U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Z historie osady Údolí návratu
Kategorie: Návštěva | Autor: jh
Bylo to v horkém létě koncem dvacátých let minulého století, kdy dva mladí nerozluční přátelé, Jindra Škvor a Kujon Straka, unaveni celodenním putováním z Blaníka, složili své zchvácené kostry na břehu řeky Blanice pod vysokými šumícími borovicemi. Svůj objev – romantické údolí – si samozřejmě nenechali pro sebe, a to brzy ožilo dalšími hlasy toulavého mládí. Pod stany se tu kolem táborového ohně začala shromažďovat parta lidí, kteří měli rádi táboření a kouzlo divoké přírody. Tato parta se stala zárodkem budoucí osady.
Ačkoliv založení osady se datuje do roku 1929, první chata byla postavena na jaře roku 1931 a stála na svém místě do roku 1992. Druhá chata se stala se svým jménem “Jižní kříž” nejpopulárnější v údolí a místem schůzek kamarádů právě založeného STOBu. Odtud vycházely a zde se organizovaly všechny tehdejší trampské sportovní, kulturní a společenské akce na Benešovsku a sem nejednou zavítal i Bob Hurikán. Osada dlouho neměla jméno. Až v dubnu 1942 byl zvolen název Údolí návratu, který nejlépe vyjadřuje vztah k osadě.
Dnes má jedna z nejstarších benešovských osad 60 chat a přibližně 300 členů a příslušníků jejich rodin. Život řídí osadní výbor, který za spolupráce osadníků udržuje několik studánek, hřiště na odbíjenou a kopanou, osadní boudu a společenský areál s totemem a ohništěm. Každoročně se pořádá Polánecký kolibřík, dětský den a v nedalekém hostinci v Hradišti tzv. Mikulášský bál. Ačkoliv svit petrolejek nahradily elektrické žárovky a namísto vlakem přijíždí většina osadníků auty, duch kamarádství přetrvává v Údolí návratu dodnes…