Vyznejte se ve vejcích
Vyznat se v druzích vajec není jednoduché. Kromě původu byste však měli dobře vědět také to, jak je správně skladovat. V době, kdy jejich ceny rostou do závratných výšek, tak můžete ušetřit nemalou částku z rozpočtu.
Vejce jsou důležitou součástí jídelníčku a našemu tělu přinášejí řadu prospěšných látek. Především jsou skvělým zdrojem bílkovin a esenciálních aminokyselin, které si náš organismus neumí sám vyrobit, a také mastných kyselin pomáhajících v prevenci kardiovaskulárních chorob. Najdeme v nich vitaminy B, A, D, E a K a také minerální látky jako fosfor, draslík, zinek, selen a železo. Již dávno neplatí dříve hojně rozšířené tvrzení, že konzumace vajec je nezdravá a zvyšuje hladinu cholesterolu.
Vaječný žloutek sice obsahuje cholesterol, nicméně ten přijímaný ze stravy zásadně nezvyšuje hladinu krevního cholesterolu. Vliv má na něj spíše to, jaké tuky a v jakém množství konzumujeme. Samozřejmě je třeba jíst s rozumem. Udělat si ráno horu smažených vajíček s porcí křupavé slaniny našemu tělu příliš neprospěje, ovšem příjem jednoho až dvou vajec denně je naprosto v pořádku.
Jak na nákup
Ceny vajec rostou, ovšem ušetřit můžeme již při nákupu. Prvním krokem je vizuální kontrola vajec. Krabičku ještě v obchodě otevřete a každé vejce zkontrolujte. Pokud má jakkoliv porušenou skořápku, vejce nekupujte. A jak je to s trvanlivostí? Od data snůšky mají vajíčka minimální trvanlivost 28 dní. Jejich kvalitu však může ovlivnit řada skutečností. Velkou roli hraje především střídání teplot, které životnost vajec zkracuje.
Od farmáře, nebo z haly?
Od roku 2027 bude v Česku platit zákaz klecových chovů a životní podmínky nosnic by se tak měly zlepšit. Zatím však při nákupu můžeme narazit na čtyři druhy číselného označení. Pod trojkou se skrývají právě vejce z klecových chovů, dvojka pak označuje nosnice v halách a pod jedničkou najdeme vejce od slepic žijících ve volném výběhu. Nula znamená vejce z ekologického zemědělství, kde může být maximálně šest nosnic na 1 m2 a krmivo musí pocházet z ekologického zemědělství.
Při nákupu bychom si měli dát pozor na nejrůznější vějičky v podobě vajec označených jako farmářská, případně krabiček v barvách a designu evokujícím bio chov. Pojem „farmářský“ totiž není v legislativě nijak ukotven a můžou se pod ním skrývat klidně i vejce z velkochovu. Správně nás tak navede skutečně jen kód na vajíčku.
Bezpečné skladování
Vajíčka by se měla uchovávat v suchu a chladu, udržujte teplotu mezi 5 a 8 °C, neměla by však překročit 18 °C. Vejce nejspíše uchováte v lednici, pak je dejte co nejvíce dozadu. Výrobci chladniček umisťují stojánky na vajíčka do dveří, ale ty nebývají vůbec vhodné, právě proto, že se ve dvířkách často teplota mění. Z papírového obalu, který může být semeništěm různých bakterií, raději vejce přeskládejte do plastové, skleněné nebo jakékoliv jiné krabičky, kterou uložte na správné místo do ledničky. A rada na závěr: z lednice je před vařením nevyndávejte více než 1 hodinu před použitím.
Dobré rady
- Po nákupu vejce nikdy neomývejte, narušili byste tím ochranný film na skořápce. Umístěte je do lednice špičkou dolů a hlídejte spotřebu.
- Vařená vejce neskladujte, rychle je spotřebujte!
- Vejce nepatří na mrazák.
- Prasklé vajíčko upotřebte nejpozději do dvou dnů a upravte je ve vyšší teplotě.
Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock