Výměna trámu v roubence
Při výměně poškozených trámů v roubené stavbě je nutné především zachovat její stabilitu. V menším rozsahu ale není oprava konstrukce náročná a dá se zvládnout svépomocí.
Jak na to? Především zmapujte rozsah škod. Když už se pustíte do rozebírání stavby, je dobré zbavit se všech problematických míst. A zajistěte si předem materiál a nářadí. Kromě trámů na výměnu (ideálně starých, vyzrálých a ručně opracovaných) si připravte i podpůrné trámky či kulatinu, klínky a hydraulický zvedák. Pořizujte si fotodokumentaci, která se může hodit zvláště při opětovném kompletování složitější konstrukce nebo rohových spojů.
U roubenek bývá “zralá” k výměně nejčastěji spodní část konstrukce, zejména prahové trámy, uložené na základových kamenech nebo jinak napojené na zdivo. Ztrouchnivělé a uhnilé však mohou být i trámy na jiných místech, například v důsledku zatékání či jiného působení vlhkosti nebo dalších povětrnostních vlivů.
Volba mezi opravou svépomocí a přivoláním řemeslníků závisí na rozsahu poškození. I s tesařskými zkušenostmi je však při náročnější opravě vhodné sjednat alespoň konzultaci se statikem nebo stavební dozor. Ušetřit lze i tak, že si nenajmete odbornou firmu, ale “jen” zkušeného tesaře, kterému můžete být k ruce.
Postup prací
Nejjednodušší cestou k dobrému výsledku při výměně trámů je opracovat nové (resp. zdravé) kusy podle stávajících, případně vyříznout a nahradit jen poškozenou část trámu. Není nutné měnit trámy celé, ale je důležité dřevo správně a esteticky kvalitně navázat. Při částečné výměně se vám navíc podaří udržet stabilitu stavby snadněji než při odstraňování jednoho či více kompletních trámů z roubené stěny. V takovém případě bývá nutné stavbu pomocí heverů nadzvednout a podepřít, což obvykle způsobí další nevyhnutelné škody. Pohnout se mohou například okenní rámy.
Stavbu však zvenčí i uvnitř podepřete stojkami z kulatiny nebo trámky i v případě, že ji nezvedáte. Oslabená stěna bude pak vystavena menší zátěži. Doporučuje se i přitlučení desek do horní části na trámy z vnější strany stěny tak, aby na těchto deskách zůstaly horní nevyměňované trámy “viset”, čímž se opět o něco lépe rozloží hmotnost stavby.
Při výměně spodních (prahových) trámů zároveň opravte či zaizolujte základový pás. Měněný trám do konstrukce nejprve usadíme “na nečisto”, zafixujeme a zakreslíme na něj přesný rozměr rybinového spoje (pokud měníme celý trám). Pak ho znovu vyjmeme, vytvoříme spoj, trám znovu usadíme a přichytíme hřebíky k podpůrným deskám, které jsme si předtím upevnili na opravovanou stěnu.
Trámy se k sobě musí postupně utahovat heverem nebo klínky, při výměně prahových se poslední trám staví na cihly, mezi kterými se pak dozdí základová podezdívka. Měníme-li pouze části trámů, spojíme je plátováním či šikmým spojením, hlavy zápustných šroubů pak zakryjeme suky nebo špalíky.
text: Richard Guryča
foto: archiv firem