Zahradní hadice a navijáky
S kvalitní zahradní hadicí dostaneme k rostlinám vodu rychle a efektivně. Používáním navijáku si manipulaci ulehčíme a zároveň prodloužíme životnost hadice.
Přivedení vody od zdroje hadicí rovnou na místo zálivky probíhá oproti nošení těžkých konví s vynaložením minimální fyzické námahy. Snadnější je i zálivka hůře přístupných míst. Na hadici můžeme připojit postřikovač, a pokud ho doplníme zavlažovacími hodinami či přímo řídicím počítačem, nemusíme se o dodávku vláhy trávníku i další zeleni starat a ušetřený čas můžeme využít k jiné zahrádkářské činnosti. Stačí vybrat správný typ a délku hadice, případně napojení hadic, abychom s nimi obsloužili každý kout zahrady.
Jak se pozná kvalitní hadice
Životnost zahradní hadice závisí na použitém materiálu. Největší odolností disponují vícevrstvé hadice sestávající z vnějšího pláště, tkané armovací vložky a minimálně jedné vnitřní vrstvy. Vnější plášť a vnitřní vrstva jsou nejčastěji vyrobeny z PVC, pro zdravotní nezávadnost neobsahujícího ftaláty, barium, kadmium a olovo. Může jím být i recyklát, u něhož se však jeho jakost velmi liší. Ke kvalitním materiálům patří syntetický kaučuk (EPDM), z něho vyrobené hadice jsou o něco těžší, ale vynikají tvarovou stálostí, pružností a nelámavostí, což se
samozřejmě odráží ve vyšší ceně. Výrobky z plastu vyztuženého vláknem jsou sice levnější, ale mají tendenci se lámat, v chladném počasí tuhnou, ohebnost se jim vrací, až když stoupne venkovní teplota nad 10 °C. Tkané armování zvyšuje odolnost hadice vůči tlaku, udržuje její tvarovou stálost, brání lámání a přetáčení. Druh armování také předurčuje možnosti jejího použití.
Maximální nároky splňují příčné armování nebo spirálovité pletené tkaniny. Pokud je použit skutečně kvalitní materiál, zůstávají hadice stabilní i při silném přetlaku. Současně odolávají UV záření, teplotám až do 60 °C (speciální typy do 100 °C) a mrazu do –20 °C.
Skladnost především
Zajímavou alternativou ke klasické zahradní hadici je smršťovací typ, jehož předností je skladnost. Hadice se díky vrstvám z pružných materiálů po naplnění vodou automaticky prodlouží téměř na trojnásobek své původní délky a po vypuštění vody se zase sama smrskne, takže při uložení zabírá méně místa. Hlavní uplatnění najde v menších zahradách, při zavlažování teras a balkónů.
Dostatečný průtok
Dalším důležitým parametrem při výběru hadice je průtok vody, který udává vnitřní průměr hadice. Běžné půlcoulové (1/2″) hadice disponují průtokem okolo 35 litrů za minutu. Pro zahradní postřikovače, u nichž je podstatný daleký dostřik, a tím pádem potřebují silnější proud vody, pořizujeme hadice s průměrem 3/4″ či 1″, jejichž průtok dosahuje zhruba 90 litrů za minutu.
I s navijákem
Umístění hadice na navijáku usnadňuje manipulaci a současně prodlužuje její životnost. Hadice se nepřekrucuje, nešlape se po ní.
Navijáky se vyrábějí ve třech základních typech, nejjednodušší je v podobě cívky, na niž se hadice natáčí ručně. Větší ochranu poskytuje uzavřený kompaktní automatický naviják, který může být přenosný za pomoci držadla nebo uchycený na zdi, a to buď napevno, nebo s odnímatelným bubnem. Navijáky mohou být umístěné také na vozíku, což oceníme zejména u dlouhé těžší hadice.
Sympatickým doplňkem je koncovka zajišťující hadici na bubnu a současně zabraňující vytékání či odkapávání zbytkové vody. Buben může mít integrovanou skříňku na uložení spojek a koncovek.
Na co u hadic zaměřit pozornost
- Průměr a délka, tloušťka stěny
- Provozní a trhací tlak
- Pevnost, pružnost, nekroutivost a odolnost proti zlomení
- Snadné navinování
- Odolnost UV záření, vysokým i nízkým teplotám
- Odolnost proti tvorbě řas
- Absence škodlivých ftalátů, olova a dalších látek
Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Hornbach, Mountfield, Kärcher, Gardena, Fiskars