Využití vibrační brusky
Vibrační brusky jsou skvělým nástrojem pro jemné finální broušení povrchu dřeva, a to i ve větších plochách. Poradí si v případě potřeby i v rozích, do nichž se nedostanou kotoučové brusky.
Jak už vyplývá z názvu nářadí, ubírá u něj brusný pás dřevěný materiál pomocí vibrací. Oproti excentrickým, úhlovým či pásovým bruskám tak lze s vibrační bruskou docílit méně „agresivního“ broušení a vyhnout se nežádoucím kruhovým stopám. Neznamená to přitom, že by vibrační bruska nebyla nástrojem dostatečně výkonným i pro hrubé broušení nebo třeba odstraňování zbytků vrstvy starého nátěru. Jen je nutné zvolit odpovídající výkon, typ brusného papíru a případně i sílu přítlaku a délku broušení.
Jednu nebo dvě ruce
Rozhodnutí, zda si pořídit přístroj s jednoručním, nebo obouručním držením, je v případě výběru brusky jedno z nejdůležitějších. Brousíte-li povrch dřeva často, vyplatí se pořídit oba typy. Jednoruční bruska je lehčí a obratnější, s obouruční nemusíte díky její vyšší hmotnosti vyvíjet tak velký tlak.
Snazší manipulace a menší velikost jednoručních brusek je předurčuje spíše pro jemnější a detailnější práci například při renovaci starého nábytku, broušení rámů oken či dveří a všude tam, kde budete muset při práci dřevěný předmět přidržovat jednou rukou.
Obouruční úchop brusky oceníte při broušení dveří, stolních desek či jakýchkoli jiných rozměrnějších souvislých ploch. A také všude tam, kde dostane možnost uplatnění vyšší výkon a větší brusná plocha. Vhodné jsou zejména pro úpravu delších rovných kusů stavebního i truhlářského řeziva (desky, prkna, fošny, trámy).
Výkon a kmity
Podle závěrů časopisu dTest, který před časem publikoval rozsáhlý test několika typů vibračních brusek, se u řady výrobků nelze příliš spolehnout na deklarovaný výkon, resp. příkon a tato hodnota by neměla být při výběru přístroje zcela rozhodující. Pro orientaci však lze zmínit obvyklá doporučení, podle nějž jsou výrobky s výkonem mezi 180–300 W určené pro hobby použití, zatímco brusky s výkonem 300–650 W se řadí mezi profesionální přístroje.
V úvahu můžete brát i počet brusných kmitů. Ten se pohybuje u hobby i profesionálních výrobků v rozmezí od 22 000 do 32 000 kmitů za minutu. Přístroj s nižší hodnotou už by vás svým brusným výkonem nemusel uspokojit.
Brusná deska
Brusné desky tvoří základnu pro uchycení brusných papírů. Pokud chcete tyto papíry v případě potřeby bez problémů dokupovat, je lepší držet se renomovaných značek. Papíry lze samozřejmě i nastříhat na míru konkrétnímu rozměru a tvaru brusné desky, ale je to zbytečně pracné a ztrátové.
Velikost brusné desky by měla odpovídat výkonu přístroje. To na první pohled těžko posoudíte, ale předimenzované řezné či brusné lišty jsou obecně doménou neznačkového levného nářadí a je lepší se jim vyhnout. Chcete-li být všem při posuzování tohoto kritéria důkladní, uvádí se, že na každých 160 cm² rozměru desky přísluší zhruba 200–250 W výkonu.
Velikost a kvalita brusné desky je v každém případě jedním z nejdůležitější faktorů vaší možné spokojenosti s výrobkem, takže pečlivě zvažujte, zda bude pro vaši práci vhodnější tvar obdélníku nebo čtverce a zda vás nebude limitovat menší velikost desky u jednoruční brusky, nebo naopak je deska příliš velká.
Nemáte-li s výběrem tohoto nářadí prozatím zkušenosti, mohlo by pro vás být matoucí i různé názvosloví či rozdílné kategorie v rámci nabídky některých prodejců. Ti někdy řadí vibrační brusky do stejné kategorie jako tzv. delta brusky, které se odlišují tvarem desky, ale rovněž ubírají broušený materiál pomocí vysoké frekvence kmitů. Rozdíl mezi oběma typy spočívá v tom, že deska ve tvaru delta je oproti hranaté desce ještě o něco flexibilnější při broušení různých rohů a členitých tvarů.
Odsávání prachu
Ať už používáte k broušení jakýkoli přístroj, nevyhnete se s elektrickými bruskami velkému množství dřevěného prachu. Vybírejte tedy vibrační brusku i podle toho, zda je vybavena dostatečně účinným systémem jeho odvádění. Zejména u značkových výrobků zpravidla bývá součástí příslušenství i možnost připojení nádoby, sáčku nebo rovnou vysavače. Je-li bruska vybavena odsáváním přímo přes brusnou desku, budete v příslušném rozměru potřebovat papíry děrované nebo lze koupit univerzální děrovačku, s jejíž pomocí příslušné odsávací otvory snadno vytvoříte.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem