Zahradní umyvadla
Zahradní umyvadla nepředstavují pouze oblíbenou dekoraci zahrady, chaty nebo chalupy. Jsou zároveň praktickým doplňkem všude tam, kde si potřebujeme umýt ruce.
Tyto výrobky v podobě výlevek s rozmanitým dekorem a ošetřené povrchovým lakem v různých barevných odstínech si můžeme pořídit z litiny nebo hliníkové slitiny. Aby byly plně funkční, je potřeba napojit je na vodu a odpad. Hodí se všude tam, kde ze zdi stavby vykukují vodovodní kohoutky, jejichž používáním můžeme snadno poničit nechráněnou fasádu.
V zahradě užijeme rovněž funkční a přitom dekorativní keramické a kamenné prvky nebo lavory ve stojanech z koupelen našich prababiček. Pořídíte je třeba v keramických dílnách, lavory najdete také v obchodech se starožitnostmi, v bazarech a vetešnictvích.
Oblíbená jsou také umyvadla a kašny vyrobené jako odlitky z materiálů, které mají základ například z drceného mramoru nebo mletého pískovce. Ty jsou ve směsi s bílým cementem a pryskyřicí následně nality do formy potřebného tvaru. Odlitky mohou mít díky použitému materiálu širokou škálu tvarů i barev – od přírodní světlé až po téměř černou.
Do terénu se hodí i různé vodní sloupky a kašny, které přivedou vodu na místa, kde je potřebujeme.
Technická umyvadla
Většinou se na zahradě nebo v dílně u chaty či chalupy neobejdeme bez umyvadla, které musí vydržet skutečný nápor špíny a také střídající se teploty, kterými v průběhu roku venku prochází. V něm si umyjeme ruce, opláchneme ovoce, zeleninu i nářadí a nástroje, s nimiž v zahradě pracujeme.
K těmto účelům slouží technická umyvadla a výlevky, které mohou být doplněny o mřížku, například Compact Abusanitair (Glynwed). Jsou vyrobeny z vysoce kvalitního polypropylenu se sílou stěny až 1 cm a výrobce na ně poskytuje desetiletou záruku. Do zahrady se hodí i výrobky z nerezu. Ty sice nekorodují, ale zase jsou náchylnější na
text: Helena Štětinová
foto: Jaroslav Hejzlar, Pavel Veselý, Shutterstock a archiv firem