Za alergií může stát i plíseň

Chcete žít vy i vaše děti ve zdravém prostředí? Potom zkontrolujte, zda doma na zdech, v koupelně nebo na různých předmětech nemáte plísně. Právě vdechování spor plísní může vám i vašemu dítěti způsobit mnoho zdravotních problémů. Nejčastěji to jsou respirační alergie a astma. Jedinci s poškozenou imunitou však mohou dopadnout mnohem hůře.

 

 

Co jsou plísně
Plísně jsou schopné růst na všech materiálech. Rozmnožují a rozšiřují se výtrusy – takzvanými sporami. Ty se vzduchem dokážou přenášet na velké vzdálenosti a jejich vdechování často u citlivějších jedinců vyvolává průduškové astma nebo alergickou rýmu. Kromě toho plísně také do ovzduší uvolňují těkavé látky (např. ketony, aldehydy, estery apod.), které mohou způsobovat bolesti hlavy, dráždit oči a poškozovat sliznice dýchacích cest. Ne zřídka se také objevuje podráždění pokožky. Vdechování těkavých látek a spor z plísní je značně nebezpečné i pro těhotné ženy, protože se negativně může podepsat na vývinu plodu.
„Zatímco většina organismů ke svému životu potřebuje světlo, plísně nikoliv. Dokonce ani kyslík. Důležitá je pro ně ale vlhkost. Ideální je pro ně také prostředí, kde se teplota pohybuje mezi 18 až28 °Cs pH 5 – 7. Nejen ale v takových podmínkách dokáže během pouhých pěti dnů z jedné spory vzniknout další miliarda nových spor,“ vysvětluje Petr Šuma ze společnosti Stachema, která vyrábí přípravky na likvidaci plísní.

 

Kde se jim daří
V bytech a domech se plísně nejčastěji vyskytují na stěnách, tapetách, podlahových krytinách, na dlaždicích či ve spárách mezi nimi, výjimkou není ani nábytek. Na povrchu vnitřních stěn se plísně zpočátku projevují jako ztmavlá a zavlhlá místa, v konečné fázi mohou být až černá. Kromě toho mohou mít plísně podobu také různě barevných nárostů – např. bílé, zelené, žluté, tmavě modré nebo šedé až černé. Výskyt plísní je důsledkem zvýšené vlhkosti vzduchu v bytě či domě nebo může být projevem také různých stavebních závad (např. zatékání dešťové vody, nevhodně zateplený objekt). Dalším důvodem může být havárie (např. prasklé vodní potrubí, vytopení sousedy apod.).
Nejčastějším zdrojem zvýšeného výskytu vlhkosti v bytě a domě je ale sám člověk a jeho chování. Vaření, praní a sušení prádla, sprchování se – to všechno jsou činnosti, při kterých vzniká vodní pára. Pokud v daných prostorách nedochází k dostatečné cirkulaci vzduchu, vodní pára se na stěnách, podlaze nebo nábytku srazí a vsákne se. A právě tak vzniká „živná“ půda pro plísně. Důležité je proto v bytě a domě dostatečně větrat a udržovat teplotu alespoň20 °C. Místnosti bez oken (např. spíže) a skříně vestavěné do zdi je pak vhodné opatřit větracím systémem. V případě kuchyně a koupelny by to měla být samozřejmost. Pokud je příčinou výskytu plísní v bytě či domě nějaká ze stavebních závad, je nutné odstranit nejen plíseň, ale co nejdříve právě danou stavební závadu, jinak se opakovanému výskytu plísně nevyhnete.

 

Likvidace plísní
V případě, že se ve vašem bytě či domě plíseň objevila „pouze“ v důsledku vyšší koncentrace vlhkosti ve vzduchu a nezasahuje velké místo, můžete ji odstranit svépomocí – například novým bezchlorovým protiplísňovým prostředkem Fungispray Super citrus. Jeho obrovskou výhodou je, že nezapáchá, nevyběluje potřísněné tkaniny či barevné plochy a nezpůsobuje alergické reakce jako přípravky obsahující chlor. Navíc je schválený pro použití i v potravinářských provozech. Účinně působí nejen v interiéru, ale také v exteriéru – lze jej použít tedy i na různé porézní stavební materiály jako jsou zdi, omítky, beton, dřevo, střechy z eternitu apod.

