Vypěstujte si plot

Živý plot je velmi zajímavou variantou oplocení pozemků. Může téměř dokonale chránit před pohledy zvenčí, je skvělou bariérou proti hluku a prachu, a navíc je velmi dekorativní. Vyžaduje však trpělivost a poměrně pracnou údržbu.


Živý plot je do značné míry nenahraditelný, nic podobného si prostě z drátů, ze dřeva ani z betonu nepostavíte. Ale na výsledek si musíte nějaký ten rok počkat a také si ho pěkně odpracovat.

Už na začátku je třeba mít jasno v tom, jak vysoký plot chcete a kolik času mu budete věnovat. Podle zvolených rostlin můžete mít plot stále zelený, nebo opadavý. Pro menší pozemek je vhodnější stříhaný živý plot, který zabere méně místa, zatímco na větších plochách lze pěstovat volně rostoucí víceřadý plot.

Dostatečnou bariéru začínají vytvářet dřeviny, vysoké přes 1,5 metru. Příliš vysoký plot na hranici pozemku však může zastínit zahradu. Malé skupinky keřů s výškou do jednoho metru lze vysázet jako dělicí prvky na pozemku. Nízké plůtky sloužící jako obruba záhonů či oddělní předzahrádek se zastřihávají ve výšce do 50 centimetrů.

Při údržbě živého plotu je často vhodnější a snazší používat ruční nůžky, než motorový plotostřih

Udržujte rovinu

Ideálním místem pro vypěstování dostatečně košatých a zdravých rostlin je slunné stanoviště až polostín s dostatkem vláhy. Jako u jehličnanů, i u stálezelených rostlin dochází také v zimě ke ztrátě vody výparem z listů. Zajistěte proto dostatek zálivky před zimou a při nedostatečných zimních srážkách doplňujte vodu i v zimě.

Obvykle levnější stromky se zabalenými kořeny je vhodné sázet na jaře, nebo na podzim. Dražší stromky v květináči můžete zasadit kdykoliv během roku, ne však do promrzlé půdy. Nejprve pečlivě vyplejte půdu, do které budete sázet. Místa k sázení zaměřte tak, aby plot rostl rovně. Pak vykopejte rovný příkop přibližně 20 cm hluboký nebo jámy o průměru 40 cm a důkladně vše prolijte vodou.

Kromě doporučených dřevin však lze tvarovat téměř cokoli, v tomto případě tvoří pohledovou bariéru hrušeň

Dno příkopu je vhodné vysypat zahradnickým substrátem, přimíchat můžete i kompost, ne však čerstvý hnůj.

Pomocí kolíků a provázku označte místa k vysázení jednotlivých stromků. To rovněž přispěje k tomu, aby plot rostl v rovině. Po vložení stromků do výkopu přihrabte kořeny zeminou. Pokud jsou zabalené v jutě, nerozbalujte je a vysaďte je i s ní. Juta se v pak půdě rozloží. Po výsadbě zajistěte pravidelnou zálivku

Ptačí zob je neopadavý keř, který lze pěstovat až do výšky 3 metrů. Sázejí se 3 až 4 kusy do jednoho metru

Péče o živý plot

Plot se upravuje obvykle třikrát do roka, ale postačí i dvakrát. Obecně platí, že první střih je vhodné provádět v době, kdy rostliny končí jarní růst, což bývá v červnu. Další stříhání by mělo následovat během srpna, aby se stromy a keře stihly připravit na zimu. O tom, jak hluboký by měl řez být, rozhoduje především bujnost plotu.

Práci nám ulehčí správné nářadí. Pracujeme jen s ostrými a čistými nůžkami. V prvních letech tvorby živého plotu nám postačí obvyklé ruční zahradní nůžky. Pro tvarování klasických dřevin živých plotů, které rychle dorůstají do živého pásu, se už neobejdeme bez nůžek na živé ploty, tzv plotostřihů.

