Zahradní technika pod kontrolou
Už jste zkontrolovali sekačku, řetězovou pilu, křovinořez a další motorové stroje, které používáte při práci na zahradě, a připravili je na novou sezónu?
Odborníci říkají, že alespoň jednou do roka je vhodné dát stroj do odborného servisu. I když průběžnou údržbu během roku zvládne běžný uživatel svépomocí, po sezóně je lepší, nebo dokonce nutné, svěřit stroje profesionálům, a to z velmi prostého důvodu. Uživateli doma chybí potřebné, a často i nákladné vybavení. Patří sem například kontrola a nastavení otáček motoru, zkouška těsnosti spalovacího prostoru nebo vyvážení nože u sekačky atd.
Mnohé značkové firmy nabízejí každoročně zdarma takzvané posezónní prohlídky. U některých je tato akce vyhlášena již na podzim a trvá třeba jen čtrnáct dní (např. Honda), jinde jde o delší časový úsek. Nejvstřícnější jsou u Mounfieldu, kde si všichni majitelé motorových výrobků, které byly v Mountfieldu zakoupeny, můžou v období od října do konce ledna nechat stroj zkontrolovat.
U většiny firem se však musíte telefonicky objednat a prohlídku a servis, pokud nejsou v záruční lhůtě, zaplatit.
Co čekat od kontroly stroje?
Při prohlížení stroje servisní technici provedou jeho údržbu – například nabroušení sekacích nožů, výměnu oleje, test otáček motoru, kontrolu žacího ústrojí apod. Také prověří všechny funkce stroje a v případě zjištěné závady navrhnou řešení. V některých servisech vám stroj i odborně vyčistí, ale to není u všech firem pravidlem.
Proč je dobré dopřát stroji posezónní prohlídku?
Zahradní technika je během používání vystavena velmi tvrdým pracovním podmínkám a agresivnímu prostředí například ve formě travních šťáv, prachu, pilin, vysokých teplot apod. Aby stroj spolehlivě sloužil, je nutné jej po sezóně prohlédnout a věnovat mu náležitou údržbu.
Stroj nemůžeme jen používat, ale také se o něj musíme dobře starat. Filip Werner, sevisní technik z Mountfieldu říká: „Čím lépe to uděláme, tím déle nám vydrží a bude dobře sloužit i v následujících letech. Pokud o něj pečovat nebudeme, jeho životnost je nesrovnatelně kratší a náklady na případné opravy mnohonásobně vyšší. Prevence v podobě odborné kontroly a údržby je levnější než pozdější řešení náročné opravy.“
Co zvládneme sami
- Stroj bychom měli pravidelně čistit, a to po každém použití (například od trávy, pilin či sněhu). Po sezóně bychom měli strojům věnovat větší péči a důkladně očistit nejen vnější kryty, ale především vnitřek strojů (tedy pracovní části).
- Po očistění je třeba zkontrolovat jednotlivé pohyblivé součásti a dle potřeby je promazat. Týká se to především lanovodů, ložisek, kloubů, seřízení táhel, vůlí, apod.
- Zkontrolovat a dotáhnout bychom měli i šroubové spoje.
- Důležité je také překontrolovat klínový řemen (pokud jej stroj má). Pokud bude řemen opotřebený, popraskaný či jinak poškozený, je třeba jej povolit a vyměnit.
- Kontrolou by měl projít také vzduchový filtr (pokud jej stroj má). Ten je třeba vyčistit, v případě většího znečištění či poškození jej vyměníme. Vzduchový filtr může být trojího provedení, a to papírový (očistíme jej poklepem, v případě potřeby vyměníme), filtr z molitanu (vypereme jej v jarové vodě a vysušíme), nebo může být z nylonu (vyklepeme, vypereme v jarové vodě a vysušíme). Pokud budeme udržovat vzduchový filtr čistý, sníží se také spotřeba paliva, nižší bude i emise výfukových plynů.
- Zapomínat bychom neměli ani na žebrování motoru. Pokud jej neočistíme, nalepí se na něj například piliny nebo prach a začne se tvořit zvětšující se usazenina. Ta pak brání chlazení motoru a může dojít k jeho přehřátí.
Benzínová zahradní technika
Součástí benzínových strojů jsou mimo jiné i zapalovací svíčky, které se mění asi po 100 hodinách provozu. Během těchto hodin používání bychom je však měli pravidelně kontrolovat, případně očistit jejich kontakty.
- U strojů se čtyřtaktním motorem, jako jsou např. sekačky, vertikutátory,
traktory, kultivátory, sněhové frézy, můžeme před uložením palivo v nádrži klidně nechat. Musíme do něj však přilít speciální stabilizátor paliva, který je k dostání v servisech nebo přímo v obchodech se zahradní technikou. Pokud tuto složku do paliva přidáme, nemůže se stát, že by se palivo nebo stroj poškodily. Čtyřtaktní motory potřebují k bezchybnému provozu olej. Proto je třeba kontrolovat hladinu oleje průběžně a v případě potřeby ho doplnit. Olej bychom měli v pravidelných intervalech, nejlépe však po sezóně (tedy u většiny strojů před zimou) vyměnit. Na jaře tak budeme mít o starost méně.
- U strojů s dvoutaktním motorem, jako jsou např. pily, křovinořezy, benzínové plotové nůžky, vysavač, musíme palivo z nádrže před uskladněním vypustit nebo spotřebovat. Pokud to neuděláme, dojde k poškození motoru, karburátoru (především membrány).
Elektrická zahradní technika
Údržba elektrických strojů je velmi podobná jako u benzínových strojů. Z pohledu motoru je nejdůležitější čištění jeho větracích otvorů. Navíc bychom měli zkontrolovat všechny elektrické součásti včetně přívodního kabelu.
TEXT: REDAKCE
FOTO: MOUNTFIELD