Zahradní textilie a fólie
Zakrýt porost před chladem, zabránit výskytu plevelů, urychlit růst rostlin, oddělit plochy, zamezit prostupu vlhkosti či vody – to jsou úkoly, které se na zahrádce občas musí řešit. Pomůžou speciální zahradní textilie a fólie.
Jejich celá řada a liší se svými vlastnostmi, tedy i použitím. Zahradní textilie jsou tkané a netkané, v různých barvách – nejčastěji bílé, černé, šedé či jako barevná směs. Prodávají se v několika šířích a gramážích a podobně jako ostatní textil je můžete koupit v rolích či metráži, ale také v balíčcích.
Proti slunci, mrazu i škůdcům
Nejtenčí je bílá netkaná textilie, která se využívá jako ochrana rostlin před škůdci, ptáky a nepříznivým počasím. Bílá barva odráží světlo, v létě jí ochráníme plodiny ve skleníku. Na podzim do ní balíme citlivé rostliny včetně těch, které jsou zasazeny v nádobách na terase, aby jim v zimě neublížil mráz. Zjara jí přikryjeme rašící výhonky na záhonech, abychom zamezili poškozením přízemními mrazíky. Bílá textilie se osvědčila při vydatných srážkách a ochrání zeleň i před kroupami.
Výhodou je, že se s ní dobře pracuje a není drahá. Její trvanlivost je však omezená. A nesmíme zapomenout pořádně ji ukotvit, aby ji ze záhonů neodnesl vítr.
Co se hodí k mulčování
Další speciální textilie je určena k mulčování. Je vyrobena z umělých vláken, má černou barvu a může být tkaná i netkaná. Pokládá se na záhony, kde je velmi užitečná, protože zabraňuje růstu plevelů, brání odpařování vody a vzhledem ke své černé barvě pohlcuje sluneční záření, čímž udržuje v půdě stabilní teplotu. Ale používá se nejen při pěstování jahod a salátů, ale i jako podklad pod vrstvu mulčovací kůry, kterou chceme rozsypat kolem dřevin.
Jiným typem je tzv. ekotextilie, která je vytvořena z kompostovatelné biomasy. Vlivem teploty a vlhkosti se na záhonu do tří až pěti let rozloží a poskytne rostlinám živiny.
Geotextilie na stavby v zahradě
Geotextilie jsou silnější než zahradní textilie. Uplatní se zejména při stavebních pracích v zahradě. Potřebujete vyrovnat nerovnosti pod poslední vrstvou na zahradním chodníčku? Nebo pod bazénem? Nebo ochránit kabely a potrubí vedoucí v zemi před prorůstáním kořenů? Chcete, aby se písek na dětském pískovišti nepromíchal se spodní zeminou? Anebo stavíte jezírko? Tam, kde je potřeba spolehlivě oddělit dvě vrstvy materiálu, se bez geotextilie neobejdete. Je pružná, pevná, propouští vodu a odolává UV záření. Lze ji nahradit vrstvou písku, ale manipulace s ní je o mnoho snazší než s pískem.
Zahradní fólie
Pěstování rostlin na tenké fólii položené na zemi je jednoduché a ekonomické. Fólie zadržuje vlhkost v půdě, plevel skrz ni neproroste, plody ovoce a zeleniny se nedostanou do kontaktu se zeminou a zůstanou čisté. To se hodí nejen u jahod, ale také u salátů a okurek.
Příjemnou vlastností fólie je její snadné ohýbání a tvarovatelnost. Dá se tedy využít k zakrytí pařeniště a ke stavbě fóliovníků. Abyste ji mohli použít opakovaně, snažte se volit kvalitnější silnější materiály.
Jak na pěstování jahod na fólii
Je vhodné na rovině, kde od rostlin nebude odtékat zálivka. Nejprve nastříhejte do fólie kříže o velikosti zhruba 18 cm, pak fólii natáhněte na záhon, do něhož jste před tím zaryli kompost a označte si středy křížů třeba klacíky. Pak fólii ze záhonu stáhněte. Na označená místa zasaďte jahodníky, nakonec fólii opět natáhněte na záhon. Fólie výrazně potlačuje růst plevelů, odpadá okopávání rostlin a sklizeň se urychluje asi o týden. Za příliš teplých slunných dní se však fólie může zahřívat, což zhoršuje zdravotní stav rostlin. Je-li to možné, na fólii nešlapte, abyste půdu pod ní příliš neutužili. Koncem srpna a v září odřežte odnože, které se na rostlinách vytvářejí, ale na fólii nemůžou zakořenit.
Dobrá rada
U všech rostlin pěstovaných na plošně pokládaných materiálech ponechte volný prostor pro zálivku a přístup vzduchu k půdě.
Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock a archiv