Pro tvarování okrasných dřevin a živých plotů jsou nejdůležitějším nářadím tradiční nůžky na živý plot. Ručními pákovými nůžkami lze snadno zastřihávat a tvarovat živé ploty nebo detaily jednotlivých dřevin. Benefitem je nízká pořizovací cena, jednoduchá konstrukce a dlouhá životnost. Výhodné jsou i proto, že se s nimi dostanete na místa, kde by mohli mít jiné zastřihovací nástroje problémy. Jejich nesporným kladem je, že pro svou funkčnost potřebují pouze lidskou energii. Pro běžné domácí použití jsou výhodné a navíc nejekologičtější.

Buxus neboli zimostráz patří mezi další oblíbené základy živých plotů

Kritéria pro výběr

Nůžky na živý plot volíme vždy podle vzrůstu a stáří plotu. Důležité je i to, jak velkou plochu budeme stříhat. Na malý plot předzahrádky nám postačí jednoduché ruční nůžky. Pro náročnější operace doporučujeme typy nůžek, které dokážou díky integrovaným mechanizmům s ozubeným nebo pákovým převodem snížit námahu při stříhání.
Nůžky s teleskopickými rukojeťmi se hodí pro stříhání vyšších pater živého plotu nebo naopak pro zastřihávání keřů u země bez nutnosti shýbání se. Některé jsou po maximálním vysunutí rukojetí i metr dlouhé, v tu chvíli je ale nutné počítat s jejich velkým rozevřením. Opakem dlouhých teleskopických nůžek jsou malé jednoruční nůžky, kterými lze doladit ty nejmenší detaily na mladých tenkých výhoncích.

Túje Smaragd je jednou z nejoblíbenějších dřevin na živé ploty, sází se v počtu dvou kusů na metr

Krátké, nebo dlouhé?

Nůžky vybíráme podle velikosti, typu a struktury formované dřeviny. Podle toho se rozhodneme pro nůžky s kratšími nebo delšími čepelemi, přičemž platí jednoduchá zásada, čím je stříhaná plocha delší a rovnější (většinou živé ploty), tím delší by měly být i čepele. U složitějších tvarů (okrasné keře) se používají spíše kratší nůžky. Pokud máte houževnatou starší dřevinu s tlustými výhony, volte nůžky s vlnitým výbrusem, který zajistí, že větve nevyklouzávají.

Základní předností ručních nůžek je, že se drží oběma rukama, takže namáháte svaly vždy rovnoměrně. Ruce, respektive jednu z nich a podpaží, tak zatěžujete méně než při použití jiných typů nůžek, se kterými pracujete nebo nesete jejich vyšší hmotnost pouze jednou rukou. V současnosti je dostupná celá řada modelů v moderním designu.

Nůžky bývají poměrně lehké a velký důraz se klade právě na ergonomii, aby bylo jejich používání jednoduché a pohodlné. Dobrá ergonomie může zabránit možným úrazům. Velice často se v rukojetích používají integrované gelové podložky, které zajišťují tlumení nárazů do rukou. Lehká hliníková konstrukce s pogumovaným povrchem rukojetí dobře padne do ruky i ženám, které navíc ocení i jejich nízkou hmotnost.

Zelené bariéry z různých druhů dřevin lze různě tvarovat nebo zastřihovat do roviny

Životnost a údržba

Kvalitní materiál a jednoduchý mechanismus nůžek nám zaručuje jejich dlouhodobou životnost. Údržba je v tomto případě velice snadná, čištění, pravidelné broušení čepelí, konzervace olejem a promazání středu nám zajistí, že budou nůžky vždy plně funkční.
Aby nám vydržely co nejdéle, vedle správné údržby je potřeba je také používat pouze k určeným účelům. Rozhodně se s nimi nesnažíme stříhat silnější větve. Omlazování keřů a živých plotů, kdy krátíme víceleté výhony, děláme zahradnickými nůžkami¬ na větve. Nůžky na živý plot slouží ke střihání tenkých mladých výhonů.

