U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ZABRAŇME CHÁTRÁNÍ oken

Kategorie: Stavba | Autor: Tomáš Trapl

Jak už jsme naznačili v předchozím materiálu, okna nejsou levnou záležitostí. Proto se chataři a chalupáři snaží uchovat ta stará co nejdéle. Nesmíme však zapomínat, že i u nových oken je prevence nejlepší cestou, jak prodloužit jejich životnost.

Prevence sestává z udržovacích nátěrů vhodnými odolnými barvami a lazurami. Lazury vykazují vyšší trvanlivost (jsou už ze svého principu odolnější, proto že se zde nemá co loupat a “křídovat”) a barevnou stálost – ovšem nutným předpokladem pro jejich úspěšné použití je dobrý stav dřeva. S obnovováním nátěrů je u nových oken nutno začít již zhruba dva roky po instalaci. Protože lazury zdůrazňují nejen kresbu dřeva, ale i jeho defekty, nebude je, jak už jsme naznačili, vhodné použít u oken starších. Udržovací nátěry se u “kryvých” barev doporučuje obnovovat po třech letech, jestliže na okna svítí přímo slunce či prší, pak po dvou.

Péče o starší okna

Starší okna je vhodné za teplého počasí vysadit, nechat je na slunci dokonale proschnout a pak přikročit k rasantní obnově nátěru. Stávající barvu je nutné ztrhnout; pokud ji budeme odstraňovat mechanicky (ocelový kartáč, škrabky), musíme na sklo nalepit silnější samolepicí pásku, např. papírovou maskovací, abychom je nepoškodili. Pokud si pomůžeme horkovzdušnou pistolí, která výrazně zkrátí dobu odstraňování nátěru a zároveň příznivě vysuší dřevo, musíme sklo chránit tabulí plechu. Nátěr odstraníme zejména tam, kde je popraskaný a nesoudržný; jestliže budeme chtít namísto emailové barvy nanést na okno lazurovací lak, musí být rám dokonale očištěný a dohladka obroušený. Pak na dřevo naneseme některý z radikálně působících impregnačních prostředků (FUNGAL V 1350, FUNGISPRAY, FUNGISTOP V 1406, INSEKTISOL V 1407, KATRIT B, KATRIT BAQ, KATRIT BETA, LIGNOFIX eko, L. BCR, L. super, L. – OH, L. – OH-F, L. – EKO – AQUA. L. LUX, MYKOBICID V 1408, PREGNOLIT ultra, P. D, SANAL – V 1406). Impregnaci necháme na oknech zcela oschnout a případné praskliny ve dřevě vytmelíme akrylátovým tmelem. Jestliže jsou praskliny širší, je vhodnější do nich vlepit dřevěné třísky přiměřené velikosti potřené malým množstvím roztokového lepidla. Po jeho vytvrzení se dřevěná část přebrousí tak, aby třísky nevyčnívaly nad povrch. Jestliže budeme okno natírat světlejším lazurovacím lakem, musíme pro vyspravování třískami volit takové dřevo, které se od okolního nebude barevně ani strukturou lišit. Abychom nezničili sklo, je vhodné na ně přilepit, pokud už jsme tak neučinili, papírovou maskovací pásku (koupíme ji v prodejnách s barvami).

Jaký zvolit nátěr

Dřevěná okna je sice možné objednat v provedení bez povrchové úpravy, nejčastěji je však koupíme již se základním nátěrem světlým impregnačním lazurovacím lakem. Jestliže jde o “mastný” nátěr (syntetický, obdoba Luxolu), nemůžeme na něj nanášet laky ani barvy ředitelné vodou, ale jen syntetické, popřípadě olejové. Zjistíme-li, že byla u výrobce jako základní nátěr nanesena lazura ředitelná vodou, můžeme na ni nanést buď další vodovou lazuru nebo lazuru rozpouštědlovou (Luxol apod.), ale také kryvé barvy ředitelné vodou i barvy syntetické. Dokonalé dřevěné rámy je škoda zakrýt neprůhlednými barvami; měli bychom použít světlejší lazurovací lak a na něj lazuru silnovrstvou, nejlépe od stejného výrobce. Jestliže na okno svítí slunce, pak jsou lepší výrazně odolnější lazury syntetické. Lakýrníci se při volbě nátěru rovněž rozhodují podle stavu dřeva – neprůsvitné nátěry aplikují jen tam, kde dřevo není barevně jednotné, je příliš viditelně vyspravováno a tmeleno, popřípadě se nepodařilo dokonale odstranit původní nátěr. Každý nátěr po dostatečném zaschnutí zlehka přebrousíme a naneseme další. Na okenní rámy nejméně 3 vrstvy, jestliže jsou okna přes den dlouhodobě vystavena slunci, pro jistotu 4 vrstvy. Ještě lepší je jako finální vrstvu nanést silnovrstvou lazuru (pokud možno od stejného výrobce).

Broušení pod nátěry

Plochy před nátěry přebrousíme běžnými brusnými papíry. Jestliže jsou okna v dobrém stavu, pak stačí tzv. lehké přebroušení, trvající několik minut, při němž použijeme brusný papír se zrněním asi 180 až 240. Pokud jsou ve dřevě různé vrypy, pak musíme použít papír hrubší (typicky asi 100 až 150). Brousíme pochopitelně déle, mimoto musíme “přitlačit”. Pro oblé profily je výhodné použít tzv. brusné houbičky, které se však vyrábějí jen asi ve třech (jemnějších) velikostech. Výhodné jsou i jemné “drátky” na nádobí. Vždycky, když brousíme rámy oken, musíme blízké části skel chránit před poškrábáním tím, že na ně přilepíme buď samolepicí pásku (Izolepu), ale ta se pak špatně sundává, nebo lépe papírovou krycí pásku určenou pro lakýrníky, která je pevnější a sundá se snadno, je však dražší. Jako finální vrstvu na lazury syntetické nanášíme silnovrstvou lazuru rovněž syntetickou, na podkladovou (impregnační, ochrannou) lazuru ředitelnou vodou je možno nanést silnovrstvou lazuru rovněž akrylovou. Kombinace lazur s nestejnými ředidly se nedoporučuje; syntetickou “spodní lazuru” se nám silnovrstvou lazurou ředitelnou vodou nepodaří vůbec nanést, protože na mastný podklad (syntetický) lazury akrylátová lazura “nechytne”.

* * *

Několik dobrých rad

* Okna začněte natírat brzy ráno, aby zůstala co nejdéle otevřená a mohla déle schnout.

* Přivření okna předcházejte vklíněním kartonu mezi křídlo a okenní rám.

* Rám natírejte od horního okraje směrem dolů a od okenních tabulek k obvodu. Tento postup je dobrý pro to, abyste nic nevynechali. Podobá-li se vrchní vrstva základové, mohlo by k tomu dojít velice snadno.

* Pokud jste zapomněli koupit ochrannou pásku, můžete také použít dno z plastového tácku; tři okraje ustřihněte a čtvrtý ponechte k přidržování. Kryt pravidelně čistěte.

* Před nanášením vrchní vrstvy barvy seškrábněte stěrkou eventuální zbytky základové barvy a skla omyjte.

ZABRAŇME CHÁTRÁNÍ oken