Zahradní nádrže na vodu

zahradní sudy

Sud napojený na okapy je nejjednodušším systémem pro hospodaření s dešťovkou. Foto: Shutterstock

Na zachycování dešťovky či skladování vody pro zalévání na zahradě lze využít plastové sudy. Pro uchování rezerv pro splachování či praní v domě je ideální podzemní nádrž.

Existují dva důvody, proč mít v domě nádrže na uchování zásob vody. V případě vody pitné lze takto na omezenou dobu uchovat vodu z pramene či studny a použít se musí nádrž, která vyhoví hygienickým normám. Tady se vyplatí spolupracovat s odborníky a k využití se nabízí například nové plastové IBC kontejnery s potravinářským atestem nebo nádrže určené na pitnou vodu včetně těch pod zem, což je nákladné, ale ideální řešení.

Druhým, mnohem častějším důvodem je skladování vody užitkové, což je velmi často dešťovka zachycená z okapového systému. Ta má na rozdíl od pitné vody z vodovodu ideální vlastnosti na zalévání rostlin a zatravněných ploch, může být vhodná i na praní či úklid a je jen nutné zajistit, aby se „nezkazila“ dřív, než je to nevyhnutelné. Pomůže rovněž skladování v podzemní nádrži nebo alespoň v chladu, víka na sudech, ale i filtry, které brání kontaminaci dešťovky nečistotami. Plastové sudy s výpustnými kohouty jsou přitom jednoduchým, relativně levným a vyzkoušeným řešením.

Zásobníky na pitnou vodu musí mít příslušný certifikát, dešťovku je lepší skladovat v chladu a temnu

Zahradní sudy

Sudy, případně různé kontejnery a nádoby, do nichž je sváděna dešťová voda pro zálivku rostlin na zahradě, mohou pro běžné využívání dešťovky zcela stačit. Kompletní systémy pro akumulaci a využití dešťových vod jsou v principu stejné, jen modernější, technicky dokonalejší a pohodlné na používání. Je žádoucí zalévat dešťovou vodou, protože ta je zadarmo a neobsahuje chlor ani soli, které rostlinám neprospívají. Zachycovat ji do nádrží tedy rozhodně má smysl, i kdybyste volili nejjednodušší řešení v podobě starého barelu pod okapem a zahradní konve. Ale sortiment vhodných sudů a nádrží je široký.

zahradní sud

Plastové sudy se vyrábějí v designu, který lépe zapadne do romantické zahrady a který imituje například dřevo. Foto: Shutterstock

Zmíněné IBC kontejnery, což jsou plastové nádrže využívané pro přepravu a skladování kapalných látek, jsou opatřeny výpustí a chráněny ocelovou konstrukcí a zahrádkáři často využívají nabídky repasovaných výrobků dostupných už zhruba od jednoho tisíce korun. Ty lze však použít pouze na užitkovou vodu. K IBC kontejneru se vyplatí mít i redukci na výpusť, na niž nasadíte zahradní hadici.

Na pohled méně „průmyslově“ může působit ve srovnání s kontejnerem spíše některý ze zahradních plastových sudů, protože se obvykle prodávají v zelené barvě a mnohdy i tvar těchto nádob z plastu imituje dřevěné kádě nebo terakotové amfory. V nabídce jsou nejčastěji sudy o objemu 500 a 1 000 litrů, které bývají vybaveny přípravou na kohout nebo rovnou kohoutem. Ten usnadňuje napouštění vody do konve, při čerpání vody ze spodní části však narušíte proces sedimentace.

Kromě designu, ceny či objemu se při nákupu zajímejte rovněž o mrazuvzdornost, stabilitu a také o možnost pohodlného čištění. Každopádně je dobré, když lze nádrž jednoduše položit na bok a propláchnout proudem vody z hadice nebo tlakové myčky.

Správná velikost sudu

Výběrem správné velikosti nádrže docílíte rovnováhy mezi plněním a předpokládanou spotřebou. Důležitým parametrem pro výpočet vhodné velikosti je plocha, z níž je dešťová voda odváděna, což je obvykle střecha, a množství srážek, které v dané lokalitě obvykle spadne a s nímž lze i při veškerých klimatických výkyvech alespoň zhruba počítat.

Zatímco u sudů se případné přebytky vody většinou řeší přepadem, kdy voda navíc prostě „přeteče“, nebo soustavou několika barelů, z nichž voda po naplnění prvního přetéká do dalšího, nádrže včetně podzemních vyžadují už poněkud sofistikovanější systém.

Jak už víme, ideální je nádrž pod zemí, kde nedochází k velkému kolísání teplot a kde není vystavena přímému slunečnímu záření. Z hygienických důvodů také není dobré skladovat zachycenou vodu v nádrži příliš dlouho. Na to je třeba myslet v případě, že jsme delší dobu mimo domov, a nádrž vypustíme. Za pomoci filtru je důležité zbavit vodu hrubých nečistot, tedy listí, jehličí a větviček, aby se v nádrži nekazila v důsledku biologického znečištění. I tak ale zásobníky typu podzemních nádrží nebo sklepních rezervoárů vody předpokládají často obměnu obsahu, neboť dlouhodobé uchovávání užitkové vody příliš nedává smysl.

septik

Septiky i nádrže na dešťovku pod zem jsou podobné. Musí vydržet tlak po zasypání zeminou. Foto: Shutterstock

Víte, že…

Mezi domovní nádrže lze započítat i septik nebo jímku, kam se odvádějí splaškové vody. V jímce (žumpě) se splaškové vody pouze shromažďují a je nutné ji vyvážet, zatímco ze septiku přečištěná voda opět vyteče ven.

sudové čerpadlo

Sudová čerpadla vám usnadní práci a ta silnější zvládnou i zalévání hadicí nebo postřikovač (foto: OBI)

Sudová čerpadla

Pro menší zahrady stačí jednostupňová čerpadla, která natočí vodu do přistavené konve. Jejich výtlak (1 bar) stačí na kratší zavlažovací hadici. Na zavlažování pomocí postřikovačů, zavlažovačů nebo delší hadice je nutné do sudu pořídit výkonnější dvoustupňové čerpadlo s výtlakem kolem 2 barů.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firmy OBI

Zahradní nádrže na vodu