Vyznejte se v keramických pojistkách

Máme na mysli ty elektrické. A i přes obvyklá doporučení, abyste se jištění klasickými porcelánovými šroubovacími pojistkami raději zbavili, je má na chalupě kdekdo. Je dobré se v nich vyznat.

keramické pojistky

Systém jištění šroubovacími keramickými pojistkami dodnes najdete v mnoha starých domech a chalupách. Foto: Shutterstock

Už z názvu vyplývá, že pojistka je ochranné zařízení, které dokáže eliminovat působení tzv. nadproudu. U různých elektrických zařízení se jištění řeší rozmanitými typy pojistek, například těmi barevnými žiletkovými, které chrání elektrické obvody v autě. My máme na mysli klasické keramické tavné pojistky, které v mnoha domácnostech včetně starších domů a chalup stále slouží a čas od času se přepálí, takže je potřeba je vyměnit.

Nechrání dokonale

keramickápojistka

Pojistková vložka a hlava se sklíčkem a závitem tvoří základ keramické pojistky. Foto: Shutterstock

Princip fungování zmíněné pojistky je jednoduchý a spočívá v tom, že v keramické patroně je vložený tenký drátek, který se při procházení proudu ohřívá. Dojde-li k přehřátí, tedy k překročení jmenovitého proudu dané pojistky, drátek se přetaví a přeruší obvod. Právě hodnota jmenovitého proudu je číslo, které je potřeba znát, pokud kupujete tyto pojistky do zásoby. Systém tohoto jištění není zcela dokonalý a do jisté míry ho lze považovat za zastaralý, protože pojistka vydrží i mírné přetížení, které by už mohlo způsobit škody na některých citlivých přístrojích. Obvod se přerušuje až po silnějším působení nadproudu a je pro tavnou pojistku destruktivní, takže po odstranění závady, která přerušení obvodu způsobila, je nutné pojistku nahradit novou.

zkoušečka na funkčnost pojistky

Funkčnost pojistky ověříte zkoušečkou. Foto: Shutterstock

Oproti jednorázovým pojistkám se tedy považují za spolehlivější a vhodnější ochranu jističe, případně proudové chrániče. Tato zařízení je možné opakovaně „nahodit“ znovu a jsou citlivější, spolehlivěji tedy chrání před případným úrazem elektrickým proudem.

keramické pojistky

Pro panely se soustavou keramických pojistek jsou charakteristické i šroubovací hlavy. Foto: Shutterstock

Jak se v tom vyznat

Máte-li na chalupě starší elektroinstalaci, jejíž součástí jsou i tradiční závitové pojistky, je ideální najmout na konzultaci a kontrolu funkčnosti a spolehlivosti takového zařízení odborníka. Elektrikář ověří, zda je vše v pořádku, případně vám doporučí výměnu způsobu jištění, což může znamenat různý rozsah prací i potřebné investice. Nebo vám alespoň ukáže, jak takové pojistky měnit a co případně nakoupit do zásoby.

Keramické pojistkové vložky nelze opravovat, po přepálení je nutné je vyměnit

Obecně se systémy jištění tohoto typu mohou skládat z porcelánové základny (nejčastěji umístěné na panelu či ve skříni, kde je i elektroměr), do níž se vkládá vymezovací kroužek a samotná pojistka (patrona, vložka). Na tu se nasune a do základny zašroubuje porcelánová hlavice, která má na konci sklíčko, skrze nějž vidíte na pojistku a poznáte, zda je přepálená. Hlavice je obvykle (ne vždy) opatřena normovaným závitem E27 (jako žárovka).

keramická pojistka

Pojistková vložka s odpovídající hodnotou jmenovitého proudu je to, co potřebujete mít po ruce na případnou výměnu. Foto: Shutterstock

Jak poznat přepálenou pojistku

Díky zmíněnému sklíčku ve šroubovací porcelánové hlavě vidíte poškozenou pojistku na první pohled, zjistíte tedy snadno, že je nutné ji vyměnit. Pozná se to tak, že samotná pojistková vložka má na zadní straně kovové víčko a na něm kontrolní terčík. Doléhá-li terčík na víčko, je pojistka v pořádku. Je-li terčík odchlípnutý nebo úplně odpadl a je vidět pružinka, kterou terčík za normálních okolností zakrývá, je pojistka přepálená a musíte ji vyměnit. Je dobré vědět, že terčík má normované barevné značení, podle nějž poznáte jmenovitý proud i závit příslušné pojistky (viz Barevné značení pojistek).

retro vypínač

Zatímco porcelánové pojistky jsou spíš na ústupu, retro design vypínačů z porcelánu se vrací (Foto: Mulier)

Víte, že…

To, co je nutné po přepálení měnit, jsou pojistkové vložky. Ty však prodejci často označují rovnou jako pojistky a někdy se uvádí pod označením závitové pojistky s číslem závitu (E27, E33, E14).

Barevné značení pojistek

barva

jmenovitý proud (A)

závit

růžová2E27
hnědá4E27
zelená6E27
červená10E27
šedá16E27
modrá20E27
žlutá25E27
černá35E33
bílá50E33
měděná63E33
stříbrná80E33

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Mulier

Vyznejte se v keramických pojistkách