Záhon s poklopem

Záhon ohraničený prkny je o něco zvýšený a hůř dostupný pro některé škůdce. Navíc se dá těsně zakrýt rámem s fólií, která zvyšuje ochranu před škůdci i chladem.

Úkol zněl jasně – vyrobit zvýšený záhon pro pěstování zeleniny a bylinek. Připadalo nám zbytečné hnát výšku záhonu do extrému, necelých patnáct centimetrů by mohlo stačit, zato nás napadlo na záhon vyrobit jakýsi ochranný poklop. V podstatě jde o dva identické rámy, které do sebe v rozích zapadají, a na horním z rámů je natažena fólie. Rám se dá jednoduše sejmout a zase nasadit dle potřeby. Dvojice rámů je velmi nenáročná na výrobu, nářadí i materiál.

Záhonky ohraničené dřevěnými rámy jsou z hlediska ochrany plodin před zahradními škůdci praktické

Řez materiálu

My jsme rámy udělali ze starých prken s tím, že spodní rám je z masivnějších (o tloušťce 30 mm) a horní ze slabších (19 mm). Pokud nebudete rámy dělat z toho, co dům dá, můžete samozřejmě pořídit všechna prkna stejně dlouhá. Horní rám však může být celkově subtilnější z tenčích nebo užších prken, čímž se sníží hmotnost a ulehčí pozdější manipulace.
Pokud doma či na chalupě nemáte možnost prkna zkrátit na požadovanou délku, nechte si to udělat přímo v prodejně. Za každý řez se ale většinou platí. My jsme využili stolní a kapovací pilu, ale stejně tak můžete řezat pilou ruční, ocaskou. Zbývá ještě naporcovat hranolky zpevňující rámy v rozích na délku shodnou se šířkou prken, tedy 150 mm.

Za teplých slunečných dnů můžete horní rámy s fólií sundat a záhon přiklopit zase až na noc

Vrtání a šroubování

Rám se dá udělat nejjednodušeji ze čtyř prken navzájem spojených natupo pomocí vrutů. Pokud ale do rohů umístíte ještě hranolky, spoj zpevníte a navíc posunutím hranolku vůči prknům získáte vybrání, do kterého pak zapadne horní rám.
Osvědčil se nám postup, kdy hranolky připevníte dvěma vruty nejprve na kratší prkna a ta pak vzájemně spojíte prkny delšími. Téměř nepostradatelnými pomocníky při této práci jsou truhlářské svěrky, o nichž si víc povíme v příštím vydání časopisu Chatař chalupář. Spojované díly zafixujeme v požadované poloze, předvrtáme si otvory pro vruty se zápustnou hlavou a vruty zašroubujeme. Při množství vrutů a jejich velikosti se pravděpodobně neobejdete bez akumulátorového šroubováku.

Děrované fólie se prodávají ve větších rozměrech, proto je potřeba je na rozměr záhonu přiříznout

Natažení fólie

Horní rám sestavujte přímo na hotovém spodním rámu tak, aby v rozích zůstaly malé vůle. Rámy pak do sebe budou zapadat lehce. Po sestavení horního rámu na něj připevněte fólii. Protože tento poklop nebude mít žádný spád, je nutné použít fólii s otvory, kterými může odtékat voda. Fólie bez otvorů by záhon po prvním dešti proměnila v bazén.
Přebytečné okraje fólie odřízněte a pro její připevnění použijte latě, na které kratší okraje fólie několikrát namotáte a pak je přiděláte pomocí hřebíků nebo sponek. Tím se zaručí pevné spojení fólie s rámem, aniž by došlo k jejímu protržení. Pomocí krátkých latí proveďte ještě dopnutí na bocích na delších stranách rámu.

Stará prkna jsme dali natřenou stranou dovnitř, kde bude dřevo ve styku s hlínou

Přesahem hranolků vznikne schůdek, do něhož potom zapadnou hranolky z horního rámu

Ochrana dřeva

Dřevo při styku s vlhkou zeminou a vystavené povětrnostním vlivům přirozeně trpí. Buď se smíříte s tím, že rámy za několik let budete muset vyměnit za nové, anebo se pokusíte životnost dřeva prodloužit. K tomu poslouží nějaké nátěry, pochopitelně by vzhledem k účelu záhonů měly být zdravotně nezávadné.
U dřevěných konstrukcí jsou nejvíc exponované plochy, na nichž se drží vody. Proto můžete horní hrany rámů zkosit (okružní pilou, hoblíkem). Je ale potřeba zvážit, zda všechny tyto operace natolik prodlouží životnost konstrukce, aby se vyplatilo do nich investovat čas a peníze. My si vzhledem k jednoduchosti výroby myslíme, že je lepší dřevo nechat v surovém stavu a za čas vyrobit rámy nové.

Aby se kraje prken neštípaly, je lepší si předvrtat otvory pro vruty a rovnou i zahloubení pro hlavy

Výroba rámů na záhony není náročná ani na vybavení, stačí pila a vrtací šroubovák

Nářadí a materiál

4 ks prkna 2 000 × 150 × 19 mm
4 ks prkna 1 000 × 140 × 19 mm
4 ks latě 1 000 × 20 × 5 mm
8 ks hranolku 30 × 50 mm
40 ks vrutu 5 × 60 mm
pěstitelská perforovaná fólie
vrtací šroubovák
vrták ø 5 mm se záhlubníkem
pila
úhelník
truhlářské svěrky
kladivo, hřebíky (sponkovačka)

Text, foto a realizace: Tomáš Krásenský

Záhon s poklopem