U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
VYZRAJME NA RÝMU
Kategorie: Volný čas | Autor: MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc.
Známe to všichni. Nejdřív pocit sucha a svědění v nose, kýchání, později kapičky, které předbíhají naši snahu použít kapesník. Pak se noc ucpe, ztrácíme čich a začneme huhňat. Bolí nás hlava a v noci nespíme. Rýma – zánět sliznice dutiny nosní – je tady.
Toto onemocnění může být buď neinfekční nebo infekční. V prvním případě jde o přecitlivělost nosní sliznice, která reaguje na prochladnutí, zejména nohou, nebo na podráždění různými škodlivinami zevního prostředí. Druhý případ mají na svědomí nejčastěji viry.
Virová rýma se šíří hlavně vzduchem, tedy kapénkovou infekcí, méně často i předměty potřísněnými nosními výměstky. Inkubační doba je 18 – 72 hodin. Zvyšuje se tělesná teplota (obvykle nepřesáhne 38 °C) a při smrkání se v důsledku překrvení sliznic může snadno dostavit krvácení z nosu. Vodový výměšek se po čase mění na žlutavě zbarvenou hnisavou sekreci.
Podle průběhu rozlišujeme rýmu akutní, zvanou též coryza, a vleklou, chronickou. V tomto případě jde o vleklý zánět nosní sliznice, který se jako takový vyvíjí od začátku, anebo vzniká na základě opakujících se prudkých zánětů. Při vleklé rýmě může být nosní sliznice zbytnělá (hypertrofická forma), nebo zeslabená (atrofická forma).
Příčiny vzniku rýmy jsou rovněž dvojí. Z vnějších je nutno především zmínit pobyt v nevhodném prostředí, ať už chladném nebo obsahujícím různé škodliviny, například organická rozpouštědla, výpary kyselin atd. Z dalších vlivů je to vysoká prašnost, vznikající při zpracování rud, vápence, cementu, ale i kouřením cigaret, příliš horký a suchý vzduch, velké kolísání teplot a opakovaný styk s alergeny, který udržuje vleklý průběh rýmy.
Mezi vnitřní příčiny řadíme alergickou dispozici, poruchy látkové přeměny (nižší odolnost sliznic např. u cukrovky), nebo poruchy prokrvení, provázející srdeční choroby. Spolupůsobí také místní anatomické odchylky, jako jsou zvětšená nosohltanová mandle, vybočená nosní přepážka a záněty vedlejších nosních dutin.
Jak na rýmu vyzrát? Léčba antibiotiky nemá smysl. Odolnost sliznic lze zvyšovat preventivně např. výtažkem z třapatky nachové (Echimax kapsle). Vhodné jsou také tablety obsahující zinek, selen a vitaminy C a E. Na sliznici místně působí proti virům a bakteriím Citro-kapky a Citrogrep-gel. Novinkou je nosní sprej Oxamet, jehož účinek je založen na látce zvané oxymetazolini hydrochloridum. Působí rychlé splasknutí a obnovení průchodnosti nosu i Eustachovy trubice. Sprej je možné zakoupit v lékárnách za zaváděcí cenu 49,50 Kč (obsahuje až 200 účinných dávek).