WC bez vody a kanalizace

Rubrika: Zahrada

Mnozí chataři a chalupáři si léta vystačili s kadibudkou. Bez kanalizace nebo přívodu vody to ostatně ani nešlo jinak. Dnes však lze do kategorie „suchý záchod“ zahrnout i vskutku luxusní řešení.

I v současné době lidé využívají celou řadu rekreačních objektů bez připojení k sítím. Někdy elektřina a kanalizace k dispozici prostě není a jinde jde o rozhodnutí majitelů nebýt na těchto službách s následnými platbami závislí.

Stejně jako existují alternativní řešení (dobíjecí baterie, fotovoltaické panely, elektrocentrály) pro získání elektrické energie, nabízí trh dostatek možností i v případě, že nemůžete z jakéhokoli důvodu připojit klasickou toaletu ke kanalizaci nebo k septiku. Pojďme si upřesnit jednotlivé možnosti a začněme od těch nejjednodušších a nejlevnějších.

Příklad originálního designu jednoduché kompostovací toalety domácí výroby

Lehké a přenosné

Chcete-li vyřešit „potřeby“ dvou nebo tří víkendových uživatelů zahradní chaty bez velkého finančního vydání, pořiďte si některou z přenosných chemických kempinkových toalet. Jedná se vždy o dvoudílnou plastovou bednu, jejíž horní polovina tvoří nádrž se sedátkem a dolní pak uzavíratelná nádrž na obsah. Speciální tekutá náplň z integrované nádržky spláchne po použití obsah do zásobníku a v něm se pak postará o jeho částečnou pachovou neutralizaci a rozložení.

U nejjednodušších přenosných toalet se ke splachování využívá různých plastových pístů a páček, které obvykle bývají jednou z nejohroženějších součástek výrobku, protože se snadno lámou.

Ceny těchto toalet začínají zhruba na patnácti stovkách a platí se především za robustnost konstrukce i velikost nádoby. Toalety s menším obsahem nádoby jsou nižší a kromě toho, že se rychleji naplní, se na nich dospělému člověku hůře sedí. Menší rozměr však uvítají třeba majitelé lodí či karavanů nebo majitelé různých rybářských maringotek či zahradních chat, kde není místa nazbyt.

Jednoznačnou výhodou přenosných chemických toalet je snadná manipulace s nádržemi a nízká cena. Musí se aktivně udržovat v čistotě, samotné splachování na to při častějším používání nestačí. Ale protože jsou lehké, snadno je na dvoře opláchnete hadicí nebo wapkou a i plnou nádrž tak lze převézt domů k vylití bez zápachu či bez obav ze znečištění auta.

Nevýhodou je „zranitelnost“ poměrně subtilní plastové konstrukce a nutnost dokupovat chemické náplně a speciální toaletní papír, který se v nádrži rozloží. Při častějším používání se zápachu přece jen nevyhnete, o to více je třeba udržovat chemické wc v čistotě, což může být problém právě při nedostatku tekoucí vody.

Kapacita separační toalety stačí pro 4 lidi. Jednou za rok je nutné ji vyprázdnit (Elia Elektro)

Chemické, ale bytelné

Řešením, které bude vyhovovat i při dlouhodobém a pravidelném využívání záchodu větším počtem lidí, jsou vestavné či samostatně stojící bezpřípojkové chemické toalety s dostatečně velkou nádržkou i zásobníkem pro větší provoz.
Tyto toalety lze umístit buď do odděleného prostoru pro wc, nebo do koupelny, nebo pro ně postavit samostatnou budku, případně rovnou koupit kompletní toaletní kabinu, s níž jste se v podobě mobilních toalet pravděpodobně setkali někde na hudebním festivalu či na trzích.

