonové zavlažovače.

Pomocí redukce lze výtlačnou trubku napojit i na mikrozavlažování nebo průsakové hadice k zavlažování živých plotů. Výkyvný plovákový snímač se po zavěšení čerpadla do sudu nastaví na nejvyšší žádanou výšku hladiny. Aby se nenasávaly hrubší nečistoty usazené u dna, které by mohly poškodit mechaniku čerpadel, voda se nasává spodní patkou s filtrační mřížkou.

Všechna čerpadla jsou vybavena pojistkou chodu na suchu, vypínající automaticky motor, jakmile hladina odčerpávané vody klesne ke dnu, i termoochranou proti přehřátí. Sudová čerpadla nemají problém s pískem a prachem s velikostí zrn pod 1 mm.

Některá čerpadla jsou vybavena bezplovákovými elektronickými tlakovými spínači a senzorovým průtokoměrem. Vzhledem k hmotnosti jen 3 až 5 kg se sudová čerpadla mimo sezónu snadno ukládají do zahradního domku či garáže.

 

Není vždy stejná

Měkká a v nádobě přes den teplejší dešťová voda se na rozdíl od vody ze studně nebo z vodovodu ideálně hodí k jakémukoliv způsobu zálivky. Když ale zaprší po dlouhém suchém počasí v místech s vyšším průmyslovým spadem, nebo se sbírá ze střech krytých dehtovou lepenkou, nebo natřených barvami s přísadami olova nebo kadmia, může se „otrávit“, a proto v takových případech první vodu vyklopením jazyku na okapovém svodu nepouštíme do sudu či nádrže.

Zalévání ze sudu