Vysavač do dílny
Poradí si s prachem, pilinami i železnými šponami, ale i s louží vody nebo listím. Některé z nich můžete připojit k elektrickému nářadí, nebo je použít jako fukar. Dílenské vysavače se vyplatí.
Dílenské vysavače poslouží k rychlému a účinnému úklidu dílny, ale můžete s nimi uklidit i v domě, v garáži nebo na dvoře. Na trhu je jich k dispozici poměrně velké množství a na chalupě i v dílně pro ně najdete dostatečně široké využití.
Oproti vysavačům určeným pro úklid domácnosti se liší především robustní konstrukcí, větším objemem nádoby na nečistoty, výkonnějšími motory pro účinné vysávání hrubších a objemnějších nečistot a také širokým rozsahem užitečného příslušenství. Nástavce k těmto vysavačům umožňují například čištění auta včetně nepřístupných míst, nebo třeba vysávání okapových žlabů a nejrůznějších nedostupných štěrbin v interiéru i na dvoře či všudypřítomných psích chlupů, jestliže chováte psa.
Vysajete s nimi prach včetně velkého množství jemného prachu při bourání nebo sekání, ale i objemnější odpad, se kterým si běžný vysavač neporadí. Tedy dřevěné piliny, železné piliny a špony, střepy, hobliny nebo kusy bláta.
Některé typy vysavačů jsou vybaveny i adaptérem pro připojení odsávání k elektronářadí. Některé typy těchto vysavačů pak fungují tak, že umožňují vložit do nádoby na nečistoty vyměnitelný sáček, ale lze s nimi také vysávat přímo do nádoby, pokud sáček používat nechcete. Výkonné přístroje dokážou vysát do sucha i louži rozlité vody a tuto jejich schopnost můžete využít také například při posezónním úklidu bazénu.
Jak správně vybrat
Tak jako v případě jiných typů dílenského elektronářadí existují i mezi vysavači renomované značky i zdánlivě výhodné nákupy neznačkových typů. Při volbě přístroje pro vysávání v dílně tedy vycházejte z podobných kritérií, jako při výběru jiného dílenského nářadí. Jedním z nejdůležitějších je právě možnost dokoupení volitelného příslušenství. Ale vezměme to popořádku.
Pro komfort práce s dílenským vysavačem je důležitá jeho hmotnost. Přístroje se prodávají s různým objemem nádob na nečistoty (v hobby řadách zhruba od deseti litrů) a například při naplněné dvacetilitrové nádobě se manipulace s přístrojem stává už přece jen obtížnější. Profesionální dílenské vysavače mívají objem nádoby i kolem sedmdesáti litrů, jsou však určeny do denního provozu a jejich extrémnímu výkonu odpovídá i cena.
Pro větší zátěž je důležitý kvalitní „podvozek,“ což bývá někdy problém právě u levnějších typů, které jsou k dostání i v některých hypermarketech. Neznamená to, že vám levný neznačkový dílenský vysavač neposlouží, ale je vhodný spíše pro menší nepravidelnou zátěž a po vyprodání k němu obvykle neseženete příslušenství. Pro snadnou manipulaci s objemnějšími přístroji je kromě kvalitních a dostatečně velkých pojezdových kol důležitá také délka přívodního kabelu.
Kvalitní značkové vysavače mívají rovněž lépe vyřešený systém záchytných prachových filtrů a často i funkci automatického „vyklepávání“ filtru při práci (např. systém Tact u vysavačů Kärcher).
Důležitá může být i mechanická či elektronická pojistka proti přeplnění nádoby tekutinami a také užitečná funkce fukaru, který využijete například při čištění nářadí a pracovních ploch v dílně, ale i pro vyčištění počítače nebo při úklidu spadaného listí.
Různé systémy záchytných filtrů na popel a nečistoty rozšíří možnosti využití dílenského vysavače i při čištění krbu, kamen nebo grilu. Ale pozor, neumí to každý vysavač, a pokud to umí, je třeba vysávat jen zcela vychladlý popel!
Kvalitní a výkonné vysavače se kromě jiného vyznačují právě propracovanými systémy dokonalého zpracování nečistot. Výrobci těchto přístrojů upozorňují zákazníky například na vysavače s vícestupňovou filtrací, v níž se hrubé nečistoty zachycují už na vstupu do sběrné nádoby. Pak následuje textilní kapsový filtr pro odloučení jemných částic a filtrační patrona, která zachytí i ty nejjemnější prachové částice.
U menších dílenských vysavačů slouží textilní filtr současně jako jednorázová sběrná nádoba a po jejím naplnění se zlikviduje. Bezpečnostní filtrační patrony, které slouží jako poslední stupeň filtrace průmyslového vysavače se čistí po vyjmutí vyfoukáním stlačeným vzduchem.
text: Richard Guryča
foto: archiv firem