Máme-li plot s většími keři, neobejdeme se už zpravidla bez nůžek s motorovým pohonem. Na zahradě u domu a všude, kde kabel nepřekáží, jsou to většinou nůžky elektrické, na větších plochách pak volíme buď akumulátorovou verzi elektrických nůžek nebo nůžky benzinové. Stejně jako u všech ostatních nůžek je i zde třeba dbát na ostrost řezných ploch, aby nedocházelo k nadměrnému rozmačkávání výhonů a rostlin.

 


Pravidla střihu

1. Stříhejte ve správnou dobu

Péče o živý plot spočívá především v pravidelném zastřihávání a tvarování. Jedině tak může plot zdravě růst a houstnout. Stříhání zavisí na typu dřeviny. Obvykle je upravejeme až třikrát do roka. Vyjímkou jsou jehličnany, kterým většinou stačí pouze jeden střih ročně. Střih je vhodné provádět na přelomu června a července, kdy končí jarní růst. Další stříhání by mělo být během srpna, aby se keře a stromky stihly připravit na zimu. O tom, jak hluboký by měl řez být, rozhoduje především bujnost růstu plotu.
2. Zvolte správný nástroj

Zastřihávání plotu může být velmi vysilující a náročná práce, pokud nezvolíte vhodné nástroje. Můžete vybírat z nůžek na jemnou práci přes benzinové či elektrické plotostřihy, které vám střih podstatně zrychlí a zjednoduší. Vždy vycházejte z charakteru vašeho živého plotu a dbejte na pohodlí při práci. Abyste dosáhli těch nejlepších výsledků, použijte ruční nůžky na živý plot pro jemnější práci, nůžky na živý plot se stříhací lištou na silnější větve, a odvětvovací nůžky na ty nejsilnější větve.

 

3. Jak vybrat plotostřih

Pokud dřevina vyžaduje časté zastřihávání, hodí se i akumulátorový plotostřih. Je lehký, vyvážený, dobře se startuje, neprodukuje emise a nehlučí. Na velké plochy a silnější větvičky však volte spíše benzinové plotostřihy. Jednotlivé stroje se liší výkonem a délkou střihací lišty. Ty krátké s délkou do cca 200 mm se hodí na přesné a detailní tvarování jednotlivých keřů, dlouhé usnadní práci na rozsáhlejších plochách. Obecně platí, že čím delší lišta, tím rovnější bude střih a práce bude rychleji hotová.

 

4. Bezpečnost především

Plotostřih patří k náročnějším strojům, které si žádají vyšší dávku obezřetnosti. Před stříháním zkontrolujte, zda jsou nástroje udržované, čisté a nabroušené. S tupými plotostřihy zanecháte po řezu roztřepené konečky větví, které rostlinu oslabují a mohou způsobit infekci. Vždy se ujistěte, že je vypínač ve vypnuté poloze, než začnete se strojem manipulovat. Používejte osobní ochranné pomůcky. Nikdy nezapomínejte na ochranu očí. Ochranné vybavení jako protiskluzová bezpečnostní obuv, tvrdá přilba anebo ochrana sluchu používané v příslušných situacích redukuje riziko zranění.

 


Vhodné dřeviny a rostliny

Stříhané vysoké živé ploty:

Zerav západní (Thuja occidentalis), zerav řasnatý (Thuja plicata), tis (Tauxus), smrk pichlavý (Picea pungens), buk (Fagus sylvatica), habr (Carpinus betulus).

Stříhané nízké živé ploty:

Zimostráz (Buxus sempervirens), borovice kleč (Pinus mugo var. Pumilio), zimolez (Lonicera nitida), cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana), tavolník Bumaldův (Spiraea bumalda).

Volně rostoucí živé ploty:

Hlohyně (Paracantha), dřišťál Thunbergův (Barberis Thunbergii), tamaryšek (Tamarix), zlatice (Forsythia intermedia), tavolník van Houtteův (Spiraea van Houtteii), kdoulovec (Chaenomeles – hybridy), ibišek syrský (Hibiscus syriacus), levandule (Lavandula angustifolia), wajgelie (Weigela), cesmína (Ilex aquifolium).

 

Vypěstujte si plot