U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Zahradní jezírko jako prefabrikát

Kategorie: Zahradní inspirace – zahrada od jara do podzimu | Autor: Jiří Savinec a Karel Štech

Stavba zahradního rybníčku je bezesporu pracná věc. Pokud se ovšem rozhodnete pro nádrž v podobě platového výlisku, potom spoustu práce ušetříte. Nicméně i tak přináší tato varianta nejedno úskalí…

Kompaktní a tuhé nádrže z umělého hmoty nebo sklolaminátu jsou pevnější a oblíbenější než fólie, navíc jsou mrazuvzdorné a odolávají UV záření. Kromě toho i velké vany se dají zabudovat do země poměrně rychle. I když to nemusí být až tak snadné, jak tvrdí někteří výrobci a prodejci. Vždy je totiž nutné dbát na to, aby výkop pokud možno přesně kopíroval složitý tvar vany. Počítejte také s tím, že tvar zakoupeného výlisku se nedá změnit. Předem proto důkladně zvažte, jaké jezírko vlastně chcete, jak má vypadat a jak má být hluboké. V tomto ohledu mají plastové vany jednu velkou nevýhodu – jejich hloubka zpravidla nepřesahuje 60 cm, takže se nehodí pro přezimování vodních rostlin. I když většina prefabrikátů má dno kaskádovitě tvarované, jsou jednotlivé stupně často příliš úzké, takže na ně nelze rozestavět nádoby se vzrostlými vodními rostlinami. Vždy proto zvolte jezírko co možná největší. Důvodem je i průběžná údržba kvality vody. Problémy s řasami a vodním květem totiž nevznikají ani tak kvůli nedostatku světla, jak se často mylně předpokládá, ale zásluhou samotného obsahu jezírka. Zejména obsahuje-li půdu příliš bohatou na živiny. Kdo se chce dlouho těšit z čisté vodní hladiny, ten by měl oželet příliš bujné vodní rostliny. Úplně pak postačí jediný leknín v koši a několik drobných rostlin u břehu. Dno se pak vyplatí vysypat kamenným štěrkem nebo drobnými oblázky. Jen tak nebude vaše jezírko rok co rok zarůstat bujnou vegetací a plnit se kalem.

Postup

1 Zakoupenou vanu postavte na vyhlédnuté místo a její obvod obsypte pískem. Poté přidejte ještě 15 až 20 cm a obvod obryjte rýčem.

2 Rovněž samotný výkop by měl být o 15 až 20 cm hlubší a jeho dno by mělo co možná nejpřesněji kopírovat tvar plastového výlisku.

3 Dno výkopu vyplňte asi 2O cm silnou vrstvou písku a postavte na ni vanu. Její horní okraj musí lícovat s povrchem země nahoře!

4 Poté můžete dno srovnat do roviny a důkladně upěchovat. Podobně upravte rovněž všechny ostatní horizontální plochy výkopu.

5 Do jámy opět vložte vanu a přesně ji usaďte. Do dutin po obvodu lopatou po částech přisypávejte písek a prolévejte ho vodou.

6 Písek přidávejte tak dlouho, dokud společně s vodou nevyplní všechny dutiny pod vanou. Zároveň zvolna naplňujte nádrž vodou.

Užitečné tipy:

* Případná stavba zahradního rybníčku nepodléhá stavebnímu povolení ani ohlašovací povinnosti. Pouze se snažte zachovat určitý odstup např. od sousedova pozemku a od vlastního domu. Myslete také na přístupový chodník! Okraj plastové vany by se totiž mohl šlapáním poškodit.

* Jezírko volte co možná největší a nejhlubší, a to i přes to, že to bude mnohem nákladnější. Ideální je rozloha 6 až 8 m2, ještě lépe pak 10 m2. Větší objem vody totiž zajistí lepší samočisticí schopnost. Zároveň vybírejte prefabrikát, který nemá příliš strmé stěny.

* Při hloubení výkopu vždy musíte počítat s velkým množstvím půdy, které bude třeba někde uskladnit. Část můžete samozřejmě využít při tvarování břehů. Zbytek pak najde uplatnění například při stavbě suché zídky.

FOTO – Zamaskovat okraje plastové vany zelení bývá doslova malé umění

Zahradní jezírko jako prefabrikát