U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Z chalupy lze řídit svět
Kategorie: Aktuálně | Autor: Jan Novák
Vzít si počítač kvůli práci na chatu nebo chalupu už není nic neobvyklého. Stále víc lidí by však tento přístroj na venkově využilo mnohem lépe, kdyby tam měli připojení k internetu. Donedávna to u nás většinou bylo téměř nesplnitelné přání, nyní se však už hodně změnilo k lepšímu.
Kvalifikovanou práci je možné dělat díky počítači i na venkově. V příjemném voňavém prostředí se pracuje lépe, kromě toho je tam život obvykle také poněkud levnější než ve městě. Hodně lidí si proto své “pracovně-rekreační” pobyty stále prodlužuje a mnozí dokonce zůstávají natrvalo. V takovém případě se ovšem většinou dříve nebo později neobejdou bez připojení na internet. Díky němu mohou práci hledat, dostávat, ale dokonce i odesílat. Přes internet lze získávat potřebné informace, manipulovat s účty, nakupovat a prodávat – a brzy půjde také vyřizovat veškerý kontakt s úřady (například podávat daňová přiznání). Počítač s internetem by tedy mohl umožnit ideální životní styl: být na venkově velkou část roku nebo dokonce trvale, a přesto mít kvalifikovanou práci, “velkoměstský” plat a dokonalé informace ze svého oboru. Vypadá to téměř jako utopie, ale není.
Telefonů přibývá
Na internet se dnes řadoví uživatelé připojují přes tzv. vytáčenou linku (dial-up). Pro posílání elektronické pošty nebo jen občasné prohlížení webových stránek to je stále ještě nejlevnější přístup. Má však své problémy. Především musí být k dispozici telefonní linka. Poslední dobou se však v tomto ohledu mnohé změnilo a Český Telecom tlačený konkurencí zavádí své dráty i na venkov – chalupy či chaty s Bellovým přístrojem nejsou výjimkou. Když už je v místě nějaký telefon zaveden, obvykle můžete předpokládat, že vaše žádost o připojení bude vyřízena poměrně rychle, přičemž cena zavedení linky je okolo 3500 Kč. Při různých krátkodobých akcích ji však lze získat podstatně levněji (letos na jaře např. za 1200 Kč).
Internet 2001
Venkovský internet v sobě ještě loni skrýval jednu zradu. Zatímco obyvatelé měst brouzdali po internetu pouze za místní hovorné, dokonce ještě zvýhodněné v dobách mimo špičky (tj. od 19 do 7 hod a o víkendech) na přibližně 15 Kč za hodinu, na venkově, kde nebyl v oblasti telefonního uzlu žádný takový poskytovatel těchto služeb, bylo třeba zvolit si jiného – a k němu se připojovat za meziměstské hovorné. Naštěstí je to vše minulostí, od letošního roku nabízejí někteří provideři službu zvanou Internet 2001, která umožňuje vaše propojení za zvýhodněný (tedy místní) tarif po celém území ČR, ať jste v Praze, na Sázavě nebo v Krkonoších.
Jde to i bez drátů
Jsou ovšem stále ještě i oblasti, kam telefonní dráty nevedou, nebo kde z nějakých jiných důvodů není naděje na rychlé vyřízení žádosti. Ani pak ještě není vše ztraceno. Už nyní se lze k internetu připojovat například pomocí mobilní sítě GSM – tedy odevšad, kde je signál na mobilu. Má to však bohužel několik háčků. První a největší spočívá v tom, že přes GSM lze protlačovat data rychlostí pouze 9,6 kb/s, což je mnohem horší než po běžné telefonní lince. Je to také přece jen dražší než při připojení za místní tarif. Přesto leckdo po této možnosti rád sáhne – zvlášť pokud potřebuje pouze přijímat a odesílat elektronickou poštu. Chce to ovšem příslušné vybavení. Samozřejmostí je slušný notebook, protože na mobilech, nebo i kapesních počítačích s malými displeji a klávesnicemi je vážnější práce prakticky nemožná. K notebookům se vyrábějí GSM karty, které se zasunují do slotu PC Card (PCMCIA). Tak lze odevšad, kde je signál GSM, celkem pohodlně přijímat a odesílat elektronickou poštu i s připojenými soubory. Brouzdání webem sice už při této rychlosti tak komfortní není, ale je také možné. Jiným řešením je propojení notebooku s mobilem. Příkladem může být produkt Microcom GSM for Windows za přibližně 4200 Kč. Jde vlastně jen o CD-ROM s příslušným programem a speciální propojovací kabel. Nejde však využít pro všechny mobily, ale jen pro některé typy Ericsson, Siemens a Sony. I zde samozřejmě rychlost nepřekročí oněch 9,6 kb/s.
Přichází třetí generace
Kdo se nechce spokojit s tímto “hlemýždím” tempem, nemusí. EuroTel totiž nabízí službu HSCSD (High Speed Circuid Switched), která má rychlost několikanásobně vyšší. A nejnovější systém GPRS umožňuje spojení ještě rychlejší. I tady se však platí za dobu připojení, takže to není moc levné. Hardware má opět nejčastěji podobu zásuvné karty PCMCIA. Je ovšem silná snaha prosadit rychlý mobilní internet do mnohem širšího používání. Souvisí to především se zaváděním mobilních sítí třetí generace (tzv. 3G). Mobilní operátoři do jejich výstavby dali astronomické sumy a nyní čekají, že se jim vrátí. Zájem o rychlý bezdrátový internet kdekoliv by mohl tyto jejich naděje alespoň částečně splnit. U nás by se měly 3G sítě objevit do konce tohoto roku. Cenové relace ovšem zatím nejsou známé – i drahý mobilní internet však může podnítit Český Telecom k rychlejšímu zavádění pevných linek a k dalšímu zlevňování klasických služeb.