Pro majitele rekreačních domků však bude pravděpodobně atraktivnější některá z vestavných či samostojných toalet, které se umísťují do interiéru. Stejně jako v případě přenosné toalety jsou i tyto záchody z plastu, splachování je u nich obvykle řešeno odolným pedálem a k vypouštění zásobníku je nutné mít připravený kýbl nebo jinou dostatečně velkou nádobu. Pro vypouštění je zpravidla k dispozici ruční pístové čerpadlo nebo jednoduchá výpusť, ale nádrže o větším objemu lze čerpat i elektrickým kalovým čerpadlem nebo rovnou do nádrže fekálního vozu.

Nabídku tohoto typu reprezentuje na českém trhu zejména firma Provapo, která doporučuje začít výběr zejména podle toho, jak často bude toaleta využívaná a kolik lidí je bude používat. Firma uvádí, že chemická WC Provapo pracují na principu uzavřeného okruhu. Obsah sběrné nádrže s odpadem je neustále upravován dezinfekcí, dezodorací proti zápachu a částečným rozkladem pomocí hygienické ekologické náplně. Splachuje se stlačením pedálu, chemicky upravená voda ve WC cirkuluje. Při každém splachování dochází k intenzivnímu provzdušňování a promíchávání obsahu nádrže, což vede k odbourávání nežádoucích látek. Po každém použití se nádrž automaticky uzavírá nerezovými záklopkami v míse.

U firmy Provapo se ceny ekologických wc pohybují od 12 do 26 tisíc podle typu, nutné je dokupovat chemii, toaletní papír lze používat obyčejný.

K výhodám patří snadná instalace wc bez potřeby připojení na vodu i v malých místnostech s úzkými dveřmi (wc lze rozebrat) i to, že se plastová konstrukce snadno udržuje v čistotě. Jednoduché je rovněž doplňování náplně i vypouštění odpadní nádrže.

Velké ekotoalety nejsou nouzovým řešením, bez problému je začleníte i do interiéru koupelen

Separační a kompostovací

Chcete-li se zbavit starostí s likvidací odpadu z chemického wc, zvolte některou z toalet s možností separace nebo si takzvanou kompostovací toaletu rovnou sami vyrobte. Skvělým, bezpracným, ale nákladným řešením jsou i spalovací či mrazicí toalety.
U separačních toalet se předpokládá odvádění moči do nádržky oddělené od pevného odpadu. Tím se eliminuje zápach a mění způsob rozkládání odpadu na vhodné pro následné kompostování.

Nejjednodušší kompostovací toalety však fungují na principu pouhého zasypávání obsahu vrstvou pilin, hoblin či hrabanky. Zásyp podporuje rozklad a zároveň absorbuje vlhkost a částečně i zápach. Toalety tohoto typu můžete koupit v podobě plastového výlisku ze dvou snadno oddělitelných dílů nebo si je můžete vyrobit. Základem je plastová nádrž umístěná do uzavíratelné bedny s prkýnkem a poklopem. Bednu postavíte do vhodné místnosti nebo do budky vedle chaty a pro správné použití musíte mít k dispozici i nádobu se zásypem.
Zkušení uživatelé kompostovacích toalet doporučují pořídit si více nádrží uzavíratelných víkem. Naplněnou nádrž je totiž vhodné nechat nějakou dobu „dozrát“ a vyklopit obsah na kompost teprve poté, až se promění v sypkou a jen minimálně páchnoucí hmotu podobnou rašelině.

Spalovací či zmrazovací toalety jsou komfortním řešením s velmi jednoduchou likvidací odpadu v podobě pouhé hrstky popela nebo sáčků s odpadem určeným na kompost. Vytknout lze těmto typům toalet snad jen to, že ke svému provozu potřebují připojení na elektřinu, a proto jsou pro zastánce přísně ekologického a na zdrojích nezávislého přístupu nepřijatelné. Za pohodlí bez zápachu ovšem zaplatíte poměrně vysokou cenu. Například spalovací toaleta Separett Flame 8000 se na českém trhu prodává za více než sto tisíc korun.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Uložit

Uložit

Uložit

WC bez vody a kanalizace