Zahrada nad řekou
Za kamenitým pozemkem nad domem z dob první republiky co chvíli profičí posázavský Pacifik. Jsme ve Vraném nad Vltavou, kde kaňon Vltavy z obou stran lemují homole kopců se stráněmi prorostlými akáty. Na jednom z nich je bohatě vysázená zahrada se zelenou branou a třemi pozorovatelnami.
Osobitý ráz kamenitému pozemku vtiskl Miroslav Pacner, výtvarník a zakladatel zahrad – je známý i jako majitel jedné z nejstarších japonských zahrad u nás.
„Terasovitá zahrada o velikosti sedm set čtverečních metrů dnes působí samozřejmě, ale před dvaceti lety nad domem nebyla žádná rovná plocha, jen stoupající svah,“ říká výtvarník.
„Však jsme také vybudované terasy museli hodně zpevňovat a svah ve střední partii podezdít betonovou zídkou.“
Ohraničení je na několika místech tvořeno i dřevěným plotem s mřížkovou výplní. Majitel na radu odborníka zvolil dubové frézované hranolky, které jsou mimořádně trvanlivé. Celý plot zhotovil šikovný truhlář z nedaleké obce.
Mám rád vodu…
Majitel je fotograf a podnikatel, který ale na zahradě rád samotaří a relaxuje u vody, k níž to má kousek. Těší ho mít absolutní soukromí.
„Náš pozemek je na zcela uzavřeném pozemku nad domem. Je tu tak hezky, že vůbec nemám potřebu nikam cestovat. Ani u moře si tak neodpočinu. Mám tu bazén, několik posezení, své oblíbené rybky i něco na zub. A to ještě blízko teče řeka, kde se dají provozovat vodní sporty. I v těch nejluxusnějších hotelích si říkám: ale jako u mě na zahradě to tu není…“.
Trampské posezení
Na zahradě si majitel vybudoval hned tři pozorovatelny. Každá z nich má jiný stupeň oslunění a střídají nadhled s podhledem.
Jednoduché trampské posezení s dřevěnými lavičkami a ohništěm je na plošince vytvořené na vršku zahrady. Posezení je chráněné perfektně střiženou a neobvykle vysokou hradbou třímetrového plotu z hlohyně.
„Zahradu odtud mám jako na dlani a k tomu kulisy strání nad protějším břehem řeky s vrškem Cukráku,“ pochvaluje si majitel.
Zimní zahrada
Prosklená zimní zahrada u paty domu je ideální místo pro pozorování detailů. Až téměř k ní se jakoby skulilo několik valounů, které lemují dvě jezírka propojená můstkem a vodotečí. Vzniká tak dojem, že sedíte přímo u vody…
„Kameny kolem jezírka pocházejí z Rokytnice nad Jizerou, kde zbyly po povodních v roce 2002 víceméně jako nežádoucí odpad,“ vysvětluje majitel. „Jezírka s okolím jsme založili teprve před deseti lety. Předtím jsme tu měli jenom terasy, jednu starou jabloň a jinak všude trávník.
„Na zimní zahradě rád sedávám brzo po ránu. Můžu tu snídat, a pozorovat rejdění kapříků – jejich jezírko je jen pár kroků od stolu. Když je nakrmím, věnuji se pstruhům, kteří bydlí v druhém jezírku. Jsou živější a za potravou si rádi vyskakují nad hladinu…“
Altán na terase
Třetí pohled na zahradu si lze dopřát z altánu, vystavěného na terase upravené na stinném okraji zahrady pár schodů nad bazénem. Tohle posezení poskytuje příjemný průvan i servis dokonale vybavené letní kuchyně.
„Díky krbu a infračervenému topidlu je tu příjemně dlouho do podzimu, navíc se dá široce otevřená přední strana zakrýt posuvnými skleněnými výplněmi,“ libuje si majitel.
Bazén a soustava průtočných jezírek
U domu je terasa s bazénem a se soustavou vzájemně propojených jezírek. Lemují je zaoblené kameny, mezi nimi je pochozí můstek z plochého kamene. Keramická dlažba kolem domu a bazénu je ozvláštněná tím, že jsou některé z čtvercových dlaždic úhlopříčně přepůlené. Zvláštností je obložení betonového soklu pro stromovou bonsaj tvrdým tropickým dřevem, které narušuje stereotyp keramických dlaždic kolem.
Vřesoviště
Kousek nad platformou s bazénem začíná několikapatrové vřesoviště, jehož svah je hustě pokrytý nízkými dřevinami: zejména rododendrony, azalkami, skalníky, vřesy, vřesovci, tu a tam vykukují drobné cypřišky a konické smrky. Součástí výsadby jsou i čarověníky.
Loubí jako stavební prvek
Od plošiny s bazénem odděluje vřesoviště betonová zídka porostlá skalníkem. Nás okouzlilo loubí nad schodištěm, jímž se z boku stoupá do svahu. Je porostlé obligátní vistárií, ale také několika odrůdami vinné révy.
Specialita zahrady
Je tu suchý i vodní potok
Podél loubí do spodní části zahrady teče suchý kamenný potok.
Díky spodní vlhkosti v korytě bez tekoucí vody prosperují vlhkomilné rostliny – rdesno hadí kořen, hosty, bergénie nebo dokonce i prustky. K hornímu konci révového loubí se přimyká bohaté maliniště, doplněné i lesními a zahradními jahodami. V téhle zahradě si přijdou na své nejen estéti, ale i mlsouni.
Výsadba
„Máme tu jen několik dominant, převážně smrky, tvarovanou bonsaj a jeden cedr v procesu tvarování,“ bilancuje majitel: „Chceme, aby časem vytvořil zelenou živou bránu. Odstínění dvorku pomáhá porost bambusů, pod nimiž pravidelně nacházím žampiony.“
Vodní rostliny
U jezírek se daří třtinám, sítinám, blatouchům, pomněnkám a dalším rostlinám pocházejícím buď od nás, nebo alespoň těm našim druhům podobným.
Majitele těší, že zahrada působí přirozeně. „V potůčku se rádi koupou ptáci, v jezírkách se zabydleli skokani.“
Jeden z nich nám dokonce při fotografování pár minut zapózoval – nejspíš proto, že se hřál v nedělním sluníčku.
Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller