Zahradnický stolek

Rubrika: Dílna, Tvoříme

Tak jako je ponk nedílnou součástí dílny, neměl by pracovní stůl chybět ani při zahradnických pracích. A máte-li na zahradě čtyři nepotřebné europalety, postavíte ho za pár korun během jediného dne.

Návodů na stavbu pracovních stolů pro zahradníky a především zahradnice je spousta. Liší se v detailech i v konstrukci, ale většinou mají čtyři nohy, pracovní desku, pod ní odkládací plochu a za ní stěnu s policí. Zaujal nás jeden z nich, který je velmi lehký na výrobu, ve výsledku dobře vypadá a navíc lze k jeho stavbě využít přepravní palety.

Recyklovaný materiál

Nelekejte se, nejde o žádné monstrum ze vzájemně pospojovaných europalet. Z těch jsme využili pouze prkna coby konstrukční materiál. Pokud bychom k těmto účelům měli palety kupovat, příliš bychom neušetřili. Pokud se nám někde čtyři nepotřebné kusy válí, stojí za to je rozebrat. Palety se za normálních okolností vracejí do oběhu, ale jestli už nesplňují z nějakého důvodu normu, musejí se vyřadit. Někdo je rozřeže na topení, my z nich vyrobíme praktickou věc. V čím horším stavu paleta je, tím více práce s rozebíráním budeme mít. Pokud musela pár let odolávat rozmarům počasí, hřebíky budou zarezlé a prkna popraskaná a místy ztrouchnivělá. Proto musíme při rozebírání palety počítat i s nějakými ztrátami. Když se nám povede většinu prken získat celých, máme vyhráno. Pokud ne, můžeme chybějící materiál nahradit obdobnými kusy ze svých železných zásob, přinejhorším dokoupit.

Čtyři palety jsou ideál

Ze čtyř přepravních palet o půdorysu 1 200 × 800 mm získáme dostatek materiálu na stavbu zahradnického stolku. Protože ale některé díly stolu mají jiné rozměry než prkna z palet, musíme řezat, lepit a šroubovat.
Tloušťka prken standardní europalety je 22 mm. My potřebujeme na základní konstrukci tlustší prkna, proto si pomůžeme spojením dvou kusů lepením a sešroubováním. Zadní nohy jsou vysoké 156 cm, nejdelší prkno europalety má jen 120 cm. Nevadí, opět si pomůžeme sendvičovou konstrukcí s vzájemným přeložením prken o 36 cm a doplněním materiálu na obou koncích (viz postup).
Když se rozhodneme pro tento postup, veškeré naše náklady budou za lepidlo a za vruty (přibližně do 100 Kč). Trochu lepidla a vruty budeme potřebovat, i kdybychom se rozhodli pracovat s novým materiálem uříznutým na míru, a sice ke spojování jednotlivých dílů. V tom případě ale musíme počítat ještě s cenou prken, která nás vyjdou na pár tisíc korun. My si však myslíme, že zahradnický stolek z recyklovaných prken je stylovější. A hlavně je skoro zadarmo.
Já jsem musel vzít za vděk jen třemi paletami, pár prken nepřežilo demontáž, a tak jsem sáhl do svého truhlářského fondu. Paletová prkna jsem nahradil u předních nohou, na příčkách spodní odkládací plochy a na zadní stěně. To jsou přesně ty kusy, které bychom získali ze čtvrté palety.

Těžba dřeva

Rozebírání palet, především těch v horším stavu, jako jsme měli k dispozici my, je fuška, kterou můžeme směle přirovnat k práci dřevorubce. Vybavte se kladivy, palicemi, páčidly a sekáči, obrňte se trpělivostí. Po prvních pokusech jsem klesl na mysli, ale nakonec jsem si přišel na systém, který docela fungoval.
Osvědčilo se mi paletu rozebírat odspodu. Širší prkna jsou v uzlových místech přibita opravdu dlouhými hřeby. Je proto lepší jednotlivé vrstvy stahovat postupně (začít ze strany, kde je špička hřebíku), než se snažit páčením prkna hřebík vytáhnout. Když už páčíme, tak po celé šířce prkna, abychom ho nerozštípli. Jako nejlepší nástroj se ukázal široký plochý sekáč zatlučený napříč v celé šíři prkna. Klasické páčidlo je užitečné na dokončovací práce a vytahování hřebíků. Mimochodem ze čtyř palet je snad kilo hřebíků, takže s nadsázkou můžeme z ceny stolku odečíst ještě čtyři koruny za šrot.

Spojovací materiál

Pro venkovní dřevěné konstrukce jsou nejlepší vruty z nerezové oceli, ale vzhledem k charakteru našeho stolku by to byl zbytečný luxus. Vystačili jsme si s vruty ošetřenými žlutým chromátem, které v neošetřeném dřevě za pár měsíců spolehlivě zreznou a za pár let je nepovolíme, aniž bychom neutrhli hlavičku. Proto není na škodu hotový stolek lehce přebrousit a natřít nějakou tenkovrstvou lazurou, která dřevo trochu ochrání a prodlouží životnost konstrukce.
Stůl nenecháváme trvale na pospas slunci a dešti, nejlepší je po práci ho uložit někde pod zastřešením. Uděláme tím službu dřevu, vrutům i lepeným spojům a stůl nám pak bude déle sloužit při našich zahradnických činnostech.

Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem

Zahradnický stolek

 

Zahradnický stolek