Vyměňte starou ledničku!
Ledničky jsou na trhu 100 let. Češi je často nemění, dokonce šedesát procent lidí má přístroj starší pěti let.
První model chladicích skříní v kuchyni přišel na trh před 100 lety, u nás se rozšířil až o 50 let později. Dnes lednička nechybí prakticky v žádné domácnosti, někdy však jde o přístroje, které by se spíše hodily do muzea. Více než polovina Čechů má totiž doma ledničky starší pěti let a v některých domácnostech tyto spotřebiče slouží nepřetržitě i desítky let.
U nás od 70. let
První model, který mohl stát samostatně v kuchyni a který neměl robustní motor ve sklepě, uvedla na trh americká společnost Frigidaire v roce 1923. „První předchůdce ledniček se před sto lety stal v USA velkým hitem. U nás se masivní prodej těchto spotřebičů rozšířil až v sedmdesátých letech minulého století,“ uvádí Petr Kubernát ze společnosti REMA Systém, která zajišťuje efektivní recyklaci vysloužilých elektrozařízení. „Češi nákup ledničky vnímají jako velkou investici, a proto s výměnou váhají,“ doplňuje.
Skoro 60 % Čechů používá v domácnosti kombinované ledničky, které si pořídili před více než pěti lety. V případě samostatných ledniček a mrazáků je číslo ještě vyšší. Vyplývá to z šetření Energo Českého statistického úřadu z roku 2021.
Freony zdraví přímo neohrožují
U zastaralých typů ledniček a mrazáků pořízených před několika desetiletími se v chladicích jednotkách používaly freony. Při poškození spotřebiče tyto plyny unikají do ovzduší. Freony narušují nejen ozónovou vrstvu, která Zemi jako štít chrání před ultrafialovým zářením, ale projeví se i na klimatických změnách, které představují globální hrozbu pro celé lidstvo. Bezmála 400 gramů freonů, které staré ledničky obsahují, má na naši ozónovou vrstvu obdobný účinek jako emise 4,3 tuny oxidu uhličitého. Pro lepší představu dodejme, že freon z jedné staré lednice může poškodit ovzduší stejně, jako kdybychom s autem, které má benzínový motor a spotřebu sedm litrů na sto kilometrů, ujeli vzdálenost 27 tisíc kilometrů.
Lidé, kteří vlastní staré lednice, se otravy nebo přímého ohrožení zdraví bát nemusejí. „V případě bezporuchového chodu spotřebičů nehrozí žádné nebezpečí. Pokud dojde k závadě chladicího systému, kdy netěsností pozvolna uniká náplň, osobám v blízkosti otrava nehrozí, neboť se jedná o nepatrný obsah plynu,“ vysvětluje Jiří Stanislav Kalivoda, soudní znalec v oboru elektronika a elektrotechnika.
Nové spotřebiče jsou šetrnější
Freony se od roku 1996 již nevyužívají. Nově chladiva obsahují menší procento škodlivin, které při jejich likvidaci životní prostředí tolik neznečisťují. Firmy naopak vyvíjejí technologie, jež jsou šetrné k přírodě. I to je důvod, proč by lidé měli u spotřebičů starších deseti let zvážit, zda není nutná celková obměna.
„Jak u ledniček, tak i u šuplíkových mrazniček se v posledních letech čím dál tím více uplatňuje takzvaná beznámrazová technologie No frost. Spotřebič již není nutné manuálně odmrazovat, kromě toho dochází i ke snižování spotřeby elektrické energie a k prodloužení trvanlivosti uložených potravin,“ doplňuje Roman Matulík, Category Manager značky ETA.
Recyklace elektra
Při recyklaci se zařízení postupně rozebere, odstraní se z něj všechny nebezpečné látky a pak se materiály roztřídí. Později jsou využity pro výrobu nových produktů. Bezplatná služba Buď líný umožňuje se zbavit vysloužilých elektrospotřebičů nad 10 kilogramů. Zdroj: budliny.cz
Text: redakce
Foto: Shutterstock