Vyrobte si síta na sušení hub
Houby, léčivé bylinky či některé druhy zeleniny lze skvěle konzervovat sušením. Přirozené sušení vzduchem patří k nejlepším způsobům. A na to potřebujete síta.
Sušení na sítech je metodou starou a prověřenou a není důvod vyhýbat se jí ani dnes. Obecně jde o to, aby v houbách, bylinách ani ovoci nezůstala žádná vlhkost. Musí se z nich tedy dostat voda a zároveň je nutné zamezit „natáhnutí“ vlhkosti z prostoru, kde se suší. Například ovoce klade na sušení jiné nároky než tenké plátky hub nebo listy a květy rostlin. Vše ale potřebuje být vystaveno přirozenému proudění vzduchu.
Nic se nesmí uspěchat, přímé slunce je obvykle nežádoucí. Proto je ideální provětrávaná půda a podložky, na nichž může sušený materiál spočívat, aniž by se přilepil nebo přisychal. Vyhovují rámy, do nichž je upevněna podložka v podobě síta.
Žádná věda
V principu je výroba rámů na sušení velmi jednoduchá, ale s trochu plánování si můžete ulehčit práci. Máte-li například v plánu sušit ve větším množství a opakovaně, vyrobte si jednoduchý regál, jehož police budou tvořit právě jednotlivá síta. Podpěry pro síta mohou tvořit kovové či dřevěné nábytkářské policové kolíky.
Samotný rám sestavte z latí, použít lze třeba i staré okenní rámy bez skel, pokud ovšem nejsou zbytečně mohutné a těžké. Je možné vyrobit i dva rámy shodných rozměrů a spojit je na jedné straně panty. Oba rámy se na protilehlých stranách opatří sítem a vznikne praktický dvoukřídlý rám, který lze podle množství sušeného materiálu použít zavřený i otevřený.
Z čeho vyrobit síto
Osvědčilo se leccos – některé druhy záclon, okenní sítě proti hmyzu, jemné pletivo či tylová nebo jutová síťovina. Podobný materiál lze využít i dnes, přičemž dobrou volbou jsou třeba moderní varianty kovových sítí proti hmyzu. Vyzkoušet můžete i sklolaminátovou mřížkovou tkaninu neboli perlinku používanou ve stavebnictví k fixaci omítek. Je levná, snadno se stříhá a drží tvar.
Tipy na upevnění
Vypnout síť na rám není žádná věda a není nutné za každou cenu trvat na dokonalém vypnutí. Použít pro upevnění můžete obyčejné malé nebo čalounické hřebíčky. Hlavička hřebíku musí být větší, než je velikost oka použité síťoviny. Síť lze upevnit shora nebo z boku, což je pracnější, ale vypadá to lépe. Rámy budou použitelné z obou stran, konstrukce rámu tak může v případě potřeby tvořit „mantinel“ kolem sušeného materiálu a zabránit jeho vysypání.
Nápad
Výbornou pomocnicí pro napínání rámu je sponkovačka, která se prodává v ručním i elektrickém provedení a upevňuje síťovinu pomocí sponek velmi rychle a pevně.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock