Zahradní sušáky prádla

Rubrika: Zahrada

Vyprané prádlo vonící větrem a sluncem si může dopřát každý, kdo má aspoň malou zahradu, na kterou se vejde sušák prádla.

Sušák WallFix je určený na stěnu, nabízí 24m šňůr. Prodává Bauhaus a Luis, cena je 3749 Kč (Brabantia)

Žádné prádelní šňůry natažené od stromu ke stromu, jak můžeme ještě vidět ve starších filmech, ani rozměrné konstrukce se stabilně nataženými řadami šňůr, zabírající příliš místa.

Sušák Viva Air Green v zelené barevnosti splyne se zahradou, má 45 m šňůr, stojí 1669 Kč (Vileda)

Moderní zahradní otočné sušáky prádla tvoří svislý pevný sloupek se třemi či čtyřmi rameny, mezi nimiž je nataženo obvykle 40 až 60 metrů šňůr, což je kapacita prádla až z pěti praček. To vše na prostoru zhruba 2 x 2 metry nebo jen o trochu větším. A když nesušíme prádlo, jednoduše sušák zavřeme, v zahradě zůstane jen kovový sloupek. Na něj navlékneme ochranný kryt – některé jsou dokonce vtipně potištěny dekorem zelených listů.

Konstrukce sušáků

Konstrukce musí být odolná vůči povětrnostním vlivům (korozi, větru), proto bývá buď nerezová ocelová nebo hliníková. Plastové součásti jsou odolné UV záření. Například sušáky značky Brabantia mají na konstrukci záruku 5 let a měly by bez pohromy vydržet i vítr o síle 100 km/h. Slabý sloupek, na němž jsou upevněna nejčastěji čtyři, ale někdy i tři sklopná ramena se šňůrami, bývá zasazen do fixačního podstavce zabetonovaného do země, nebo do samořezného držáku, který se snadno zavrtá do země. Sušák lze lehce vyndat a na zimu uklidit.

Samořezný držák sušáků Linomatic (Leifheit)

Většinou mají sušáky kovově stříbrnou barvu, ale Vileda má v nabídce i sušák Viva Air Green v zelené barvě, který dokonale splyne s barevným tónem zahrady.

Není šňůra jako šňůra

Mezi rameny je nataženo několik řad šňůr, jejichž celková délka bývá podle velikosti sušáku většinou 30, 40, 50 nebo 60 metrů, nejdelší rovná šňůra může mít až 2,4 m. Tvoří je buď ocelové lanko, nebo prádelní šňůra, které jsou potažené plastem, nebo jsou ze speciální hmoty. Některé sušáky mají tři vnější šňůry silnější, ty jsou určeny pro věšení velmi těžkého prádla (Vileda).

K sušáku Linomatic L 400 lze přidat Easy clip, který slouží pro pevné uchycení drobného prádla (Leifheit)

Výhodné jsou sušáky se samonavíjecím systémem šňůr – při zavření sušáku jsou šňůry namotány uvnitř ramen, neušpiní se, při otevření se nezamotají, jiný systém zas udrží šňůry stále vypnuté (např. sušáky Vileda, Leifheit). Součástí většiny sušáků je i několik úchytů pro zavěšení ramínek, k sušáku Leifheit lze přidat speciální držák na drobné prádlo -Easy clip.

Nastavitelná výška

Pohodlné věšení menších kusů prádla i těch dlouhých v dostatečné výšce, aby nesahaly až na zem – i to je splnitelné. U některých sušáků je totiž možné výšku ramen se šňůrami nastavit podle přání, v rozpětí zhruba od jednoho do více než dvou metrů (podle typu sušáku). Pro nastavení výšky se používá buď klika, nebo systém tlačítka a západky. Stejně snadné a lehké je otevírání a skládání sušáku (je na podobném principu jako u deštníku).

Sušák na zdi

Sušák WallFix rozložíme lehce jednou rukou (Brabantia)

Tam, kde by na malé zahradě překážel i sloupek zavřeného sušáku, je vhodný sušák na stěnu. Například čtyřramenný sušák WallFix (Brabantia) se upevní na stěnu domu nebo jinou zeď. K jeho otevření stačí jedna ruka. Složený můžeme skrýt do pevného textilního pouzdra nebo uzavíratelného nerezového boxu, takže působí velmi nenápadně. Sušák nabízí 24 metrů šňůr, nejdelší je 1,2 m dlouhá.

Jak je drahé sušení

Ceny zahradních rotačních sušáků se pohybují od zhruba jednoho do čtyř tisíc korun -podle velikosti, použitých materiálů a komfortnosti ve vybavení a ovládání. Najdete je například v řetězcích hobbymarketů, ale i v internetových obchodech.

 

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Zahradní sušáky prádla

Zahradní sušáky prádla