Využití horní frézky
Horní frézka je vysokootáčkový rotační řezací nástroj. Slouží především k vyřezávání drážek, ozdobných hran či dutin. Frézovací nože mají různé velikosti a tvary podle tvrdosti dřeva i typu práce.
S horní frézkou lze například vyrobit přesné spoje rámů dveří a oken, zaoblit hrany poliček nebo stolů, tvarovat ozdobné hrany lišt, vytvářet kruhové i jinak tvarované výřezy a drážky, rýhy či reliéfy. Speciální nástavce na frézku umožní vyříznout i spoj na pero a drážku a pomocí jednoduchého příslušenství lze jednotlivé vyrobené tvary přesně kopírovat.
Jak vybrat frézku
Stejně jako jiné dílenské nářadí lze i horní frézky vybírat podle toho, zda jsou určeny spíše pro hobby použití, nebo pravidelnou zátěž v řemeslnickém provozu. Levnější přístroje stojí něco přes tisícovku, dobrý kompromis v podobě kvalitní hobby frézky některé z renomovaných značek (Bosch, Makita, Skil) pořídíte za cenu kolem tří nebo čtyř tisíc korun. Zhruba osm až dvanáct tisíc stojí profesionální nářadí, vhodné zejména pro truhláře.
Investicí do dražšího přístroje pravděpodobně nic nezkazíte, zatímco u levných frézek můžete brzy narazit na limity těchto přístrojů v podobě rychlého opotřebení plastových dílů, hlučnosti, vibrací, nepřesného ubírání materiálu a nedostatečné nabídky příslušenství. Všímejte si i konkrétních parametrů jednotlivých výrobků. Pro použití v domácích dílnách je vhodné nářadí s příkonem v rozmezí 1 000 až 1 500 W. Pokud jde o otáčky, doporučují odborníci výběr přístroje s optimálním počtem kolem 25 tisíc otáček za minutu. Frézka má však zároveň mít regulátor otáček.
Důležitá je i výška zdvihu, podle níž se určuje, do jaké hloubky lze materiál opracovávat. Frézky s nízkým zdvihem neumožní hlubší opracování materiálu a mohly by vás při práci zbytečně omezit, pokud nechcete přístroj jen na určitý typ konkrétních prací bez nutnosti hlubšího záběru.
Pro hladký chod frézky po obráběném materiálu vyzkoušejte zejména u levnějších výrobků ještě před nákupem kvalitu plastové vodicí plochy, po níž se frézka při práci posouvá po obrobku.
Práci vám může usnadnit i možnost výměny nástroje ve frézce, díky které není potřeba mít po ruce nářadí pro střídání jednotlivých fréz. U většiny značkových přístrojů je dnes tento systém standardem.
Hodit se bude i přípojka na odsávání, která odvádí prach a oddělený materiál prach přímo do vysavače. Stejně tak oceníte i vestavěné osvětlení.
Zajímejte se u vybrané frézky také o dostupnost funkce plynulého startu, který eliminuje malé pohyby, jež mohou vychylovat řezný nástroj. To platí zejména u frézek s vyšším výkonem.
Jak frézky fungují
K rotačnímu vřetenu horní frézky se do kleštinového pouzdra upínají stopkové frézy pro různé typy prací. Na výběr jsou různé průměry upínací kleštiny, obvykle 6, 8 a 12 milimetrů. Shodují se s průměrem stopky jednotlivých typů fréz, jejichž základní sada bývá v příslušenství k přístroji. Doporučuje se průměr alespoň osmi milimetrů, přičemž frézy s nižším průměrem stopky lze upnout i do kleštiny s vyšším průměrem. Naopak to však nejde, což může být omezující při rozšiřování příslušenství.
Frézky umožňují nastavení hloubky záběru řezného nástroje (stopkové frézy) na třech stupních dorazu. To je důležitá funkce zejména tehdy, pokud výkon motoru frézky nestačí na příliš hlubokou hranu. Hloubka záběru se v těchto případech nastavuje postupně, aby se fréza nezahltila při příliš hlubokém úběru materiálu. Hloubka frézování by ostatně neměla v jednom cyklu překročit deset milimetrů. Pro hlubší drážku je tedy nutné hloubku záběru přenastavit a frézování opakovat.
Jak s frézkou pracovat
Obrobek upevňujte svěrkami na pracovní plochu nebo ho upněte do ponku. Případně použijte podložky z odřezků dřeva, abyste obrobek chránili před otlačením. Důležitá je i kvalita plochy, po níž frézku posouváte po obrobku.
Frézuje se vždy ve směru vláken dřeva. Při práci kolmo na vlákna se totiž dřevo vylamuje, fréza vibruje a řezný odpor ji vytlačuje ze směru. Pokud chcete obrobek nejprve uříznout například kmitací pilou a poté čistě dokončit pomocí horní frézky, myslete na to, abyste si nechali rezervu pro použití horní frézky.
Jestliže frézujete rovné hrany, použijte jako vodicí pomůcku paralelní doraz. Při obrábění hran bez paralelního dorazu však použijte frézy s vodicím čepem nebo kuličkovým ložiskem, které jsou rovněž součástí příslušenství).
S horní frézkou však můžete frézovat také zaoblení, jako například okraj kruhové desky stolu. Použijte k tomu frézovací kružítko. Zejména při výrobě nábytkových dílů se při práci s horní frézkou hodí možnost vytvářet série stejných dlabů i spojů. K tomu potřebujete tzv. kopírovací kroužek a šablony, které si můžete koupit nebo sami vyrobit. Kopírovací kroužek se vkládá do dolní části přístroje, u řady výrobků je součástí dodávaného příslušenství a k některým typům je nutné ho dokoupit zvlášť. Může se však stát, že vámi vybraná frézka tuto funkci nemá. Je však lepší připlatit za nářadí, u nějž lze kopírovací kroužek používat.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem