Vysokotlaké čističe
Proud vody o vysokém tlaku dokáže při odstraňování nečistot divy. K tomu potřebujete vysokotlaký čistič zvaný tlaková myčka, lidově také wapka.
Kdo má dům a zahradu, služby vysokotlaké myčky určitě ocení. Dají se s ní čistit stroje a nářadí, motorová vozidla, jízdní kola, zahradní nábytek, terasy, střechy, fasády, cesty či bazény. Stroj stačí připojit ke zdroji vody a elektrické zásuvce, nasadit vhodný nástavec s tryskou a můžete začít pracovat.
Vysoký tlak, nízká spotřeba
Ve vodovodním řadu je tlak přibližně 4 bary a kohoutem proteče asi 3 500 litrů za hodinu. Běžný vysokotlaký čistič dokáže pomocí čerpadla vyvinout tlak okolo 120 barů, tryskou však během hodiny proteče jen asi 400 litrů vody. Myčka pomocí trysky vytváří paprsek s vysokým čisticím účinkem a nízkou spotřebou vody.
Pracovní tlak se u různých myček liší. Ty nejslabší mají třeba jen 80 barů, střední třída kolem 120 barů a nejsilnější hobby stroje mají 160 barů. Někteří výrobci a prodejci místo pracovního tlaku uvádějí tlak maximální. Vyšší hodnota lépe vypadá, v praxi ale takový čistič silnější být nemusí.
Kvalita a příslušenství k tlakovým myčkám
Nejlevnější vysokotlaké čističe se dnes nabízejí za směšně nízké ceny lehce přes tisíc korun. Vedle toho, že takové modely svým tlakem příliš nepřekonávají zahradní hadici s tryskou, výrobci šetřili na materiálech i na servisu. Jediné, čím neplýtvají, je žlutá barva, aby jejich výrobek připomínal produkty jednoho renomovaného výrobce.
O tom, že něco není v pořádku svědčí i fakt, že k danému modelu nejde dokoupit žádné příslušenství. Naopak když se podíváte na nabídku těch nejlepších z oboru, zjistíte, že s myčkou lze dělat mnohem víc, než jsme popsali výše. Existují nejrůznější nástavce na tryskání pískem, čištění odpadů, střech a okapů a tak dále.
Jistým vodítkem při výběru stroje může být i jeho hmotnost. Přestože pro manipulaci těžká myčka není zrovna ideální, máte alespoň jistotu, že výrobce nešetřil a použil kvalitní čerpadlo z mosazi a odolný elektromotor s měděným vinutím, které vydrží dlouhodobou zátěž.
Trendem poslední doby je regulace tlaku dostupná přímo na rukojeti trysky. Přestože působení tlaku se reguluje nejsnáze změnou odstupu trysky od čištěného povrchu, může být dodatečná regulace užitečná třeba pro omezení tlaku při práci s citlivými povrchy, které by se mohly poškodit.
Jak čistit vysokotlakým čističem?
Někdy použití tlakové vody nestačí, i když použijete různé trysky (za nejúčinnější se považuje rotační turbotryska). Proto jsou některé nástavce vybavené ještě kartáčem pro mechanické čištění, účinnost lze zvýšit také použitím speciálních čisticích prostředků, které se plní do nádržky ve stroji nebo do nádobky připojené k rukojeti trysky. Pro následný oplach větších ploch bývá efektivnější větší proud vody, takže ke slovu přijde zahradní hadice. Profesionální myčky využívají pro vyšší efektivitu čištění teplou vodu.
Pokud nemáte v dosahu přívod vody, vyberte si model s funkcí samonasávání. K zásobování myčky vodou postačí pro krátkodobé použití i kbelík, větší objem zajistí sud s dešťovou vodou nebo třeba bazén. Jestliže není dostupná ani elektřina, vyřeší to vysokotlaké čističe s benzinovým motorem.
Dobré rady
- V bezprostřední blízkosti trysky je nárazový tlak vždy největší. Proto se neústupné nečistoty čistí z menší vzdálenosti.
- Hodně zašpiněný automobil nejprve omyjte odspodu nahoru, abyste nezašpinili už umytou horní část v okamžiku, kdy vodní paprsek namíříte na zablácený spodek. Při vysokém tlaku totiž nečistoty odstřikují do okolí.
- Při práci si chraňte zrak, případně i sluch.
Text: Tomáš Krásenský
Foto: se svolením firem Nilfisk, Karcher, Kraenzle