Prvním krokem při likvidaci plísní v interiéru i exteriéru je provedení nátěru nebo nástřiku napadeného materiálu vysoce účinným prostředkem Fungispray Super citrus nebo Fungispray Super, který je také 100% bez chloru, ale i bez vůně. Takto provedenou dezinfekcí usmrtíme plísně. Plíseň se před aplikací neodstraňuje, aby se do okolí nerozptýlily zdraví škodlivé výtrusy. Dezinfekce míst napadených plísněmi se provádí za mokra. Po použití přípravku a době působení asi 60 minut následuje mechanická očista napadeného místa. Tu provádíme jedině za mokra pomocí vlhké tkaniny nasycené dezinfekčním přípravkem, abychom nerozprašovali a nevdechovali nebezpečné mikroskopické částečky plísní. Mechanické očistění musíme provést do maximální hloubky.

Při silném napadení plísní je nutné postup opakovat. Pokud jsou napadeny rozsáhlejší prostory (obytné místnosti, sklepy, sklady apod.), celou místnost vystříkáme tak, aby jemný aerosol prosytil jak napadené plochy, tak celý prostor. Místnost necháme 24 hodin uzavřenou a teprve potom odvětráme. Postup opakujeme za 2 až 3 měsíce podle toho, jak máme v místnosti vhodné podmínky pro opětovný růst plísní.

 

Jak plísním předcházet

 

1)   Důležitá je cirkulace vzduchu v bytě či domě, která přispívá k rychlejšímu přirozenému vysušování prostor. Větráme proto často a dostatečně intenzivně. Místnosti bez oken alespoň opatříme větracím systémem.

 

2)  Dodržujeme také správnou teplotu v bytě a domě. Pokud jsou prostory málo větrané a navíc málo vytápěné, jsou přímo vhodným místem pro plísně.

 

3)   V místnostech dbáme i na udržování ideální vlhkosti. Rozhodně by neměla přesáhnout 60 procent. Vlhkost vzduchu v bytě a domě by se měla pohybovat mezi 30 až 50 procenty.

 

4)    Předcházet plísním se dá také pravidelným a důkladným úklidem a častým vyhazováním odpadkového koše. Pravidelně také odmrazujeme, myjeme a dezinfikujeme chladničky a mrazničky.

 

5)    U rodinných domků bychom měli pravidelně kontrolovat stav střešní krytiny (kvůli zatékání dešťové vody), funkčnost okapů a dešťových svodů.

 

6)    Důležitá je rovněž pravidelná kontrola rozvodů vody a kanalizace. Zapomenout bychom určitě neměli ani na kontrolu ústředního topení (kvůli úniku vlhkosti v oblasti kohoutků).

 

7)    Nábytek neumisťujeme těsně ke stěnám, ale asi5 cm od nich. Tím je umožněno, aby kolem zdí i nadále proudil vzduch.

 

8)    Další opatření představují různé preventivní přípravky, které se přidávají do nátěrových hmot, barev apod. Vhodný je například Fungisan Super, který se přidává do vodou ředitelných malířských nátěrových hmot a jiných minerálních stavebních materiálů. Aplikovat jej lze jak v bytových, tak v nebytových prostorách. Účinnou ochranu před plísněmi zajišťuje i v místech s extrémními podmínkami – např. vývařovny, prádelny apod.

 

9)    Na chalupu vám pak postačí varianta levnějšího Fungispray, jež je založen na bázi aktivního chloru a má i bělicí účinky. Silně zaplísněné plochy odstraní stejným způsobem jako jeho bezchlorový „bráška“ a vy můžete po aplikaci jen zabouchnout dveře a z místa činu kdykoliv odjet.

Fungispray Super citrus a Fungispray Super (do domácnosti), Fungispray s bělicím účinkem, Fungisan Super (především na zdivo), které vyrábí Stachema, jsou k dostání v síti drogerií v oddělení barev a laků a v obchodních řetězcích.

Ceny přípravků:

Fungispray Super (bezchlorový přípravek

500 ml – doporučená cena 92 Kč

0,5 lnáhradní náplň 79 Kč

1 litr- doporučená cena 139 Kč

5 litrů- doporučená cena 466 Kč

 

Fungispray Super citrus (bezchlorový přípravek s vůní)

250 ml – doporučená cena 55 Kč

500 ml – doporučená cena 95 Kč

 

Fungispray (chlorový přípravek s bělicím účinkem)

500 ml – doporučená cena 71 Kč

0,5 lnáhradní náplň 61Kč

1 litr- doporučená cena 92 Kč

5 litrů- doporučená cena 427 Kč

 

Fungisan Super (na omítky a zdivo)

500 ml – doporučená cena 126 Kč

1 litr- doporučená cena 232 Kč

5 litrů- doporučená cena 1140 Kč

 

Více informací o všech produktech na www.stachema.cz

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

 

Za alergií může stát i plíseň