U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Zahrada v zeleném závoji
Kategorie: Chatař & chalupář – kouzlo zahrady | Autor: Iva Tvrzová
Před jedenácti lety bychom našli jen zpustlý pozemek a léta opuštěné stavení. Dnes je tu krásná zahrada s bohatě kvetoucími zákoutími, skalkou pergolou, místem k posezení ve stínu stromů a dokonce i hřiště
Zahrada přináší svým majitelům velkou radost, za níž se ale skrývá spousta práce. “Zahradu jsme si pořídili pro potěšení a – jak zdůrazňuji manželovi – i pro zachování fyzičky, když už moc nesportujeme,” konstatuje paní Hadrová, která nás svým královstvím provází. A my se postupně dovídáme, jak se zapomenutý pozemek proměňoval v kouzelnou zahradu, na niž se se zalíbením podívá každý kolemjdoucí.
První na řadě byla chalupa
Rozhodnutí koupit chalupu padlo v době, kdy pan Hadra odešel do důchodu a manželé nechtěli trávit celý týden v panelovém sídlišti velkoměsta. Okruh hledání byl daný místem jejich bydliště, severovýchodní částí Brna. Aby se při cestách na chalupu vyhnuli průjezdu městem, připadal v úvahu Moravský kras nebo drsnější kamenitá Drahanská vrchovina. Tak objevili v malé vesničce u Boskovic, v Kořenci, asi deset let neobydlenou chaloupku v dost špatném stavu, ale na příhodně velkém pozemku (necelých 1000 m2) se zbytky starých ovocných stromů, všudypřítomným černým bezem, kopřivami a kenhartem – jak se tu říká bršlici.
Dalších pět let věnovali veškeré úsilí obnově chalupy. “Mimo elektroinstalace a sanitní instalace jsme si všechny stavební práce dělali sami, s občasnou výpomocí místního zednického učně, který se tak u nás zdokonaloval v řemesle – manžel je totiž zkušený stavař,” říká s úsměvem paní Marie. Při rekonstrukci zachovali původní půdorys chalupy, která je zakreslena již na mapě Šebetovského panství z roku 1834. Pouze dřevěný přístavek byl nahrazen zděným. Při úpravách dostala chalupa místo suchého záchodu nové sociální zařízení a napojení na místní vodovod a kanalizaci. Teplo zajišťují elektrické přímotopy a otevřený krb.
Na zahradu s motykou i buldozerem
I když všechny práce na domě nebyly ještě hotové, začali manželé v roce 1999 s úpravami pozemku. “Staré ovocné stromy bylo nutné vykácet. Nechali jsme jen v jednom rohu zahrady černý bez a jako solitéry tři vysoké jasany,” vzpomíná paní Marie. Po hrubých terénních úpravách, při kterých pomáhal i buldozer, se pustili do rekultivace zahrady. Velkou pozornost věnovali ploše určené pro trávník a květinové záhony – celou ji několikrát ručně překopali, odplevelili a vybrali všechny kameny. Ty se pak hodily při budování opěrných zídek a schodů, které pomohly vyřešit různé výškové úrovně zahrady. Jen na části pozemku za chalupou, kde největší plochu tvoří trávník, byl výškový rozdíl řešen vysvahováním.
Pozemek je od okolních parcel oddělen v horní části zdí sousední zahrady, v dolní z větší části domem. Oplocení se proto budovalo na východní a západní straně. Chalupáři k tomu využili místní materiály – kámen na sokl a dřevěné latě na plot.
Praktické i poetické pergoly
Při procházce zahradou máte dojem, že je celá zahalena do zeleného závoje, zdobeného barevnými drahokamy. Zeleň nejrůznějších odstínů se střídá na trávníku, popínavých rostlinách kamenných zdí, na keřích i stromech. A mezi tím na záhonech, v trávníku i na skalce zářivé květy trvalek i letniček. Po úpravách terénu došlo na výsadbu nových rostlin, drobné zahradní stavby a další prvky. Místo vykácených starých stromů byly při okraji pozemku a na svahu ke hřišti vysazeny jehličnany a keře, například zlatice, pustoryl, vajgélie, kalina. Kamenné zdivo stodoly porostl přísavník tříprstý, kamenné zdi sousedního oplocení zas břečťan. Když přicházíte od branky k domu, šlapete po plochých kamenech uložených do písku, stejně je provedeno i zápraží. “Před vstupem do domu vybudoval manžel s přítelem jednoduchou pergolu, k níž jsem vysadila bohatě kvetoucí vistárii. Podobně je postavena i dřevěná konstrukce mezi plotem a původním sklepem, zapuštěným do svažitého terénu. Pod ní je stání pro auto,” prozrazuje paní Hadrová. Inu, stavař se nezapře. Hned vedle roste mrazuvzdorné kiwi, které mělo už dva roky po vysazení spoustu sice malých, ale chutných plodů. Mezi pergolou a sklepem, ze kterého je vidět jen sedlová střecha vyčnívající nad terén, je bohatě porostlá skalka. A na druhé straně, podél plotu, lahodí oku mahonie, cypřišky, klematis, irisy a vrbina.
