Zahrada s cypřišem a starou jabloní

Prostorná, stylově jednotná zahrada nabízí relaxaci v obytném zahradním domku i u sofistikovaného ohniště, ale také příjemný stín pod starou jabloní. Ta jediná zbyla ze staré výsadby vesnického typu. Původně rovinatý pozemek majitelé proměnili razantní modelací.

Zahrada je ukrytá za rodinným domkem a svažuje se k jihu. Měří zhruba desetinu hektaru a kromě vícegeneračního domu se na ni vešel i prosklený zahradní bungalov s krbem, zahradním nábytkem a moderně pojatá výsadba. A také jezírko. Zbylo místo i na rozlehlou trávníkovou plochu, od které se odráží výsadba po obvodu pozemku.


Byla to obyčejná zahrada

„Pozemek jsme koupili v roce 1969 a nejprve jsme si tu postavili dům. Zahrada zaZahrada udiví šíří sortimentu dřevin
doplněného trvalkamiložená na pozemku byla zcela venkovská: s ovocnými stromy, chlívkem a zeleninovými záhony,“ vzpomíná majitel. „Ani stromy nebyly nic moc, takže jsme je postupně pokáceli. Ale starou jabloň u domu jsme si oblíbili kvůli krásnému stínu. Bez její patiny bychom si zahradu nedovedli představit. Na druhou stranu jsme toužili po moderní, dekorativně pojaté zahradě, kde bude na co koukat.“

Prostorná zahrada byla upravena na ryze relaxační prostor

Zahrada udiví šíří sortimentu dřevin
doplněného trvalkami

Modelace terénu: svah a tři rovinky

S proměnou všední zahrady na okrasnou si majitelé dlouho nevěděli rady. Před šesti lety se obrátili na Zahradnické centrum Marciánová. Zadání znělo: zahradu zmodernizovat a vytvořit relaxační i okrasné zóny.

Začátek byl nepříjemný, majitelé museli překonat období, kdy se bagrovalo a stavělo. Míchačka a další stroje byly stále v permanenci. „Pak se ale během necelého týdne stala neuvěřitelná proměna – přivezly se rostliny, zasázely se, položil se trávník a bylo hotovo!“
Není divu, ve finiši na zahradě pracovalo jedenáct lidí včetně rodiny majitelů, a při dolaďování detailů se neustále jezdilo něco dokupovat.

Rámeček 2
Specialita zahrady
Proměna terénu

Zahradník Josef Marcián je rázný člověk s citem pro terén. „Osazovací plán si už ani nedělám, jen se posadím na pozemku, vyslechnu představy majitelů a snažím se vystihnout ducha místa a vtisknout zahradě nějakou ústřední ideu. Vymyslím modelaci terénu, umístění stavebních prvků a vody na zahradě, a představím si, které druhy by pro daný pozemek byly nejvhodnější.“

V téhle rodině údajně představoval malý problém jeden z členů rodiny, stavař, který by nejraději na všechno používal vodováhu a příložník. „Přesvědčili jsme ho, že zahradě mírný svah velmi prospěje.“

Po modelaci zůstaly na zahradě jen tři rovinky – jedna s posezením kolem domu, další v dolní části pozemku u jezírka a menší u ohniště. Směrem do svahu jsou vyvýšené partie ohraničené a vyztužené skládanými kamennými zídkami, vytvarovanými do oblouku.

Stěžejní prvky: jezírko, bazén, pergola

Podle zahradníka jsou pro každou zahradu stěžejní nikoli rostliny, ale terén a stavební prvky – jezírko nebo bazén, pergola, zídky.

„Některé místo můžete osázet rostlinami za desítky tisíc. Ale když tam za stejné peníze umístíte originální plastiku, dostanete zahradu na úplně jinou úroveň.“

Definitivní osazování dřevin probíhalo vždy po dohodě s majiteli. Zahradník pouze vysvětloval a doporučoval.

„Od začátku mi bylo jasné, že jabloň u domu je nenahraditelná a nedotknutelná. Další dřeviny včetně těch exotických jsme osazovali společně, od těch největších až po keře. Některé trvalky už si majitelé sázeli podle svého.“

Jezírko se suťovištěm

Velké obdélníkové jezírko našlo místo u bočního plotu. Je fóliové, se dvěma úrovněmi dna a s obdélníkovým půdorysem. V rozporu se vžitými pravidly v něm roste jen několik trsů vodních rostlin v nádobách, o čištění vody se stará filtr.

Vodu oživují zlatí karásci a u břehu se napájejí a koupou ptáci z okolí.
„Měl jsem představu, že voda do jezírka poteče vyhloubeným korytem,“ říká zahradník. „Majitelé však přišli s nápadem na žlaby z tenkého dubového kmene. Trochu jsem se bál spojení dřeva a kamene, ale dopadlo to skvěle – člověk se pořád učí. Pak jsme našli staré kamenné koryto a začlenili jsme je do suťoviště nad jezírkem. Takovou autentickou věc v žádném katalogu nenajdete.“

Mimochodem, zdejší studna je tak vydatná, že zvládá zásobovat jezírko i závlahový systém pod trávníkem. Ten se spouští čtyřikrát denně po pěti minutách.

Výsadba na obvodu pozemku

Jen málo dřevin se na boskovické zahradě vyskytuje ve více exemplářích. Výjimkou je tújový stříhaný plot, ale i ten je sestavený z různobarevných kultivarů.

Výsadba vyšších dřevin rozmístěná především na obvodu pozemku je velmi pestrá – katalpa, smrk Pančičův, zerav východní Brabant, panašovaný javor, cedr s převislými větvemi, borovice „šmidtka“, buk Rohanův a další zajímavosti.

Pod jabloní se našlo místo pro skupinu azalek, na vyvýšeném záhonu podél postranní zdi rostou nízké kultivary cypřišků a japonských javorů nebo tvarovaný jalovec. Obzvláštní parádu v této výsadbě dělá statný keř pnoucí růže, který vykukuje nad zeď a bohatě kvete.

 

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

Zahrada s cypřišem a starou jabloní