Vyrábíme domácí těstoviny
Těstoviny různých tvarů jsou dnes oblíbenou součástí naší kuchyně. Můžeme si je připravit sami doma, s šikovnými pomocníky to bude raz dva.
Pro výrobu domácích těstovin můžeme vedle běžného válečku a nože použít mnohem rychlejší, preciznější a pohodlnější stolní elektrické nebo mechanické strojky na těstoviny či nástavce na kuchyňské elektrické roboty nebo tvořítka k mlýnkům na maso u robotu. Ke koupi jsou i jednoduché ruční strojky a razidla na ravioly či tvořítka na plněné taštičky. Kvalitní strojky by měly být z ušlechtilé oceli. Takové mají dlouhou životnost, dobrou stabilitu a snadno se udržují. Čistí se vlhkým hadříkem nebo jemným kartáčem.
Jak u mechanických, tak u elektrických strojků lze zvolit různou tloušťku těsta (až 10 stupňů nastavení, například od 0,2 mm do 4,8 mm). Mezi válci strojku připravíme pláty těsta o potřebné tloušťce a šířce 14 až 15 cm a následným protažením těchto plátů mezi krájecími válci vytvoříme dokonale souměrné tenké nebo široké těstoviny. Existují i nástavce pro vytvoření dutých či plastických těstovin.
Mechanické strojky na výrobu těstovin
Mechanické strojky se ovládají ručně otáčením kliky, vyžadují tedy vynaložit určitou sílu. Hodí se do domácností, kde se těstoviny nevyrábějí ve velkém množství. K pracovní desce se připevní pomocí speciální úchytky. Ty jednodušší a levnější (od 500 Kč) dokážou připravit plát těsta na lasagne a většinou dva až tři druhy dalších těstovin (polévkové a široké nudle, špagety). Sem patří například strojek na těstoviny GrandCHEF a Delícia od Tescomy, Monzana, Banquet Culinaria, Orion.
Součástí vybavenějších mechanických strojků jsou nástavce na různé druhy těstovin, další nástavce se dají přikoupit. K některým strojkům lze dokoupit i motorek. Cena těchto přístrojů začíná zhruba na 1 000 korunách. Takový mechanický strojek s více nástavci může vyrobit i více než deset různých druhů těstovin včetně plněných raviol.
Vybrat si můžeme například strojek Atlas 150 značky Marcato, k jehož základnímu vybavení si lze pořídit 12 dalších nástavců a jenž se vyrábí v provedení nerez, měděném i s kryty v barvě červené, růžové, modré, zelené a černé. Atlas 150 Multipast má už v základní sadě tři nástavce, strojek De Gusto s nástavci QZ vyrobí 6 druhů těstovin.
Elektrické strojky na výrobu těstovin
S elektrickými strojky je výroba těstovin rychlejší a bez námahy. Stačí vložit těsto na příslušné místo a stisknout tlačítko. Pomocí základního vybavení i dalších nástavců si vyrobíme nejrůznější druhy těstovin. Vyplatí se v domácnostech, kde se jich zkonzumuje větší množství. Ke stabilitě přispívá váha motoru i protiskluzové nožičky. Cena je v řádech tisíců korun. V nabídce jsou například přístroje Pasta Presto 700 od tradiční italské firmy Imperia nebo elektrická varianta strojku Atlas 150 značky Marcato.
Nástavce na výrobu těstovin k robotu
K řadě elektrických kuchyňských robotů lze přikoupit speciální nástavec na výrobu těstovin (například robot Artisan značky KitchenAid, robot Philco PHSM 9100), případně jen speciální tvořítka na těstoviny, která se u robotu nasadí na mlýnek na maso (robot ETA Gratus Kuliner II).
Další pomůcky
Malé ruční strojky připomínající svým válcovitým tvarem plničky krémů vyrobí jen omezené množství těstovin, vhodné jsou možná pro jednočlennou domácnost. Nemáme-li strojek s patřičným nástavcem, bude při přípravě plněných těstovin určitým pomocníkem sklápěcí tvořítko, které se vyrábí v několika velikostech, případně i raznice na ravioly. Praktickou pomůckou je speciální stojánek s mnoha rameny na sušení těstovin.
Text: Iva Tvrzová
Foto: Archiv firem