Zeleň si s kamenem rozumí
Terasovité opěrné zídky mezi chalupou a sklepem i zahradou vytvářejí menší záhonky, osázené trvalkami a půdopokryvnými rostlinami (barvínek, rozchodníky, mydlice, skalník a jiné). V travnaté ploše u chalupy, pod dvěma vzrostlými jasany, vytvořili chalupáři pomocí další nízké zídky, dnes krásně obrostlé, rovnou plochu, kterou v letních měsících využívají k venkovnímu sezení.
Mírně svažitá zahrada za chalupou je travnatá, na okrajích pečlivě udržovaného trávníku září barevné květinové záhony. V jarních měsících na nich kvetou mezi trvalkami převážně jarní cibuloviny jako je šafrán, narcisy, hyacinty, tulipány, modřenec. V létě je nahradí tradiční letničky: hledíky, ostálky, gazánie, afrikány, astry a šalvěje a letní cibuloviny jako snědek, lilie, okrasné česneky a mečíky. “Trvalky na záhonech se snažíme vysadit tak, aby od jara do podzimu stále něco kvetlo. Od jarních kamzičníků, srdcovek, pryšce, upolínu k pozdějším kosatcům, kopretinám, lupinám, čechravám, šuškardě, floxům a růžím,” vysvětluje paní Marie. “A ve stínu pod stromy se daří hostě.”
Pro sportovce i labužníky
Nad trávníkem, v horním rohu zahrady, vybudovali chalupáři hřiště, využívané mladšími členy rodiny na košíkovou a stolní tenis. V dohledné době prý přibudou ještě ruské kuželky. Zahrada vypadá dokonale, přesto mají Hadrovi další plány. Pod jedním z vysokých jasanů vedle hřiště už začal pan Zdenek stavět venkovní gril a udírnu. Prostor bude směrem k hřišti uzavřen vyšší opěrnou kamennou zdí, do dalších stran zůstane otevřený. Před udírnou a grilem najde místo částečně kryté posezení. (Cítíte už tu chuť opečeného masa?) Ovšem bez práce nejsou koláče. Vybudovat, udržovat a stále zvelebovat takovou zahradu, to opravdu pořádně utuží fyzičku! Ale majitelé zahrady na ní pracují s láskou – a je to vidět.
Popisy k obrázkům
Vstup do chalupy zdobí pergola s vistárií, květiny najdeme na záhonech, v trávníku i ve velkém květináči. Místo tu má i malá “meteorologická stanice”, ukazující směr větru a množství srážek
Přední část zahrady před vstupem s pergolou
U plotu jsou vysazeny mahonie, cypřišky, klematis, irisy a vrbina
Pergola, určená jako stání pro auto
Pod jasany, hned vedle stavení, byla upravena plocha pro letní posezení
Před pergolou pro auto vybudovali chalupáři skalku, za ní je vidět střecha do svahu zapuštěného sklepa
Zadní část chalupy je obrostlá přísavníkem. Na okraji trávníku se daří různým květinám. Popínavé růže dostaly jako oporu vysokou kovovou konstrukci (málem skončila ve šrotu, stačilo ji jen natřít)
Pohled přes rozkvetlý záhon v zadní části zahrady a přes pečlivě udržovaný trávník na chalupu. Květiny jsou zálibou paní domu, trávník je chloubou jejího manžela
Pro rozchodníky je skalka, otočená k jihozápadu, ideální
V horním rohu zahrady, částečně schované za bujnou zelení, je sportovní hřiště
Uprostřed trávníku stojí jako zajímavý solitér veliký světlý křemen, který pan Hadra vydoloval nedaleko v lese a přepravil na zahradu. Společnost mu dělá malý stromek, snad je to sakura
Autor fotografií: foto: Pavel Veselý