Zabraňte podvodům s vodoměry
Zvyšující se ceny vodného stále častěji vedou některé domácnosti k pokusům nelegálně ovlivnit měření spotřeby vody. Majitelé domů a bytová družstva by proto měli věnovat zvýšenou pozornost kvalitě, přesnosti a dobrému zabezpečení bytových vodoměrů.
Rostoucí ceny studené i teplé užitkové vody kladou vyšší nároky na přesné měření její spotřeby a spravedlivé rozúčtování nákladů na jednotlivé domácnosti v domě. Majitelé domů a bytová družstva by proto neměli váhat s investicí do kvalitních a přesných vodoměrů.
„Moderní vodoměry měří spotřebu vody i při velmi nízkém průtoku okolo šesti litrů vody za hodinu. To umožňuje mnohem přesněji a spravedlivěji účtovat náklady. Cena přesnějšího vodoměru je přitom prakticky stejná jako u běžného měřicího zařízení,“ sdělil Petr Holyszewski, produktový manažer společnosti ENBRA, která se specializuje zejména na problematiku měřidel pro měření spotřeby tepla, vody a dálkové odečty.
Důležitá je pravidelná údržba
Pro co nejpřesnější měření je vhodné do všech bytů a dalších užívaných prostor v domě instalovat vodoměry stejného typu. Tím si zajistíte spravedlivé rozpočítání spotřeby vody, protože do naměřených hodnot se nepromítnou odchylky způsobené různou přesností a odlišným technickým provedením vodoměrů. Vodoměry stejného typu navíc zjednodušují údržbu a případné výměny vadných kusů za nové. Samozřejmostí by měla být rovněž pravidelná kontrola technického stavu vodoměrů a ze zákona povinné metrologické ověření v určeném časovém intervalu.
Pozor na silné magnety
Na trhu najdete celou řadu vodoměrů, které jsou díky své konstrukci snadno ovlivnitelné silným magnetem. Magnet totiž působí na magnetickou spojku lopatkového kola vodoměru a vlastního měřicího zařízení, a jeho přiložením je proto možné měření spotřeby úplně zastavit. Podvodům s magnety se lze snadno vyhnout instalací moderních antimagnetických vodoměrů, schválených podle nejnovější evropské směrnice o měřicích přístrojích MID. Ty jsou vybavené speciálním stíněním, díky kterému není možné měření ovlivnit ani velmi silnými neodymovými magnety.
Pozor na stav celé vodovodní instalace
Přesnost vodoměrů ovlivňuje také kvalita celé vodovodní instalace v bytech. Například zanesené perlátory nebo pračky připojené na směšovací vodovodní baterie mohou mít za následek přetlačování studené vody do rozvodů teplé užitkové vody. To se pak u příslušného vodoměru projeví jako odečet náměru spotřeby vody. Před bytový vodoměr je proto vhodné instalovat zpětnou klapku, která tomuto nežádoucímu efektu zabrání.
Problémy mohou vodoměrům způsobit i pákové baterie. Ty při zavírání vytváří velké rázy vody a měřicí zařízení díky setrvačnosti lopatkového kola registruje spotřebu, i když voda potrubím již neteče. Řešením jsou modernější vodoměry speciálně navržené pro použití s pákovými bateriemi.
Dálkové odečty stavu ušetří čas
Stále častěji se v praxi objevují vodoměry doplněné o systém dálkového odečtu naměřených hodnot. Díky tomu je možné sbírat data z vodoměrů, aniž by bylo nutné vstupovat do jednotlivých bytů.
„Radiové a GSM systémy dálkového odečtu dat výrazně šetří čas při sběru naměřených hodnot. Rozúčtovatel vždy dostane všechna data včas, navíc může provádět odečet častěji a lépe tak analyzovat spotřebu vody v domě,“ popisuje výhody těchto systémů Petr Holyszewski, produktový manažer společnosti ENBRA, která kromě neovlivnitelných vodoměrů nabízí také služby spojené s rozúčtováním spotřeby vody a tepla. Moduly pro dálkový odečet naměřených hodnot jsou téměř bezúdržbové a napájecí baterie v nich vydrží prakticky po celou dobu životnosti vodoměru. Drobnou nevýhodou dálkových odečtů může být chybějící vizuální kontrola fyzického stavu vodoměru a jeho instalace. www.enbra.cz
TEXT: REDAKCE
FOTO: ENBRA