Zahrada v květináčích

Spousta chat a chalup má balkony, lodžie a terasy. Na nich nemusíme jen větrat peřiny nebo relaxovat. Kromě okrasných květin sem můžeme vysadit i ovoce nebo zeleninu.

 

 

 

Voňavé bylinky, barevné ovoce či chutná zelenina mohou ozdobit i závěsné koše a truhlíky kolem domu. „Lidé si rádi pěstují vlastní čerstvé plody. Zájem o malé sazenice a semínka ovocných keříků roste,“ říká Dan Brychta, specialista oddělení zahrady ze společnosti Hornbach. Zasaďte tedy své rostlinky co nejdříve, ať v létě můžete pro plody chodit na balkon a do truhlíků.

 

Založení balkonové zahrádky
Nejdůležitější je otázka, v čem budete rostliny pěstovat. Jde jak o nádobu, tak o zeminu a přísady. Z nádob můžete zvolit hliněné, plastové nebo také hliníkové. Na balkon jsou ale ideální nádoby lehčí, plastové. Řešením jsou i nádoby proutěné vystlané igelitovou vrstvou, aby neprosakovaly. Na trhu jsou k dostání nejrůznější tvary a velikosti, jednou z variant je stále klasický truhlík.
Substrát volte přímo pro rostliny pěstované na balkoně a poté dostatečně přihnojujte. Při pěstování v nádobách nelze spoléhat na přirozený cyklus živin v půdě. Je proto dobré vytvořit drenážní vrstvu na spodu nádoby. Může být z písku či kamínků. Díky ní je substrát odlehčen a zabraní přílišnému odtékání vody. Pro pěstování v malém postačí tekuté hnojivo, které se přidává do zálivky. Pokud se pustíte do větších keřů, např. rajčat nebo paprik, vyplatí se kompost, který máte nejspíš založený v zahradě.

 

samozavlažovací truhlík Lisot

 

Zavlažování
Než semínka vyklíčí, zavlažujte je pouze rosením, aby se nevyplavila. Využívejte dešťovou vodou, která neobsahuje chlór, který rostlinkám příliš nesvědčí. Mimo to obsahuje dusík, který působí jako přirozené hnojivo. Ušetříte tím svou peněženku i životní prostředí. Rostliny pěstované v nádobách rychleji vysychají, zvláště pak pokud jsou v určitou denní dobu vystaveny velkému žáru. Je tedy potřeba dbát na častou zálivku. Nesmí se ale přelévat.

 

 

Co v nádobách pěstovat?
Kromě rajčat, paprik či fazolí můžete pěstovat i ovoce. Vyberte druhy, jejich rostliny lze zastřihávat, zůstává malé a nepotřebuje příliš mnoho místa na kořeny. Vhodné jsou mini varianty ovocných stromů. Můžeme vysadit i plazivé ovoce, například vinnou révu nebo kiwi. Použít se dají také bobule typu borůvek či brusinek nebo stále plodící formy rostlin, jakými jsou například jahody a maliny.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: HORNBACH, OBI, FLORIA, HORTUS, PLASTIA

 

Zahrada v květináčích